TV Patriot je hlásna trúba SNS, licenčnej rade to nevadí

Spravodajská TV Patriot, ktorá má dosah takmer na celé Slovensko, bez okolkov zvýhodňuje jednu politickú stranu a licenčná rada s tým nič nerobí. Čaká na sťažnosť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (19)
Vysielanie TV Patriot
Vysielanie TV Patriot 

V nedeľnom Na telo bola moderátorka Zlatica Puškárová prísnejšia k svojim politickým hosťom, ako zvyčajne. Dávala pozor, aby prítomní politici mali rovnocenný priestor. Kým všetky televízie si musia pri informovaní o politike - hlavne teraz pred voľbami - dávať pozor na dodržiavanie pravidiel objektívnosti a nestrannosti a na výber hostí, TV Patriot sa tým nezaťažuje. Má obľúbenú jednu stranu - SNS. Jej lídri, ich prehlásenia a tlačové besedy majú vo vysielaní tejto „slovenskej spravodajskej" televízie výsostné postavenie.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predstavitelia SNS sú ako jediní pozývaní do takmer každého vydania politickej diskusnej relácie Na margo, kde debatujú s iným pozvaným politikom alebo analytikom. Tak napríklad v nedeľu to bol člen SNS Miroslav Jureňa, minulú nedeľu ústredná tajomníčka SNS Milada Belasová, predtým podpredsedovia Andrej Danko, Rafael Rafaj, poslanec Štefan Zelník. V rozhovoroch nedostávajú ostrejšie otázky a relácie sú iba priestorom na vyjadrenie ich politických názorov.

Relácia Na margo sa vysiela v premiére v nedeľu a potom cez týždeň v štyroch reprízach. Zvýhodňovanie SNS je vidieť aj v iných programoch. Patriot vysielala napríklad záznamy preslovov Jána Slotu v parlamente, alebo doprevádza kamerou SNS počas kampane - na ochutnávke zabíjačkových špecialít, či pri strihaní pásky na novootvorenej škole. Patriot prináša aj priame prenosy tlačoviek politických strán, opäť najčastejšie SNS, alebo v rámci Na margo vysielala aj oslavu 140. výročia SNS moderovanú Igorom Kubišom.

Skryť Vypnúť reklamu

Televízia na otázky, prečo uprednostňuje vo vysielaní SNS a aké má s ňou prepojenie, neodpovedala. Odpovedala ale hovorkyňa SNS Jana Benková, ktorá sa posťažovala, ako nedôstojne o aktivitách SNS informujú viaceré médiá. TV Patriot je podľa nej výnimkou. „Ide o jednu zo spravodajských televízií, ktorá vysiela naživo naše tlačové konferencie. Ide o televíziu, ktorá sa venuje národným témam i Slovákom v zahraničí, a my priestor v nej vítame," povedala pre blog Benková. Podľa hovorkyne je SNS spokojná aj s vysielaním TA3. „TA3 je spravodajská televízia na vysokej profesionálnej úrovni a spoluprácu s nou si veľmi vážime."

Skryť Vypnúť reklamu

Televíziu Patriot nepriamo podporovala Slotova strana aj finančne. Ako v roku 2009 napísala Pravda, do televízie išli nemalé prostriedky z eurofondov na reklamu cez ministerstvo výstavby, ktorému šéfoval nominant SNS. Za primátorovania Jána Slotu bola televízia podporovaná z mestskej kasy, písala Pravda. Benková dnes hovorí, že žiadne prepojenie medzi SNS a TV Patriot nie sú.

Licenčná rada TV Patriot nerieši

TV Patriot nie je malou regionálnou televíziou. Jej program preberá na Slovensku približne 50 lokálnych televízií, niekoľko v zahraničí, vysiela cez viaceré káblovky a aj cez satelit. Napriek tomu je "za chrbtom" licenčnej rady. Tá jej dala v posledných rokoch jedinú sankciu - upozornenie na porušenie zákona za jednu reláciu z apríla minulého roka za nezabezpečenie objektívnosti a nestrannosti. To, že tento stav pokračuje, radu netrápi.

Skryť Vypnúť reklamu

Prečo rada toleruje uprednostňovanie SNS vo vysielaní? „V roku 2012 na vysielanie TV Patriot nebola rade doručená žiadna sťažnosť, zatiaľ sa jej vysielanie teda nemonitorovalo," povedala pre blog hovorkyňa rady Lucia Jelčová. „Rada vzhľadom na svoje personálne kapacity a technické možnosti zaznamenávania vysielania nemôže kontinuálne monitorovať vysielanie všetkých vysielateľov. Rada vysielanie monitoruje najmä na základe sťažností a podnetov fyzických a právnických osôb a tiež v rámci svojich plánovaných monitoringov," dodala.

Mimochodom, rada spustila cez víkend monitoring televízií v súvislosti s predvolebnou kampaňou, TV Patriot v ňom však zaradená nie je.

Hoci je Patriot súkromná televízia, nemôže vysielať čo chce. Televízia dostala licenciu na vysielanie od štátu a na jej základe môže využívať štátom pridelené frekvencie. Na oplátku musí dodržiavať zákonom požadované pravidlá nestrannosti a objektivity. Rada by si už mohla aj bez prijatia sťažnosti všimnúť, že dosah tejto televízie nie je zanedbateľný, a brať do úvahy, že pravidlá by mali platiť pre všetkých rovnako. Čaká však na sťažnosti: "Samozrejme, pokiaľ by sme dostali na vysielanie TV Patriot sťažnosť, predmetné vysielane zmonitorujeme a sťažnosť prešetríme," povedala hovorkyňa.

Ak je to tak, jednu posielam. A dá sa to jednoducho cez online formulár.

Miroslava Kernová

Miroslava Kernová

Bloger 
  • Počet článkov:  180
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Nové články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com. Cieľom blogu je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. V minulosti som pracovala pre SME a Trend. V súčasnosti vediem web OMEDIACH.com. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprávyKomentáre

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu