Dobré ráno: Kde urobili venezuelskí súdruhovia chybu?

Prečítal som si Váš článok Kde urobili venezuelskí súdruhovia chybu? a vypočul si podcast  p. Peter Tkačenko a Lukáš Onderčanin a preto som sa rozhodol napísať tento článok. Začo sú platení novinári? Za počet napísaných článkov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (11)

Každý štát v Latinskej Amerike má svoje problémy, majú aj spoločné problémy a riešia ich podľa svojich predstav i možností. Nedajú si diktovať od iných štátov ktoré a kedy i ako budu riešiť.

Jedným z charakteristických znakov občania v štátoch Latinskej Ameriky je, že niektorí cestujú do iných štátoch za prácou a iní za vidinou lepšieho života aj bez práce, stačí im v inom štáte dostať sociálne dávky. Takým dobrým príkladom je oprava Panamského prieplavu. Na začiatku opravy bolo tisíce voľných pracovných miest, ktoré väčšinou obsadili cudzinci, počas opravy sa všetkým žilo dobre a na konci opravy zostalo tisíce ľudí bez práce a to väčšinou cudzincov, ktorí nemali záujem odísť z Panamy, lebo splnili všetky zákonné podmienky na trvali pobyt... V Latinskej Amerike ani v súčasnosti nie je veľmi veľký problém cestovať bez cestovných dokladov do iných štátov a tam žiť. Hranice nie sú tak strážene, aby sa nedalo prejsť do iného štátu, umožňuje im to príroda. Zabrániť nelegálnym prechodom je nemožné, lebo zistiť nejakého jedinca, alebo skupinu ľudí aj modernými dronami – vojenskými prieskumnými prostriedkami je nemožné v dažďových pralesoch. Pričom drony nemajú. Ani jeden štát nie je schopný zabezpečiť svoju hranicu proti ilegálnemu prechodu a obchodu. Ochranu hraníc zabezpečujú miestní policajti a vojaci ak sú tam. Na okraj chcem podotknúť, že až v súčasnej dobe niektoré štáty vyčleňujú peniaze na vytvorenie jednotiek na ochranu hraníc. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo sa týka politiky v štátoch Južnej Ameriky a ich vzťah k USA, tak by som doporučil pánovi komentátorovi a zahraničnému redaktorovi denníka SME preštudovať prácu jedného pána, ktorý napísal a popísal vzťahy medzi mocnosťou a satelitnými štátmi. Tam najdu odpovede na viacero otázok. Na 99,9999% nevedia o jej existencii ani kto i kedy to napísal a preto diskutujú o blbostiach. Odporúčam túto prácu preštudovať nie len novinárom, ale aj politikom “ malého, ale veľkého Slovenska“. Zároveň by ste sa mali oboznámiť s celosvetovými problémami, ktoré vznikli a vznikajú pri novom geopolitickom rozdelení sveta a snahou USA zaujať pozíciu svetového policajta. Zistíte si koľko občanov EU počas krízy odišlo do iných štátoch. Som toho názoru, že každý ma právo isť žiť i pracovať tam kde mu to vyhovuje.

SkryťVypnúť reklamu
El banderón yanqui, sin mástil en Venezuela - názov článku
El banderón yanqui, sin mástil en Venezuela - názov článku 

Venezuela zo svojím nerastným bohatstvom, patrí medzi najbohatšie štáty vo svete a to je ich najväčšie nešťastie. Majú nie len ropu, ale aj iné nerastné suroviny aj strategické. Z príjmov za ropu sa venezuelčanom žilo veľmi dobre, zhruba tricať rokov boli prvým štátom na svete v dovoze luxusného – exkluzívneho tovaru. Štát im dotoval potraviny, skoro všetko dovoz z USA, ostatní luxusný tovar dovážali z celého sveta. Dotoval im benzín, ak ste vymenili jedno Euro za Bolívare, tak ste pretým mohli kúpiť cca. 40 litrov benzínu dnes ešte viac. Pre sociálne prípady stavali trojizbové byty i vybavené základnými vecami, tri spálne, veľká jedáleň, kuchyňa, práčovňa a dve kúpelne z WC, zhruba 140 m2. A od štátu brali sociálne dávky za ktoré boli schopní kúpiť auto. Evidencia obyvateľstva bola mizerná a tak veľa cudzincov sa dostalo k týmto vymoženostiam bez problémov. Problém z pitnou vodou je skoro v každom štáte Južnej Ameriky od začiatku jej osídľovania, viď klima. Vo väčšine miest žije viacnásobné viac ľudí, ako bola plánovaná vodovodná sieť. Takže aj keď sú napojení na vodovodnú sieť tak používajú čerpadlá na vodu.. Kto má najsilnejšie čerpadlo ten má aj vodu.Vplyvom klimatických zmien už aj oni poznajú extrémne sucha, ktoré trvajú aj viac ako jeden rok a preto sú niekedy niektoré mestá v Latinskej Amerike aj niekoľko týždňov bez vody.

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa týka politiky a života vo Venezuele za p. Cháveza. Hugo Rafael Chávez Frías bol venezuelský politik a prezident Venezuely. Chávez propagoval víziu demokratického socializmu, latinskoamerickej integrácie a boj proti imperializmu. V reále potiahol dopredu väčšinu štátov Južnej Ameriky. Vo Venezuele zaviedol evidenciu obyvateľstva, bezpečnosť do väčšiny ulíc v mestách a aj v Caracase. Do práci i z práci sa vracal cez najviac vykričané štvrte zo schodmi v Caracase. Prebudoval a modernizoval školstvo, vybudoval zdravotníctvo, cesty, novú časť metra v Caracase, vybudoval podmienky pre turistický ruch, vybudoval priemysel ( výroba osobných a nákladných aut i iné), vojenský priemysel, poľnohospodárstvo atď. Dovážali všetko, ale už na konci života p. Cháveza začala Venezuela vyvážať niektoré potraviny i iní tovar. Postupne rozbehávajú jednotlivé odvetvia tak aby z väčšej časti pokryli dopyt trhu a neboli odkázaný na dovoz. Preto, že nesúhlasia s politikou niektorých štátov, donútili zahraničné firmy dodržiavať zákony a iné, tak vedia čo sú sankcie. Aj ich zasiahla kríza z EU. Niekoľko rokov mali extrémne sucha, takže im hydroelektrárne zostali skoro bez vody. Na svetovom trhu je v súčasnej dobe dostatok ropy a aj preto boli nútení znížiť ťažbu ropy. Je to štát, ktorý žije z príjmov za ropu. Ak sa zníži cena ropy a jej vývoz tak ihneď vypukne kríza. Ale začali ťažbu iných surovín, ktoré predajú na svetovom trhu. Pričom obyvatelia sú zvyklí na vysoký životný štandart aj zo sociálnych dávok.

SkryťVypnúť reklamu

Inflácia Bolívaru bola a bude, pokiaľ politici nesplnia určité podmienky a nebudú robiť čo od nich požadujú mocnosti. Pričom géniovia tohto sveta riešia celosvetový problém, ako vytvoriť ideálnu organizáciu štátu a tak vytvoriť ideálne podmienky pre ľudí.

Súčasný stav vo Venezuele je výsledkom problémov, ktoré sa postupne hromadili od jej vzniku, pričom aj p. Chávez spravil chyby a za niektoré sa svojmu národu ospravedlnil. Chyby spravil i Maduro. Nájdite vo svete politika bez chyb, takého nájdete len na cintoríne.

Ilustračné foto
Ilustračné foto 
Ilustračné foto I
Ilustračné foto I 

Z obsahu Vášho článku i podcastu vyplýva, že ste ako futbaloví kibici, ktorí futbal nikdy nehrali a nepoznajú pravidla futbalu, ale pri pive vedia skomentovať všetky nedostatky futbalistov, trénerov i rozhodcov a aj ostatných. Takže, ak sa chcete venovať politike, tak aspoň sa oboznámte s históriou predmetného štátu, reálnou svetovou politikov a podobne. Potom sa Vám nestane, že budete publikovať články, ktorých obsah nemáte čím dokladovať a maximálne sa môžete odvolávať na obsah iných článkov, autori týchto článkov sa zas odvolávajú na iné články. Existujú aj novinári, ktorí sú veľmi dobré platení za uverejnenie článkov požadovaného obsahu. Ak potrebujete kopírovať prejavy politikov nájdete ich na venezuelskom internete a aj s knihami, ktoré napísali politici a iní. Aktuálne prejavy politikov, t.j. aj opozície si môžete vypočuť aj na internetových rádiach.

Máte pravdu v tom, že vo Venezuele je kríza, ale každá strana príčinu krízy zdôvodňuje inak. A ak novinár chce informovať verejnosť o príčine krízy, tak by mal informovať objektívne a nie skresľovať realitu. Inak vy aj so slávnymi slovenskými politikmi Hugovi Rafaelovi Chávezovi Frías nesiahate ani po členky.

Ak si myslíte že Vám krivdím, tak sa môžte vyjadriť k jednému svetovému problému, Obsadenie Iraku je okupácia, alebo nie. Môžte sa vyjadriť aj k domácim problémom, Obviňovanie košických sudcov z podvodov, korupcie a spolupráci s talianskou mafiou je pravda, alebo hana. Teším sa na obsah týchto článkov.

Ondrej Tkáčik

Ondrej Tkáčik

Bloger 
  • Počet článkov:  15
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Som hutnícky inžinier a už viac rokov žije v zahraničí. Rád cestujem, fotografujem, športujem a zaujímam sa o politic-ké udalosti v štátoch, ktoré navštívim. Rád surfujem na internete a na niektoré politické udalosti mám svoj názor. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

INESS

INESS

106 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Radko Mačuha

Radko Mačuha

212 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu