
V sobotu nacionalisti zo Slovenského hnutia obrody (SHO) oslavovali výročie vzniku Slovenského štátu pri soche Jozefa Tisa v Čakajovciach pri Nitre. Hoci bolo na stretnutí len pár desiatok predvádzajúcich sa mladých ľudí v kanadách a maskáčoch, svoju exhibíciu bez problémov dostali do viacerých médií.
TASR priniesla nekritickú ódu s názvom Členovia a priaznivci SHO oslávili dnes vznik prvej SR: „V programe, na ktorom sa zúčastnilo 150 ľudí, vystúpil sólista SND Ivan Ožvát, ako aj miestny spevácky zbor Matičiari. Po kultúrnom programe sa presunuli účastníci do Panteónu slovenských dejateľov a položili veniec k soche Jozefa Tisa", citovala TASR predsedu SHO Róberta Šveca.
"Oslavy organizujeme každoročne, sme presvedčení o tom, že vznik prvej Slovenskej republiky v období, keď sa zrodila, bol veľmi dôležitý, išlo o prežitie Slovákov," povedal Švec. Táto udalosť má podľa neho aj geopolitické súvislosti. "Náš štát vznikol v ťažkej dobe, keď rôzne vonkajšie tlaky útočili na politický systém štátu Slovákov, ale pre nás je dôležité, že národ bol zachránený." O tom, čo je SHO, nechala agentúra hovoriť len jej šéfa Šveca. Ten ju oznámkoval ako občianske hnutie, ktorého cieľom je prehlbovanie vlastenectva a národného cítenia nielen u Slovákov, ale aj v celom slovanskom svete.
Agentúra sa ani slovom nezmienila, že režim Slovenského štátu bol totalitný. Utláčal po vzore nacistického Nemecka niektoré menšiny, čo vyvrcholilo deportáciou slovenských židov a Rómov.
Akcia extrémistov dostala priestor aj na portáli sme.sk. V článku Tisa velebili mladučkí branci v kanadách a maskáčoch" regionálny redaktor z Nitrianskych novín na rozdiel od TASR upozornil na to, že „Tiso aj Slovenský štát sú dodnes vnímaní veľmi kontroverzne a že za Tisovho prezidentovania deportovali zo Slovenska desaťtisíce Židov, ktorých v koncentračných táboroch povraždili nacisti." Napriek tomu aj tento článok poslúžil skôr na zviditeľnenie SHO a na nábor do ich novej odnože Slovenskí branci: „Máme radi našu prírodu a vlasť a snažíme sa k tomuto priviesť aj ostatných," cituje sme.sk 16-ročného Petra Švrčeka zo Slovenských brancov. „Nečinnosť mladých ľudí a neláska k vlasti," prilákala tohto šestnásťročného chlapca do zoskupenia brancov, píše redaktor na sme.sk. Článok priniesol aj podrobné informácie o tom, ako organizácia vzniká a hľadá nových brancov. „Robíme kurzy prvej pomoci, turistické výstupy, cvičíme sa aj v lesoch, robíme taktické výcviky či kurzy sebaobrany," robil si reklamu Švrček. Na stránke SHO sú fotky „brancov" v maskáčoch, s kuklami na hlave a zbraňami v ruke. V lese trénujú boj a pästné súboje.

Týchto milovníkov „prírody a vlasti" zviditeľnila aj agentúra SITA. Na rozdiel od TASR priniesla na konci krátku informáciu o deportáciách a že Tiso je vnímaný ako kontroverzná osoba. Jej správu bez tohto doplnku prebrala napríklad Pravda. „Sme nová branná jednotka, vytvárame sieť oddielov po celom území Slovenska. Máme radi našu prírodu a našu vlasť," citovala SITA jedného z „brancov."
Ak majú títo mládenci potrebu stretávať sa pri hroboch a spomínať na svoje idoly, zakazovať im to nikto nemôže. Ale v slušných médiách by sa ich teatrálne predstavenia objavovať nemali. Ak už o nich predsa chce niekto písať, mal by sa dôkladne pozrieť na to, čo robia, a dať priestor historikom a odborníkom na extrémizmus.
Naopak, citlivo tému vášní po požiari Krásnej Hôrky, do ktorých sa zaplietli aj Kotlebovci, spracovalo napríklad SME v reportáži Mikuláša Jesenského Od horiaceho hradu sa zapálili aj vášne, či STV v Reportéroch.