reklama

RTVS pred voľbami spojila šmejdov s logom Quatra

Nepoznám firmu, ktorá by chcela mať logo, či názov v televíznom príspevku o šmejdoch, čiže podvodníkoch, ktorí nalákajú ľudí na lacnú atrakciu a potom ich pomocou manipulácie a vyhrážok nútia nakúpiť predražený a nekvalitný tovar.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (43)
Obrázok blogu

RTVS vysielala minulý štvrtok reportáž z tlačovky Slovenskej obchodnej inšpekcie o boji proti podvodným praktikám šmejdov. V reportáži o šmejdoch sa objavilo len jedno logo - patrilo splátkovej spoločnosti Quatro.

Počas toho, ako redaktor hovoril o tovare od šmejdov predraženom až o 318 percent o a nepovolenom predaji bez účtov, kamera zaostrila na zmluvu a na logo spoločnosti Quatro. Tá medzi firmy označované za "šmejdov" nepatrí. Dnes je jediným akcionárom Quatra, ktoré zakladal Andrej Kiska, Všeobecná úverová banka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Šot vysielala RTVS v čase moratória, dva dni pred prezidentskými voľbami a po tom, ako Robert Fico spojil Kiskovo podnikanie v Quatre s úžerou.
(Zmluva s logom je na konci videa.)


Na otázku prečo sa v reportáži o šmejdoch ocitla zmluva s viditeľné logom Quatra a či RTVS považuje Quatro za "šmejdov" televízia odpovedala: „Išlo o ilustračný záber, ktoré v spotrebiteľských témach používame už dlhšiu dobu. Nebudeme preto reagovať na závery, ktoré nám v otázke podsúvate."


Na ilustračnom zábere, ktorý vraj používa vo vysielaní RTVS už dlhšiu dobu, je mimochodom vidieť aj meno, mesačný príjem, číslo občianskeho preukazu aj rodné číslo ženy, ktorá zmluvu podpisovala. A RTVS by rozhodne v ilustračných záberoch nemala zvarejňovať osobné údaje ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu


Či už sa Qautro krátko predvoľbami dostalo do spojitosti so šmejdami zámerne, alebo náhodne, je neobvklé nechať na obrazovke logá firem, ktoré s takouto témou nesúvisia.

Naopak, privítala by som, ak by televízia nabrala odvahu a priniesla zábery na plagáty, letáky a hlavne na názvy firiem skutočných šmejdov, aby si ľudia na nich dali pozor. V schránkach dôchodcov by ich našli neúrekom. V správach ale boli len tváre šmejdov z dokumentu o nich a na rozdiel od loga Quatra boli dôkladne rozmazané.

Súvisiaci text: Nech sa páči Šmejdi - povinne zapnúť starším príbuzným

RTVS si mohla dokument o scientológoch odpustiť

Miroslava Kernová

Miroslava Kernová

Bloger 
  • Počet článkov:  180
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Nové články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com. Cieľom blogu je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. V minulosti som pracovala pre SME a Trend. V súčasnosti vediem web OMEDIACH.com. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprávyKomentáre

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu