Ľudskosť po požiari v Prešove ukazuje to, čím by sme mohli byť vždy

Prešovská tragédia uvoľnila mohutnú vlnu ľudskej spolupatričnosti. Sú udalosti, ktoré v nás odrazu zmobilizujú tú lepšiu stránku človeka v nás.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Prebudia to zvláštne nutkanie urobiť niečo pre dobro tých, čo sú v núdzi. Rýchlo a efektívne, hoc aj len drobným darom.

Odrazu dokážeme dať bokom všetky vlastné bolesti, zranenia a nedostatky. Ba čo viac, dokážeme ich vnímať ako impulz pre solidaritu. Uvedomíme si, že to, čo by pomohlo nám, po čom túžime my sami a čoho sa nám nedostáva, ten kúsok pozornosti a ocenenia nášho púheho bytia, že to vieme v tejto určitej situácii jednoducho a rýchlo poskytnúť práve my tým, čo sa ocitli v núdzi.

V takýchto chvíľach sa v nás obnovuje nádej. Dokážeme byť hrdí na seba, na svoje mesto, našu krajinu. Tak jednoducho funguje ľudskosť. Ale prečo len vtedy? Prečo len, keď stojíme zoči-voči tragédii?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Premýšľam nad tým, lebo mi to akosi nesedí. Keď sa rozprávam s ľuďmi v taký celkom obyčajný deň, teda vtedy, keď atmosféra nie je práve presýtená nejakou tragédiou v našej blízkosti, tak v nich prevláda pocit zatrpknutosti. Vedia viac a radšej hovoriť o tom, čo sa nedarí, čo ich ohrozuje, čo oni stratili, čo ich trápi. Prepadá ich pocit sebaľútosti a akási zvláštna cynická istota, že nie oni majú pomáhať, ale práve im má pomôcť ktosi iný.

Súdržnosť spoločnosti akoby sa nám rozpadala pred očami. Je stále viac tém, o ktorých ani s dávnymi priateľmi nechceme hovoriť. Na rodinných stretnutiach sa radšej vyhýbame debate o aktuálnom dianí v spoločnosti, lebo vieme, že to môže skončiť hádkou. Najrôznejšie vyjadrenia a udalosti kreslia stále ostrejšie hrany rozdelenia. Sporov o hodnotách začína byť už toľko, že strácame prehľad. V takých situáciách ľahko prestávame byť ľuďmi a meníme sa na zlostné šelmy, čo sú plné vyhrážok a ochoty ubližovať. 

SkryťVypnúť reklamu

To sa naozaj musia stať až tie najhroznejšie veci, aby sme začali byť ľudskí a spojiť sily na ochranu slabých a zranených?

V týchto dňoch (10. decembra) si pripomíname vyhlásenie Všeobecnej deklarácie ľudských práv. Je dohodou na tom, že ľudská spoločnosť je ľudskou vtedy, keď chráni svoj najslabší článok, ktorým je jednotlivec a jeho dôstojnosť. Zrodila sa na zhorenisku dvoch celosvetových požiarov, prvej a druhej svetovej vojny. Zrodila sa z poznania, že naša ľudskosť nemusí čakať na ďalší požiar masovej nenávisti a vraždenia, aby sa mohla prebudiť a prejaviť. Je v nej kus ľudskej múdrosti o tom, že ľudskými sa stávame aj vtedy, keď dokážeme už v zárodku rozpoznať nenávisť a predchádzať jej výbuchom v podobe osudových konfliktov medzi rôznymi spoločenstvami ľudí. 

SkryťVypnúť reklamu

Aby sa tak dialo, musíme pochopiť to, čo hovorí deklarácia o ľudských právach vo svojom úvode, že „všetci ľudia sa rodia slobodní a rovní v dôstojnosti aj právach.“

Formulovaním a deklarovaním tohto princípu svetové spoločenstvo ľudí pomenovalo vznešený ideál. Pomáha prekonávať našu živočíšnu väzbu na rodinu, kmeň, náboženstvo, národ, či rasu. Práve v ich mene sa totiž tak ľahko nechávame motivovať k strachu a nenávisti voči iným skupinám ľudí.

Nenechajme si vziať ľudskosť a nečakajme, kým ju v nás prebudí ďalšia tragédia. Ona je v nás a vie sa prejaviť vždy vtedy, keď dokážeme viac ako na seba myslieť na iných.

SkryťVypnúť reklamu

(Foto: Korzár/Michal Frank)

Ondrej Prostredník

Ondrej Prostredník

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  94
  •  | 
  • Páči sa:  759x

Som spoločensky angažovaný teológ. Pracujem s ľuďmi v akademickej obci, v občianskej spoločnosti a v cirkevnom prostredí. Naučil som sa počúvať ľudí z rôznych strán názorového spektra. Svoje vedomosti a skúsenosti chcem pretaviť do politických riešení na ochranu dôstojnosti a slobody ľudí v európskej spoločnosti.https://www.facebook.com/prostrednik Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu