Zemková predbehla vládu a rozbehla mediálny komplex

Kým v Smere plánujú prehodnotiť doterajšie fungovanie RTVS a chcú spustiť debatu o prípadnom vytvorení spoločnej budovy - mediálneho komplexu, možno aj s TASR - generálna riaditeľka RTVS Miloslava Zemková neotáľa. Rozhodla sa nájsť riešenie sama. Ako zistil blog O médiách, v utorok vyhlásila výzvu na predkladanie návrhov riešení spoločného sídla pre RTVS. Podporuje ju v tom odchádzajúci minister Daniel Krajcer. Jeho nástupca Marek Maďarič a predseda Rady RTVS sú prekvapení.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)
Pôvodný mediálny komplex, ako ho navrhoval Maďarič v roku 2008.
Pôvodný mediálny komplex, ako ho navrhoval Maďarič v roku 2008. 

Včera, deň pred striedaním vlád, vedenie RTVS zverejnilo výzvu na predloženie "ponuky v obchodnej verejnej súťaži na prenájom budovy/priestorov mediálneho komplexu" pre účely plnenia úloh RTVS.

„Chceme získať konkrétne návrhy na riešenia umiestnenia oboch médií (SRo a STV) v Bratislave," povedala pre blog O médiách Zemková. Optimálne riešenie vidí v jednom mediálnom komplexe. "Keďže RTVS v súčasnosti - a predpokladám, že ani v budúcnosti - nebude mať vlastné finančné zdroje na takéto náročné riešenie, zo súťaže by mohlo vyjsť iné riešenie," vysvetľovala šéfka RTVS. Pri komparatívnej analýze, ktorú si dala RTVS minulý rok urobiť, vyšlo ako najlacnejšie riešenie spojené sídlo v Mlynskej doline. „Ale ani na jej dostavbu nemáme a nebudeme mať financie. Zo súťaže môže vyjsť aj návrh na novy mediálny komplex," povedala s tým, že obrátená pyramída rozhlasu môže byť v budúcnosti využitá pre výstavné alebo kultúrne účely.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hoci Zemková má v svojom programe aj vyriešenie priestorového usporiadania RTVS, načasovanie výzvy má viacero otáznikov:

  1. Výzva prichádza v čase, keď už je verejne známe, že nová vláda rozmýšľa nad vybudovaním istého mediálneho komplexu. Vedeniu RTVS je zároveň známe vyhlásenie nového ministra kultúry Mareka Maďariča, že „výstavbu mediálneho komplexu nie je možné naplánovať bez konsenzu s vedením tejto inštitúcie. Očakávam, že z toho vyjde iniciatíva smerujúca k zníženiu vysokých prevádzkových nákladov," povedal Maďarič pred pár dňami pre Hospodárske noviny. Pre blog dnes zopakoval, že výstavbe komplexu musí predchádzať konsenzus vedenia RTVS a vlády.

  2. Vedenie RTVS o zámere zverejniť výzvu neinformovalo nového ministra či vládu. „Neviem o tom, nepoznám zámer, je to zvláštne," povedal pre O médiách Maďarič. Odchádzajúci minister naopak Zemkovú podporil: "Áno, je to súčasť reformy verejnoprávnych médií a súčasť projektu, s ktorým uspela súčasná generálna riaditeľka RTVS. Len v spoločných priestoroch je možné dosiahnuť synergický efekt v úsporách nákladov RTVS," reagoval pre blog O médiách Krajcer.

  3. O výzve nevedel ani predseda Rady RTVS Miroslav Kollár: "Rada RTVS v momente zverejnenia výzvy nemala žiadne informácie o jej detailoch, nepoznáme ani podmienky výzvy, o jej zverejnení sme sa dozvedeli z webstranky RTVS," povedal Kollár, ktorý to vníma ako „ďalší dielik mozaiky potvrdzujúcej doterajší prístup a spôsob komunikácie manažmentu RTVS k Rade RTVS ako jednému z dvoch zákonnych organov RTVS." Pýtať sa chce na najbližšom stretnutí s vedením.

Areál v Mlynskej doline je podľa Zemkovej po hranici životnosti, nie je možné ho bezpečne prevádzkovať. Snahu vyriešiť situáciu možno len vítať. No keďže pôjde o nákladnú stavbu, dostavbu, či prenájom (v predchádzajúcom volebnom období plánoval Maďarič mediálny komplex za približne 150 miliónov eur), je zvláštne, ak si vedenie RTVS nezistilo ani to, či má budúca vláda na niečo také pripravené peniaze. Na otázku, či zámer konzultovala s novou vládou, Zemková neodpovedala.

Zemková nevidí nič zvláštne na načasovaní výzvy. „Riešenie spred troch rokov (ktoré plánoval Maďarič ešte ako predchádzajúci minister) bolo zadané priamo, finančný model bol úplne iný. Teraz ide o verejnú súťaž, jej výsledky sa s pôvodným riešením mediálneho komplexu budu dať porovnať a nič nebráni autorom prvého riešenia zapojiť sa do súťaže," povedala. „Dnes už by bolo nevyhnutné prepracovať aj ministerské riešenie," dodala šéfka RTVS s tým, že ak bude mať nový minister záujem o informácie, dostane ich.

Skryť Vypnúť reklamu

Hoci ide o výzvu na obchodnú súťaž, zatiaľ sa nič bližšie o nej zistiť nedá. Súťažné podmienky posiela RTVS na vyžiadanie. Vyžiadala som si ich, zatiaľ mi nedošli.

„Je možné uvažovať o zámennej zmluve pri odpredaji jedného z areálov (výmena za rekonštrukciu a dostavbu druhého areálu, ktorý ostane), takto by nebolo potrebné žiadať o účelové, investičné finančné prostriedky štát, ani investíciu riešiť pôžičkou," napísala Zemková v projekte, s ktorým vyhrala boj o kreslo šéfky RTVS. V Košiciach sa Zemková rozhodla spojiť obe média v televíznom areáli, v Banskej Bystrici v rozhlasovom.

Update o 15.50: Hovorca RTVS dodatočne zverejnil k súťaži tlačovú správu, kde píše, že cieľom súťaže je uzatvorenie zmluvy o budúcej nájomnej zmluve medzi organizáciou a víťazným uchádzačom. Upozorňuje, že keďže RTVS nemá zdoje na nové priestory "najvýhodnejším riešením z hľadiska financovania je preto pre RTVS nájom budovy alebo mediálneho komplexu.... Nájom v kombinácii s predajom prebytočného majetku zabezpečí minimalizáciu nárokov na štátny rozpočet."

Miroslava Kernová

Miroslava Kernová

Bloger 
  • Počet článkov:  180
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Nové články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com. Cieľom blogu je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. V minulosti som pracovala pre SME a Trend. V súčasnosti vediem web OMEDIACH.com. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprávyKomentáre

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu