Nemyslím si,že pomery, v ktorých žijeme, sú pevne zakotvené na dlhšiu dobu. Skôr si myslím,že dnešný rozvoj techniky a informatiky dovoľuje vytvoriť podobný systém,ktorý sa vytvoril napríklad počas niekoľko storočí v lokálnych oblastiachv stredoveku, t.j. na jednej strane existovala šľachta so svojimi privilégiami a nadruhej poddaní so svojimi povinnosťami. V súčasnosti to platí stále viacglobálne. V súčasnosti rozdiel medzi chudobnými a bohatými krajinamije väčší, ako bol počas kolonializmu.
http://www.ondrias.sk/view.php?cisloclanku=2007110804
To je výsledoknekompromisného rozširovania „demokracie“ vo svete.
Oprotistredoveku sú tu ale dva podstatné rozdiely. V stredoveku sa presnevedelo, kto patril medzi vyvolenú šľachtu a kto bol poddaný. Keď poddanípovstali, tak vedeli presne proti komu, dokonca vedeli aj proti ktorým osobám.V súčasnosti, až na malé vínimky, veľká väčšina nevie, kto patrí medzisvetovú aristokraciu.
Druhý rozdielje podstatnejší. Stredoveká šľachta, aby si udržala svoje privilégiá musela riešiťveľa problémov a rozporov. V súčasnosti, svetová aristokracia, aby si udržalasvoje privilégia musí riešiť ešte aj ohrozenie kvality života na planétea tým aj svoju vlastnú kvalitu života. Z rozdelenia obyvateľov našejplanéty podľa príjmov alebo produkcie HDP vyplýva, že zlatá miliarda (20%obyvateľov) produkuje a žije si 5 až 8-krát lepšie, ako zvyšných 80%. Keby obyvateliazvyšným 80% chceli dosiahnuť podobné príjmy, produkciu HDP a konzum, akomá zlatá miliarda, tak by museli zvýšiť produkciu 5 až 8-krát. To znamená, 5 až8-krát by sa zvýšila spotreba ropy, 5-8-krát by sa viac rúbali lesy,produkovali plasty, znečisťovalo ovzdušie atď..., pričom mnohé suroviny by sarýchlo vyčerpali. Musíme si uvedomiť, že aj bohaté krajiny si chcú zvyšovaťprodukciu aspoň o 2-3% ročne. Naša planéta by to proste nevydržala. Sú trimožnosti, ako súčasná aristokracia, môže riešiť tento problém. 1. Urobiť všetkopreto, aby 80% chudobných ostali stále chudobní. 2. Znížiť nejakým spôsobompočet obyvateľov o 3-4 miliardy. 3. Zaviesť iné pravidlá rozdeleniazdrojov planéty a produkcie vo svete.
Bohužiaľ, dneskeď o všetkom rozhoduje výška súkromného majetku svetovej aristokracie, ajdruhá alternatíva je reálna. V týchto súvislostiach je zaujímavý vývojvýdavkov jednotlivých krajín na zbrojenie:
http://www.ondrias.sk/view.php?cisloclanku=2008031601
Riešenie tohto problému je aktuálne, a preto si myslím, žesa musíme v krátkom čase dožiť zmeny, aby vyhrala tretia alternatívaa skončila prvá alternatíva, ktorá sa prakticky aplikuje už 100-200 rokov,a hlavne, aby sa odstránilo nebezpečie druhej alternatívy.
Karol Ondriaš 20.3.2008