Prečo Kormúthová nemohla ostať v RTVS?

To, čo nasledovalo v diskusiách po zverejnení nahnevaného statusu športovej moderátorky RTVS, je ukážkou toho, ako je pre verejné osoby a ľudí z médií dôležité, aby ani v súkromí nezabudli, v akej firme pracujú.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (308)
Kristína Kormúthová bola posledné obdobie výraznou tvárou športového spravodajstva RTVS
Kristína Kormúthová bola posledné obdobie výraznou tvárou športového spravodajstva RTVS 

Kde sú hranice, čo môže novinár napísať na sociálnu sieť a čo už nie?

Moderátorka RTVS Kristína Kormúthová sa minulý týždeň poriadne nahnevala. Keď zistila, že jej niekto kradne odkvap, na Facebook zavesila status, kde nadávala na „cigana“ kde okrem iných nadávok sa spýtala „prečo „toto“ nemôžeme my poľovníci strieľať podobne ako škodnú?“

Kormúthová to nechala na Facebooku niekoľko hodín. Vedenie RTVS reagovalo rýchlo. Najprv ju stiahli z obrazu a po víkende vedenie rozhodlo, že v RTVS nemá čo robiť. Nepomohlo jej ani verejné ospravedlnenie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa obrovského množstva reakcií veľká časť ľudí nevidí problém v Kormúthovej rasistickom vyjadrovaní, kde nechce potrestať zlodeja ale "cigana," ale odsudzujú RTVS, za to že reaguje prehnane prísne - veď to bol súkromný status a keď jej niekto kradol odkvap, mohla si na svoj profil napísať, čo chce.

Každý môže napísať na svoj Facebook čo chce, ale nie každý môže robiť v RTVS. Každý má právo sa nahnevať, keď mu ktokoľvek kradne, ničí majetok. A je úplne legitímne ak sa dožaduje, aby bol zlodej chytený aj potrestaný. Ale vyzývať na strieľanie etnika nie je v poriadku. Už vôbec to nie je v poriadku od moderátorky verejnoprávnej inštitúcie.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia z RTVS, ktorí sú na obraze, musia dodržiavať isté pravidlá, pretože aj v súkromí sú stále tvárou tejto inštitúcie. RTVS má v štatúte, že vylučuje akúkoľvek formu rasizmu a naopak podporuje toleranciu. Facebook nie je bútľavá vŕba, ale sociálna sieť a to by človek, ktorý pracuje v médiách, mal vedieť. Podobných prípadov, keď sa médiá rozlúčili so svojimi ľuďmi, nájdete v zahraničí viacero, pritom leteli aj za jemnejšie priestupky. 

Výsledok toho, aké majú následky dve vety Kormútovej, sa dostavil na našom Slovensku veľmi rýchlo. Na webe je množstvo nenávistných a ďalších rasistických komentárov, ani nie voči zlodejovi, ktorý kradol odkvap, ale voči Rómom ako etniku. RTVS tu nie je od toho, aby vyvolávala nenávisť.

SkryťVypnúť reklamu

Aktualizácia (21.5.): Ombudsmanka napísala list Mikovi kvôli moderátorke

Miroslava Kernová

Miroslava Kernová

Bloger 
  • Počet článkov:  180
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Nové články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com. Cieľom blogu je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. V minulosti som pracovala pre SME a Trend. V súčasnosti vediem web OMEDIACH.com. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprávyKomentáre

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu