Sociálna nerovnosť. Tento pojem aj keď znie veľmi moderne je na svete už od nepamäti. V každom časovom období, v každom storočí možno tento prvok pozorovať. Či už to bolo v stredovekých panstvách, starovekom Ríme, alebo ešte oveľa, oveľa skôr medzi neandrtálcami v dávnom praveku.
Pojem sociálna nerovnosť opisuje situáciu, v ktorej členovia spoločnosti disponujú rôznym množstvom bohatstva, prestíže či moci. Všetky svetové kultúry sa vyznačujú určitým stupňom tejto nerovnosti. Niekde sú väčšie niekde menšie. V modernej spoločnosti majú najvyšší sociálny status práve tí ľudia, ktorí majú najväčšie množstvo peňazí. Ako sa vraví- peniaze hýbu svetom. Máš peniaze si niekto, nemáš peniaze, si nikto. Jednoduchá filozofia, jednoduchá matematika. Aspoň, tak sa nám to snaží vtlačiť do hlavy moderná spoločnosť. Kto je najčastejšie na stránkach novín alebo v televízii? Áno sú to práve tí, ktorí majú peniaze. Píše sa o nich všade. Príkladov existuje veľa. Keď napríklad Honzík Novotný dostane pokutu za rýchlosť, tak hneď si o tom môžeme prečítať v novinách. Ale keď napríklad niekto pomôže chudobným, alebo nejaký lekár úspešne vykoná operáciu, tak nik ani nevie. Prečo? Odpoveď je jednoduchá- peniaze.
Týmto nechcem, ale povedať, že ľudia, čo majú peniaze, tak sú zlí. Veď isto ich väčšina z nich dosiahla legálnym spôsobom, tak prečo im ich závidieť. Len nesúhlasím s myšlienkou, že kto má peniaze, tak je ten správny a naňho sa máme pozerať, jeho máme uznávať.
Príklad? Čo tak Paris Hilton? Bohatá dedička hotelového impéria. Čo také záslužné spravila pre spoločnosť? Možno sa mýlim, ale ja osobne si myslím, že nie veľa. Pár pesničiek, čo naspievala, ale ja osobne si myslím, že vysoký sociálny status získala hlavne dedičstvom. Ale podobných príkladov existuje veľa.
Tým samozrejme nechcem povedať, že všetci bohatí ľudia majú svoje peniaze ľahko získané. Existuje nespočetne veľa aj opačných príkladov ako spomínaná Paris. Čo týmto všetkým chcem povedať?
Nemal som v úmysle, ani to nebolo myslené tak, že nemám rád ľudí, čo majú peniaze, že som proti nim zaujatý alebo niečo podobné. Len som chcel vyjadriť svoj názor na vnímanie spoločnosti a peňazí ako najsilnejšieho prvku získania uznania, pocty, vysokého sociálneho statusu.
Skúste sa zamyslieť nad chápaním tejto spoločnosti a konkrétne len nad touto problematikou. Všade môžeme počuť, ako je táto moderná spoločnosť múdra. Ako je táto spoločnosť vyspelá. Ako je pokročilá. Áno, isto je v rozkvete, ale podľa mňa nie v tom správnom smere. Síce máme stále výkonnejšie stroje, stále výkonnejšie autá, stále viac si podmaňujeme vesmír, ale kde nám zmizli iné hodnoty? Skúsim teraz uviesť iný príklad.
Lekár- športovec. Skúste sa zamyslieť nad týmito dvomi povolaniami. Aké platové ohodnotenie má lekár, ktorý najprv tvrdo študuje a potom sa stará o to najdôležitejšie čo máme, a tým je naše zdravie, náš život? A koľko zarába napríklad hokejový útočník kanadsko- americkej NHL? Asi netreba bližšie približovať tieto finančné záležitosti.
Ja sa len chcem spýtať, je to tak správne? Myslíte si, že je to spravodlivé, aby sa niekto dostal na vrchol spoločnosti a uznávania len preto, že bol obdarený talentom?
Stále len kritizujem všetko? Áno kritizujem. Osobne som síce optimista, ale v takomto chápaní spoločnosti sa veľa toho optimistického nájsť nedá. Aspoň nie v tom mojom chápaní.
A čo z tohto všetkého vyplýva? Ako som už spomínal, tak súčasná spoločnosť tvrdí ako je moderná, vyspelejšia a dokonalejšia ako akákoľvek spoločnosť predtým. Možno áno, v technickom slova zmysle. Ale v mentálnom a rozumovom, etickom chápaní je podľa mňa na rovnakej, keď nie na nižšej úrovni ako v minulosti. Ľudia sa na popredné sociálne miesta dostávajú vďaka dedičstvu, talentu, peniazom a podobne. A ľudia, ktorí sú rozumní, triezvo uvažujú, uznávajú skutočné hodnoty života, tak ostávajú kdesi v úzadí. Ničím sa nelíšime od stredoveku, kde na čele panstiev boli ľudia, ktorí sa tam dostali ani nevedeli ako. Dedičstvom titulov, podliezaním sa kráľom a podobne. Ničím sa nelíšime ani od staroveku, keď ten kto mal peniaze mal všetko a kto ich nemal bol len otrok.
Skôr sa asi líšime len od pravekých ľudí alebo od pôvodných amerických indiánov, ktorí uznávali človeka, ktorý dokázal zaobstarať potravu, ktorý dokázal liečiť človeka alebo proste ktorý dokázal robiť niečo užitočné a nielen parazitovať.
Sociálny status je niečo podľa čoho nás posudzuje spoločnosť, či sme prospešnejší, či sme múdrejší, či sme proste lepší alebo horší než ostatní. A podľa toho nám aj prideľuje sociálny status. Lenže na základe akých hodnôt sme ho získali? Ja osobne si myslím, že táto spoločnosť určuje prestíž človeka podľa troška pomýlených hodnôt.
A pokiaľ sa nezamyslíme nad otázkami pravých hodnôt v živote, tak to aj tak ostane.
No a na záver už len jedna citácia textu od rapovej slovenskej skupiny H16. Rap je možno mnohými z vás odsudzovaným štýlom hudby. Ani ja ho nepočúvam. Ale mal som spolubývajúceho, ktorý hip hopom žije. Raz mi pustil skladbu od tejto skupiny a hneď v úvode ma zaujali slová ako: „ktorá je biela a ktorá čierna? Kedy je deň a kedy noc? Ako je dobre, ako zle?“
Skúste sa nad týmito slovami zamyslieť sami seba sa spýtať, čo je pre vás tá pravá hodnota života, tá pravá hodnota, ktorá by mala dávať smer pre určovanie hodnoty človeka.
28. okt 2007 o 00:47
Páči sa: 0x
Prečítané: 1 618x
Sociálna nerovnosť
Sociálna nerovnosť. Tento pojem aj keď znie veľmi moderne je na svete už od nepamäti. V každom časovom období, v každom storočí možno tento prvok pozorovať. Či už to bolo v stredovekých panstvách, starovekom Ríme, alebo ešte oveľa, oveľa skôr medzi neandrtálcami v dávnom praveku.
Písmo:
A-
|
A+
Diskusia
(1)