Plastika kolena - part 1

Písmo: A- | A+

Práve ležím v nemocnici, deň pred plánovanou operáciou kolena – plastika predného krížneho väzu. Keď som sa „pripravoval“ na túto operáciu čítal som viacero článkov, blogov, fór. Pomohli mi pripraviť sa na to čo môžem očakávať pokiaľ ide o priebeh operácie, pooperačnú bolesť, dĺžku a spôsob rehailitácie. Preto som sa rozhodol podeliť sa o môj dojem z operácie a všetkého okolo toho.

 Najskôr v skratke prečo som tu. Už pred vyše 9 mesiacmi som na futbale zle/príliš ťažko dopadol na pravú nohu a okamžite pocítil silnú bolesť. Sám seba som presviedčal, že to je niečo čo rozchodím, niečo čo do rána odpuchne. Počas nasledujúcich vyšetrení najskôr v Novom meste a potom v nemocnici Kramáre (príbeh o tom aké ťažké je dostať sa k poriadnemu ošetreniu ak nemáte aspoň prechodný pobyt v Bratislave by bolo na vlastný blog) mi zistili, že mám poškodené menisky na 2 miestach, veľmi pravdepodobne pretrhnutý predný krížny väz (čo sa neskôr potvrdilo), poškodenú chrupavku i kosť. Ako na to zareagoval jeden môj spoluhráč, mal by som si si podať lotériu, lebo smolu som si už vybral.

 Ďaľší postup v podobných prípadoch je nasledovný: niekoľko týždňov relatívneho kľudu a nasledovného cvičenia, aby sa chrupavka zotavila dostatočne na prvú operáciu. Spolu s tým tabletky na kĺby a nápoj na chrupavku (alebo naopak). Keď som bol pripravený nasledovala artroskopia, ktorá dopadla veľmi dobre, potvrdila pretrhnuté väzivo a predo mnou boli ďalšie 3-4 mesiace prípravy kým príde plastika.

 Počas týchto pár mesiacov som sa 2-krát vynútene vrátil do nemocnice – raz po napadnutí cestou domov, druhý keď som veľmi hlúpo a predčasne precenil svoje sily a zdravie a opäť skúsil futbal (čo mi moje okolie veľmi rado pripomínaJ ). V dôsledku som chvíľu koketoval so súkromnou klinikou (SportClinic, veľmi priateľský a profesionálny prístup), kde mi zistili, že som si opäť poškodil menisky a navyše naštiepil nejakú kostičku v kolene. Takže ďalšie liečenie, opatrná chôdza, postupný prechod na stacionárny bicykel a plávanie v príprave na plastiku.

 Po tom všetkom ležím dnes na Kramároch a už viem, že zajtra ráno som prvý na rade, 8:00. Trochu sa obávam, či nebude extra poškodenie meniskov problémom plánovanej operácie, ale snáď ma zoperujú v plnej miere a všetko dobre dopadne.

 Tento blog má byť hlavne o plánovanej operácii a tomu čo som robil a ako sa cítil po nej, ak by boli otázky k artroskopii, predoperačným vyšetreniam a podobne sem s nimi :)

 Na teraz držte palce, čoskoro sa ozvem s updatom.

Skryť Zatvoriť reklamu