Záborskej úrad slúžil viac cirkvi ako slobode vyznania a presvedčenia

Odvolanie Anny Záborskej dáva zmysel. Ako prvá nositeľka novozriadeného úradu sa nemá veľmi čím pochváliť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Vláda dnes odvolala svoju splnomocnenkyňu pre ochranu slobody vierovyznania alebo presvedčenia. Premiér rozhodnutie odôvodnil tým, že splnomocnenecké posty by sa nemali využívať na volebnú kampaň. Dáva to zmysel, keďže členovia a členky aktuálnej vlády sa zaviazali, že nebudú v nadchádzajúcich voľbách kandidovať. Nemali by tak teda robiť ani jej splnomocnenci a splnomocnenkyne.

Odvolanie Anny Záborskej však dáva zmysel aj z iných dôvodov. Ako prvá nositeľka novozriadeného úradu sa nemá veľmi čím pochváliť. Za dva roky fungovania bol jej úrad viac zástancom práv katolíckej cirkvi ako ľudskoprávnou inštitúciou, ktorá dbá o to, aby – ako jej to štatút ukladá - realizoval „systémové opatrenia s cieľom ochrany posilnenia slobody vierovyznania alebo presvedčenia a budovania osvety v Slovenskej republike“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Namiesto systémových opatrení na zabezpečenie rovnoprávneho postavenia občanov a občianok s náboženským vyznaním alebo rôznym filozofickým presvedčením, kam podľa medzinárodných dohovorov patria aj ľudia bez náboženského vyznania, jej úrad v tom lepšom prípade informoval o aktivitách väčšinovej katolíckej cirkvi a posilňoval tak jej ideologický vplyv vo verejnom živote Slovenskej republiky. Oveľa častejšie však rozvíjal naratív o hrozbe prenasledovania katolíckej cirkvi zo strany liberálnej spoločnosti.

Slovenská republika sa vytvorením tohto úradu mohla stať súčasťou medzinárodného úsilia na podporu slobody náboženského vyznania a slobody presvedčenia. Pokojné spolunažívanie ľudí s rôznym náboženským a svetonázorovým presvedčením je dôležitou podmienkou pre mier a prosperitu vo svete.

SkryťVypnúť reklamu

Štart tohto úradu však ukázal, že ak ho vedú ľudia bez skutočného ľudskoprávneho povedomia a pristupujú k nemu z pozície vlastného náboženského presvedčenia, nemôže splniť svoj účel, nech by mal v štatúte napísané aj tie najvznešenejšie ciele.

Slovensko potrebuje náboženskú neutralitu a orgány verejnej moci sa nesmú stať trafikami ideologicky zaujatých ľudí posilňujúcich obraz konfesionálneho štátu z predminulého storočia.

Slovensko sa môže stať moderným štátom aj v oblasti náboženskej slobody.

Dá sa to.

Ondrej Prostredník
teológ a publicista
člen predsedníctva Progresívneho Slovenska

Ondrej Prostredník

Ondrej Prostredník

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  94
  •  | 
  • Páči sa:  759x

Som spoločensky angažovaný teológ. Pracujem s ľuďmi v akademickej obci, v občianskej spoločnosti a v cirkevnom prostredí. Naučil som sa počúvať ľudí z rôznych strán názorového spektra. Svoje vedomosti a skúsenosti chcem pretaviť do politických riešení na ochranu dôstojnosti a slobody ľudí v európskej spoločnosti.https://www.facebook.com/prostrednik Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

103 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu