
Niekoľko sekundový posun pri televíznom vysielaní si diváci ako je rok dlhý nevšimnú a ak, tak im to pri filme alebo správach neprekáža. Ale keď prídu hokejové zápasy, mnohých ide šľak trafiť. Na sídlisku to vyzerá asi tak, že najprv kričia góól tí, ktorí majú analóg, káblovku a nakoniec tí, ktorí preberajú najčistejší signál cez satelit alebo digitál.
Podľa môjho malého prieskumu na FB stránke O médiách mešká napríklad Mágio, UPC Direct, či DigiTV. „Mám Magio ... a je to oneskorené asi o 10 sekúnd. Je to desné, lebo namiesto pozerania len napínam uši, či ešte nekričia. Hrôza," napísal Lukáš. Iný divák od DigiTV povedal, že gól vidí tak 7 až 10 sekúnd neskôr. „UPC Digital mešká tak 5 sekúnd. Čiže buď pozerám so zatvorenými oknami alebo s rozštvorčekovaným analógom, ten ide online," napísal Martin.
To, kto vidí gól skôr, závisí od spôsobu prenosu signálu do televízneho prijímača. Operátori meškanie potvrdili. Najlepšie je na tom analógové šírenie signálu. „Pri analógu je signál frekvenčne preklopený do siete operátora, čo nespôsobuje žiadnu latenciu (meškanie) signálu," povedal hovorca UPC Jaroslav Kolár. Pri digitálnom prenose, je signál spracovaný zariadeniami, ktoré do procesu vnášajú určitú latenciu, ktorá v závislosti od špecifík spracovania u jednotlivých operátorov, môže nadobudnúť veľkosť aj niekoľko sekúnd. "Dôsledkom je oneskorenie signálu, čo spôsobuje, že diváci niektorých televíznych služieb vidia gól o niekoľko sekúnd skôr, ako ich susedia s analógovým signálom," dodáva.
Operátori preberajú signál z majstrovstiev od STV. Ako vyzerá prenos signálu podrobnejšie (v Digi TV ale aj u iných operátorov) vysvetľuje technický riaditeľ DIGI Sport Zdenko Ryšavý: „STV zakódujeme, pošleme na uplink, čo je stanica, z ktorej sa signál posiela na satelit. Každý satelit má svoju latenciu, náš Intelsat má napr. ¼ sekundy v ideálnych poveternostných podmienkach." Signál potom putuje späť do setupboxu, kde sa musí dekódovať. „Takto vzniká to oneskorenie cca 4-5 sekúnd. Zdôrazňujem, že v prípade satelitnej platformy musia mať oneskorenie všetci operátori. Samozrejme, oneskorenie sa môže líšiť v stotinách sekúnd," povedal Ryšavý. Podobne to vysvetlil aj hovorca zo Slovak Telekomu, ktorá prevádzkuje Magio TV.
Pri káblovkách už nie je oneskorenie také markantné, ale podľa Ryšavého nejaké predsa len je. „Šírenie signálu cez kábel zaručuje minimálne oneskorenie, samozrejme záleží od operátora a dĺžky trás - 1km káblu je iné ako 100 km," povedal Ryšavý z DIGI Sport.
Takže ak máte digitál alebo satelit a nechcete si vychutnať gól dvakrát, buď si poriadne pozatvárajte okná, alebo si dajte retro prenos cez analóg, ak ho váš operátor umožňuje. No ten je už menej kvalitný, rozštvorčekovaný, sú tam rôzne šumy.
A ešte na záver. Práve pri hokeji sú v strehu aj v samotnej STV, kde sa signál vyrába. Špeciálne pri hokeji, ale aj futbale, je veľmi dôležitá presná synchronizácia obrazu so zvukom. Ak by nebola, tak by sa kľudne mohlo stať, že moderátor zakričí gól skôr, ako to ukáže obraz. Pri jednom z posledných vysielaní z MS v hokeji táto súhra zvuku a obrazu pokrivkávala - v štúdiu z MS. „Pri zápasoch niekoľkonásobne kontrolujeme, aby obraz a zvuk od nás odchádzal synchrónne," povedal programový riaditeľ STV Andrej Miklánek.
Viac zo sveta médií na stránke O médiách.