Hokejové voľby 2015 triezvym pohľadom + rady a tipy

Písmo: A- | A+

Štvrtok 25.6. nás čakajú podľa ohlasu ľudí asi najsledovanejšie voľby v roku - voľba prezidenta SZĽH. Delegáti sa rozhodnú medzi Igorom Nemečkom a Richardom Lintnerom. Porovnajme si ich programy obohatené o moje postrehy k nim.

Obrázok blogu

Začnem trošku „off topic“, ale nedá mi to. Posledné týždne sa vďaka masívnej medializácii definitívne utvrdzujem v tom, že Slovensko je hokejová krajina. Bohužiaľ, ale aj krajina, ktorá je plná závisti a nenávisti a má potrebu polarizovať spoločnosť na dva tábory. Paradoxne už aj pri športe, ktorý vždy Slovensko spájal a to aj v neľahkých časoch útlaku a hľadania národnej identity.

Nemôžem opomenúť napríklad reláciu Pod lampou, ktorú som často sledoval, pokiaľ sa z nej nestala fraška. Pochopím, ak pán Hríb nemusí presne rozumieť každej téme, ktorú rozoberá od jadrovej fyziky až po hokej , ktorého je mimochodom fanúšikom často na zápasoch Slovana. Čo nepochopím je, prečo má potrebu stále deliť ľudí na tých vľavo resp. vpravo a ukazovať nám, že títo sú tí zlí a títo zase dobrí a nikdy inak. Ako novinár musí vedieť, že úmyselne radikalizuje spoločnosť a to dokonca v takej mierumilovnej téme akou je hokej. Ako dôkaz si stačí pozrieť akúkoľvek diskusiu na internete. V tomto smere kvitujem vystúpenie ako Riša tak aj Ota Haščáka, že sa nenechali zlákať do konfrontačnej roviny, do ktorej bola diskusia vedená. Ako Citróna poznám samému mu muselo byť až trošku trápne sa vykrúcať a odpovedať dookola na to, že on kandiduje za niečo a nie proti niekomu. Nedeľná diskusia s Marcelom Merčiakom na RTVS už bola vecná a férová. Fanúšikov predpokladám moc nenadchla, keďže žiadne kolty sa netasili medzi kandidátmi.

Pri sledovaní masmédií a diskusných fór fanúšikov som došiel k zaujímavým záverom.

 • Omyl č.1 -Verejnosť, ktorá nemá dennodennú skúsenosť s fungovaním klubov resp. zväzu si myslí, že náš hokej je zlatá baňa.

 • Pravda č. 1- Na zväze je z volených funkcií platený iba prezident a generálny sekretár. Všetky ostatné volené funkcie(výkonný výbor, dozorná rada a komisie SZĽH) sú NEPLATENÉ.

 • Omyl č. 2- Funkcionárčenie v klube je iba o vítaní nových sponzorov.

 • Pravda č. 2- Manažéri klubov na Slovensku majú často na starosti nielen podpisovanie a sledovanie hráčov, ale taktiež prosia sponzorov o peniaze. Boli situácie kde doslova si pýtal manažér peniaze, či už na autobus aby mohlo mužstvo odcestovať, alebo aby hráči mali hokejky. Často aj zakontrahované zmluvy zo sponzormi sú nedodržané, ale klub si radšej peniaze nevymáha právnou formou, keďže by daný partner nabudúce neposkytol klubu už ani omrvinku. Takto vstupujeme do začarovaného kruhu nevyplatených faktúr medzi hráčmi, klubom a sponzormi

 • Omyl č. 3- Všetko je tu zlé a úroveň hokeja je slabá

 • Pravda č. 3- Slovenský hokej má pokiaľ sa zmeria ukazovateľ cena/kvalita s najväčšou pravdepodobnosťou najlepšiu ligu v Európe.

Ak by som mal v kocke zhodnotiť programy oboch uchádzačov o post prezidenta SZĽH, vyzerajú na 80% identicky. Lintnerov tím má lepšie zvládnutý marketing. Nemeček stavia najmä na skúsenostiach a MS v roku 2019, ktorými chce nadviazať na úspešné organizovanie MS 2011. Skúsim sa tu teda bližšie pozrieť na najdôležitejšie body jednotlivých programov s komentárom a mojím návrhom ako to ešte vylepšiť.

Nemeček alebo Lintner?
Nemeček alebo Lintner? 

Mládež

 • Nemeček- chce podporovať mládež najmä cez platenie mandátnych trénerov, naštartovaných náborových projektov v spolupráci s mestami a klubmi

 • Lintner- vytvoriť „štatút hokejového hráča“, vytvorenie jednotnej metodiky, prepojiť vzdelanie a šport

 • Obaja majú v pláne pritiahnuť viac detí na ľad, aby si vyskúšali hokej. Bojovať o deti chcú zapožičaním výstroje, väčšou ponukou ľadu a pod. Nápad ohľadom Lintnerovho „štatútu hokejového hráča“ je zaujímavý počin, chýba mi ale k tomu viac informácii ako iba, že sú to pravidlá ako by sa mal mladý hokejista(ka) správať. Metodika práce s mládežou už je vytvorená. Treba si dať záležať na jej dodržiavaní pri práci s deťmi v kluboch a pravidelne ju obohacovať o moderné prvky .

 • Môj návrh- V rámci telesnej výchovy deťom na prvom stupni (1-3 trieda) dať možnosť ísť na ľad aspoň raz do mesiaca pod vedením mládežníckeho trénera. Často je totiž vidieť u tých najtalentovanejších detí veľký zápal pre hokej už po prvom dotyku s ľadom. Prepojenie športu so vzdelaním je veľmi dôležité. Veľmi sa mi pozdáva projekt EUHL(European University Hockey Leauge), ktorý vytvoril Ľubo Sekeráš a umožňuje plne sa venovať štúdiu a popritom hrať hokej na určitej úrovni, ktorá by sa mala časom zvyšovať. Cez to všetko by som hokejistom do 23 rokov vytvoril ochranný program pre hráčov extraligy a 1. ligy, ktorí v prípade podpísania profesionálnej zmluvy budú mať prednostne právo sa vzdelať, bez toho, aby hráč bol sankcionovaný klubom resp. školou. Na rozdiel od projektu SR20 nie som fanúšikom projektu reprezentácie do 18 rokov v juniorskej extralige. Týmto pádom prichádza juniorská extraliga už po odchode 20tkárov o ďalších šikovných hokejistov a konkurencia je slabšia.

Liga

 • Nemeček- chce urýchliť prijatie zákona o športe aby mohli byť kluby lepšie financované. Zastrešiť reprezentáciu a extraligu pod silných partnerov a rozšíriť jej mediálny priestor.

 • Lintner chce vytvoriť platové minimá a stropy pre kluby, zaviesť širšiu baráž a zmysluplnejší hrací kalendár. Chce zapojiť diváka viac do diania v lige.

 • Obaja chcú v priebehu volebného obdobia extraligu dať pod riadenie zväzu.

 • Môj návrh - Najmä zákon o športe je pre hokej životne dôležitý a bez neho sa naša liga veľmi ťažko pohne výraznejšie dopredu. Som za baráž štyroch tímov + rád by som videl play off zápasy bez nájazdov v prípade remízy(nielen zápas č.7). Je to oveľa napínavejšie a spravodlivejšie. Navrhol by som RTVS spoluprácu, tak aby sa vytvoril kvalitný celovečerný program s priamym prenosom (najlepšie v sobotu) od 19:30 na spôsob Hockey night in Canada. Ľudia v tento čas sú často v podnikoch a radi si pozrú pri drinku hokej. Dostane sa takto nevtieravo aj do verejnosti, k mladým ľudom, ktorá hokej až tak nesleduje, ale môže začať. Treba opäť nájsť významného generálneho partnera ligy. Treba si uvedomiť, že tento marketingový priestor je celoročný a dostupný v 11 mestách + v TV je desiatky hodín. Vzniknúť by malo aj online prepojené centrálne štatistické centrum, ktoré by malo na starosti videorozhodcu na všetkých štadiónoch a dodatočne by opravilo štatistiky zo zápasov daného kola a mohlo sa vyjadriť k disciplinárnym trestom(fauly, simulovanie, atď) resp. výkonu rozhodcov.

 • Inak môžem takmer zo všetkým súhlasiť až na platové stropy. V lige nie je ani jeden tím s tak silnou ekonomikou, aby si mohol dovoliť odmietnuť akéhokoľvek partnera. Napríklad v prípade Košíc asi nehrozí, aby US Steel dávalo peniaze povedzme do Skalice. Naopak som za zverejňovanie zmlúv hráčov a nastavenie platového minima pre nich v sume 600 Eur od 18 do 21(ak nastúpi junior na jeden zápas) a 900 Eur od 22 do 25 rokov a nad 25 rokov 1200 Eur. Žilina už platy zverejňuje a nikdy s tým nebol problém. Tento krok spraví klubové prostredie transparentnejšie. V rámci ochrany hráča, by každý hráč v prípade minimálne dvoch nevyplatených výplat mal právo okamžite zrušiť zmluvu. Na zväzovej internetovej stránke www.hockeyslovakia.sk by som vytvoril podstránku tzv. „stenu hanby“, kde by verejnosť mala možnosť vidieť aktuálne podlžnosti klubu svojím hráčom, ktorí by ich tam mohli beztrestne nahrať cez svoje ID číslo ktoré má na svojom hráčskom preukaze. Klub neplniaci záväzky, by bol takto takmer okamžite potrestaný negatívnou reklamou.

Reprezentácia

 • Nemeček- chce pokračovať v projektoch SR20, SR 18, SR ženy, jednotne prepojiť marketingové aktivity reprezentačného a extraligového hokeja

 • Lintner- chce zahraničného trénera A-tímu, poskytovať mentoring vybraným talentom a nastaviť trojročný cyklus trénerov pri mládežníckych reprezentačných výberoch SR

 • Obaja kandidáti chcú ponechať projekt SR20

 • Môj návrh- Možno to znie pohŕdavo, ale reprezentácia A tímu je iba špička ľadovca, ktorá by mala okrem športovej stránky prvotne slúžiť ako marketingové lákadlo pre hokej ako celok. Preto by v nej mali panovať jasné a korektné vzťahy(snaha vyhnúť sa žabomyším vojnám ako v minulosti- napr. pri nominácii hráčov na vrcholné podujatia, nejasné povinnosti generálneho manažéra a pod.). Projekt SR20 je osvedčený a prináša úspechy, takže netreba na ňom nič meniť. SR ženy je tiež dobré zastrešovať ako výcvikové stredisko a SR 18 by som zrušil ako som už spomínal vyššie v sekcii mládež. K nej mi viac pasuje práve intenzívnejší trojročný formát práce trénerov od SR16 až po SR18. Čo sa týka reprezentačného trénera A-tímu, jeho nominácia záleží najmä na osobnosti daného odborníka. Môže a nemusí byť zo zahraničia.

Zväz, financovanie a ostatné

 • Nemeček- prikladá veľkú dôležitosť MS 2019, ktoré vníma ako šancu- na propagáciu hokeja v SR, získanie financií pre mládež, posilnenie pozície Slovenska v IIHF, chce urýchliť zákon o športe, otvoriť diskusiu o trénerských licenciách pre bývalých hokejistov

 • Lintner- zverejňovanie miezd, zmlúv a výdavkov zväzu, urýchlenie udeľovania trénerských licencií v spolupráci s MŠVVaŠ SR, posilniť marketingové centrum, aktívna komunikácia s verejnosťou

 • Obaja- chcú technologický pokrok, budú apelovať na vládu a jej pomoc pri výstavbe a rekonštrukcii zimných štadiónov.

 • Môj návrh- Ak by sa oba programy spojili bolo by to najlepšie. Zverejňovanie miezd sa môže týkať iba volených zástupcov a nie radových zamestnancov(účtovníčky, atď.) V každom prípade je najdôležitejšia rekonštrukcia aspoň extraligových štadiónov a štadiónov, ktoré sú v havarijnom stave. Kultúrne prostredie vzdeláva fanúšika a spokojný fanúšik si opäť nájde cestu na štadión.

Vo štvrtok to teda bude zaujímavé asi ako ešte nikdy. Ja vnímam pozitívne aj spôsob voľby. Je tajná a rozhoduje o nej široké spektrum hlasov od ľudí ktorý sa v hokeji pohybujú, takže nik nemôže namietať, že bol dotlačený voliť tak či onak. Pár delegátov už dopredu avizovalo koho budú voliť, čo je samozrejme ich legitímne právo. Základom zostáva fakt, že víťaz volieb sa môže tešiť maximálne do polnoci. Ďalší deň mu začína mravčia práca ako posunúť náš hokej na vyššiu úroveň. Už teraz mu držím palce. 

Ondrej Rusnák

Skryť Zatvoriť reklamu