reklama

Očkovaním za život

Otvorený list Progresívnych veriacich predstaviteľom slovenských cirkví  a náboženských spoločností.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Prosíme a vyzývame biskupov a predstaviteľov a predstaviteľky slovenských cirkví ako aj ostatných pastoračne pôsobiacich aktívnych a angažovaných pracovníkov a pracovníčky cirkví a mienkotvorné kresťanské médiá, aby využili svoj vplyv na rozhodnú podporu očkovania proti ochoreniu COVID-19.

Oceňujeme stanovisko Konferencie biskupov Slovenska z 23. júna 2021, ktorým katolícki biskupi potvrdili, že sú zaočkovaní. Prekvapuje nás však rozpačitý tón stanoviska a chýba nám v ňom rozhodná podpora očkovania. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zaočkovanosť na Slovensku je stále nízka. Dáta ukazujú, že veľké skupiny populácie o očkovanie nejavia záujem, alebo z neho majú strach.

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 sa žiaľ dnes stalo predmetom konšpirácií a dezinformácií. Preto od osobností a inštitúcií s významným vplyvom na rozhodovanie ľudí očakávame jasné stanovisko a povzbudenie v prospech očkovania.

Sme presvedčení/é, že cirkvi a veriaci a veriace v nich majú byť “svetlom sveta”. Dnes to znamená aj šírenie osvety o očkovaní, ktoré pomáha zachraňovať životy, a aj snahu pomôcť ľuďom zbaviť sa strachu a obáv, spôsobených často chýbajúcimi a zavádzajúcimi informáciami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V minulosti sme boli svedkami a svedkyňami rozhodných a širokých koalícií slovenských cirkví v rôznych témach deklarovaných ako ochrana života. Nazdávame sa, že ochrana života pred pandémiou ochorenia COVID-19 očkovaním si rovnako zasluhuje rozhodné verejné stanovisko predstaviteľov a predstaviteliek cirkví, napríklad aj formou pastierskych listov.

Preto sa obraciame na ústredia slovenských cirkví a náboženských spoločností s výzvou, aby spoločným vyhlásením a pastierskymi listami, ktoré sa budú verejne čítať na omšiach a bohoslužbách v kostoloch a miestach modlitby a povzbudili svojich veriacich, aby sa dali zaočkovať proti ochoreniu COVID-19.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z úcty k práci ľudí v zdravotníctve a mnohých dobrovoľníkov a dobrovoľníčok, s rešpektom voči vynaloženým finančným prostriedkom aj tisícom obetí zákerného vírusu motivujme aj my, veriaci a veriace, našich bratov a sestry k tomuto kroku rešpektujúcej lásky k blížnym. Dajme sa zaočkovať.

Ondrej Prostredník, teológ a publicista
Miroslav Kocúr, teológ a publicista
Martin Kováč, teológ a starokatolícky kňaz
Zora Jaurová, producentka
Matúš Mikšík, literárny vedec a vysokoškolský pedagóg

V Bratislave, 23. júna 2021

Otvorený list môžete podporiť svojím podpisom na tomto linku

Ondrej Prostredník

Ondrej Prostredník

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  90
  •  | 
  • Páči sa:  593x

Som spoločensky angažovaný teológ. Pracujem s ľuďmi v akademickej obci, v občianskej spoločnosti a v cirkevnom prostredí. Naučil som sa počúvať ľudí z rôznych strán názorového spektra. Svoje vedomosti a skúsenosti chcem pretaviť do politických riešení na ochranu dôstojnosti a slobody ľudí v európskej spoločnosti.https://www.facebook.com/prostrednik Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu