Je čas hovoriť nielen o sociálnych dávkach.

Voľby sú za dverami, kandidáti na poslancov do NR SR sa rozbehli po Slovensku, aby informovali voličov o svojich programoch. Občan však žije svoj každodenný život ďalej so všetkými problémami, ktoré napr. u osôb so zdravotným postihnutím nie raz presahujú možnosti riešiť ich bez podpory štátu, bez podpory a pomoci  verejných inštitúcií. Ako ich v budúcnosti pomôže riešiť nová garnitúra politickej moci? Je čas hovoriť nielen o sociálnych dávkach, ale najmä o kultúre tvorby a výstavby „spoločnosti pre všetkých“. Ak o nich nebudeme sústavne informovať, ani pri najlepšej vôli ich nevedia a ani nebudú vedieť riešiť.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V najbližších dňoch sa pripravujú rôzne zaujímavé aktivity, ako je diskusný klub Slovenského ekonomického fóra na tému: „Ako zabezpečiť dostupnosť sociálnych služieb pre tých, ktorí to potrebujú", ale aj tematické zasadnutie Výboru pre osoby so zdravotným postihnutím Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť.

Obsahom týchto stretnutí majú byť informácie o kompetenciách verejnej správy vo vzťahu ku poskytovaniu rôznych sociálnych služieb spoluobčanom, ktorí sú na ne odkázaní. Pôjde aj o výmenu informácií so zameraním riešiť postavenie a život osôb so zdravotným postihnutím v súlade s ich potrebami, ako ich definujú aj medzinárodné dokumenty, ako je dokument OSN z r. 2006 „Dohovor o právach osôb so zdravotným postihnutím", ale aj významný dokument Svetovej zdravotníckej organizácie z r. 2001 „Medzinárodná klasifikácia funkčnej schopnosti, dizability a zdravia", ktorý zatiaľ nebol zavedený do našej posudzovacej praxe, ale ktorého zavedenie by mohlo významnou mierou pomôcť objektívne zhodnotiť potreby a možnosti ľudí s rôznymi zdravotnými obmedzeniami. Nie je dobrým riešením iba priznanie invalidného dôchodku a ponechanie človeka bez možnosti žiť aj naďalej aktívnym spoločenským, resp. pracovným životom v primerane upravených podmienkach.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nedávno som stretla pomerne mladého človeka (menej ako 50 rokov), ktorý v minulom roku prekonal mozgovú príhodu a následkom toho mal čiastočne ochrnutú pravú polovicu tela. Približne po pol roku mu bol priznaný čiastočný invalidný dôchodok a tým to končilo. Ale z toho príjmu sa nedá vyžiť a v dohľadnej dobe si primeranú prácu ešte nemôže nájsť. Ne druhej strane cíti, že ešte by mohol byť užitočný.

Je dôležité si uvedomiť, že sa nejedná o malú hŕstku spoluobčanov, ale o 10 - 15% obyvateľstva, ako o tom hovorí aj „Svetová správa o zdravotnom postihnutím", ktorú v r 2011 vydala Svetová zdravotnícka organizácia. Ak si uvedomíme, že to v našich podmienkach znamená približne 500 000 rodín, ktorých sa to týka a keď si uvedomíme, že často by stačilo odstrániť bariéry, primerane vykompenzovať zdravotné znevýhodnenie a ľudia by mohli žiť relatívne nezávislým a tvorivým životom, potom každý nový podnet, každá skúsenosť, každý nový pohľad na riešenie tejto problematiky je vítaný.

Mária Orgonášová MUDr PhD

Mária Orgonášová MUDr PhD

Bloger 
  • Počet článkov:  19
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som lekárka, pracovala som na LFUK. Od r. 1992 sa venujem problematike ľudských práv osôb so zdravotným postihnutím. T.č. pracujem aj ako externý učiteľ na Vysokej škole sv. Alžbety a na Inštitúte rodiny v Bratislave. Mám problémy s chôdzou, chodím s oporou paličky. Som vydatá, máme 2 vydaté dcéry, 2 zaťov a 6 vnúčat. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu