Novinári na kandidátkach: Čeredejev za SOS, Eremiášová za KSS

Aktívnych novinárov na kandidátkach je v týchto voľbách výrazne menej ako v minulosti. Napriek tomu sa pár známych mien našlo. Za športovú Stranu občanov Slovenska kandiduje bývalý riaditeľ vydavateľstva Národnej obrody a šéf TASR Ivan Čeredejev, ktorý donedávna písal pre EUROREPORT plus. S Norou Mojsejovou kandiduje fotografka Desana Dudášová. Novinársku minulosť má za sebou aj Pavol Pavlík - dvojka strany 99%.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)
Obrázok blogu

Pavlík bol niekoľko rokov redaktorom a moderátorom Markízy. Zaujímavé je, že počas tejto vlády bol poradcom ministra kultúry Daniela Krajcera (SaS). Na kandidátke 99% je aj novinár Tomáš Mácha z Humenného, ktorý sa zviditeľnil písaním aj bulvárnych článkov pre Plus 7 dní a donedávna pre časopis Šarm.

Viacero novinárov má strana Robíme to pre deti - Slobodné fórum, ktorú založili bývalé novinárky Zuzana Martináková (pracovala pre BBC) a Ľudmila Farkašovská (bývalá redaktorka Markízy a moderátorka STV). Na kandidátke ich strany je napríklad bývalá šéfredaktorka odborného časopisu Zubný lekár Marta Holečková (na 22. mieste), redaktorka tohto časopisu Jana Čížová (36) či riaditeľka vydavateľstva Antónia Franeková (118), ktorá riadi vydávanie viacerých odborných časopisov: Strojárstvo, Šport a fitnes, Stavebníctvo a bývanie a pod.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Známe novinárske mená malo aj hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Pôvodne bol na horných priečkach Eugen Korda, ktorý po rozhodnutí vstúpiť do politiky odišiel zo SME. Lídrom strany bol Martin Mojžiš z .týždňa, ktorý po rozhodnutí vstúpiť do politiky dostal v časopise obmedzenie písať o politike. Po tom, ako od Matovičovcov obaja odišli, sa k svojej profesii vrátili. Mojžiš píše tak ako pred tým - nielen o fyzike, ale aj o politike. Korda sa nevrátil do SME, ale odišiel do .týždňa.

Z novinárov na kandidátke Obyčajných ľudí zostal niekdajší známy regionálny reportér zo Slovenského rozhlasu Roman Grebáč* (92), ktorý kandidoval aj v minulosti za OKS. Za túto stranu kandiduje niekdajší novinár a fotograf Anton Frič (110).

Skryť Vypnúť reklamu

Politicky rozpoltené je vedenie mesačníka Extra Plus, kde šéfredaktor Pavel Kapusta kandiduje za SNS (19) a jeho zástupkyňa Lenka Eremiášová za KSS (6). Štandardným postupom pre redakcie je, že novinár, keď sa rozhodne kandidovať, oznámi to redakcii, a aby sa zachovala nezávislosť média, minimálne v čase kampane prestáva informovať o politike. A po vstupe do politiky končí s informovaním o politike, alebo aj ako novinár úplne. V Extra plus to funguje opačne. Nie je to prvé ich angažovanie sa. Kapusta kandidoval za SNS aj v minulých voľbách a obaja boli v minulosti asistentmi poslancov HZDS.

Viacero novinárskych mien má Strana občanov Slovenska. Bývalý šéf TASR Čeredejev je na 120 mieste. Na kandidátke je aj redaktor denníka Šport Ivor Lehoťan (9) a bývalý člen vedenia denníka Nový deň Milan Španír* (67).

Skryť Vypnúť reklamu

Za Stranu zelených kandiduje ako nezávislý bývalý športový redaktor denníka SME Jozef Bielik (32). A za Národ a spravodlivosť bývalý riaditeľ Rádia Max a bývalý výkonný riaditeľ N-rádia Bohumír Harvan (16).

Z bývalých novinárov opäť kandiduje za HZDS Stanislav Háber (16), ktorý v minulosti pracoval v STV, či písal pre Slovenskú republiku či Nový deň.

Novinári majú - ako akýkoľvek iný občan - ústavné právo kandidovať a byť zvolení. No zároveň pre nich v mnohých redakciách platí povinnosť apolitickosti. „Úlohou novinárov je sprostredkovať informácie a úlohou politikov je plniť politický program. Nie je možné zlúčiť tie veci," povedal v minulosti Pavel Nechala z Transparency International.

Skryť Vypnúť reklamu

Aktívni novinári, ktorí sa rozhodnú kandidovať, sebe a svojej redakcii vyrábajú možný konflikt záujmov. A to hlavne v prípade, ak v profesii novinára pokračujú aj počas kampane, či dokonca po zvolení. Čitatelia, diváci, či poslucháči za ich prácou môžu totiž vidieť aj iné motivácie, ako len informovanie. A podozrenie z konfliktu záujmov nemajú len tí, ktorí sa venujú témam spojeným s politikou, ale aj tí, ktorí píšu napríklad o kultúre, zdravotníctve, pretože aj na tie má politika dosah.

*Grebáč a Španír sa vzdali kandidatúry.

Miroslava Kernová

Miroslava Kernová

Bloger 
  • Počet článkov:  180
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Nové články hodnotiace médiá nájdete na webe OMEDIACH.com. Cieľom blogu je prispieť k väčšej slobode, etike a profesionalite slovenských médií. V minulosti som pracovala pre SME a Trend. V súčasnosti vediem web OMEDIACH.com. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSprávyKomentáre

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu