Filmy blízkej budúcnosti

Služba Street View umožňuje 360-stupňový panoramatický pohľad na ulice miest. Užívateľ sa tak môže postaviť na ľubovoľné miesto v meste a obzerať sa okolo seba. Skúste si predstaviť obrovské kopulovité kino, kde by sa premietali 3D filmy natočené prostredníctvom špeciálnej kamery, ktorú táto služba využíva.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Pred nedávnom sme sa rozhodli opäť využiť jednu z akciových ponúk našich nízkonákladových spoločností. Tentoraz sme si vybrali jednodňový výlet do severotalianskeho mestečka Lecco, ležiaceho na úpätí Álp. Podstatou však nie je náš cestovateľský zážitok, ale niečo úplne iné. Zakaždým keď sa niekam vyberieme, danú oblasť najprv preskúmame na satelitnej mape, kde hľadáme zaujímavé miesta. Veľmi milo ma prekvapilo zistenie, že v prípade mestečka Lecco je dostupná služba Street View, a práve tej by som chcel venovať zopár riadkov.
Služba Street View je dostupná v rámci projektu Google Maps. Umožňuje 360-stupňový panoramatický pohľad na ulice miest. Užívateľ sa tak môže postaviť na ľubovoľné miesto v meste a obzerať sa okolo seba. Prvé nafotené americké mestá boli sprístupnené 25. mája 2007. V USA už nechýba veľa k takmer dokonalému pokrytiu. V Európe sa služba rozmáha podstatne pomalšie, a to aj v dôsledku nevôle obyvateľov a vlád. Ľudia sa boja o súkromie a o svoje tváre, ktoré preto musia byť už teraz cenzurované. Najväčšie pokrytie má Francúzsko a nafotených je tiež niekoľko talianskych a španielskych miest.
Tomuto projektu držím palce, pretože z môjho pohľadu je to niečo úžasné. Dúfam, že sa bude rozmáhať v ďalších a ďalších krajinách a umožní nám tak nahliadnuť do miest, kde sa možno nikdy nedostaneme.
Keďže ma služba Street View neuveriteľne fascinuje, zisťoval som niečo o tom, ako funguje. Pravdepodobne ste ešte neprišli na súvis medzi týmto textom a nadpisom článku, ale zotrvajte prosím, postupne k tomu smerujem.
Street View sa vytvára prostredníctvom špeciálnej guľovej kamery umiestnenej na streche auta. Kamera od spoločnosti Immersive Media má jedenásť šošoviek a štyri mikrofóny nasmerované do všetkých strán. Toto zariadenie dokáže snímať 360 stupňový obraz okolia a taktiež trojrozmerný zvuk. Popritom zaznamenáva súradnice miesta, kde sa nachádza. Google toto zariadenie zatiaľ využíva iba na statické fotografie v rôznych intervaloch, ale uvažuje sa aj o Street View videoprezentáciach. Trojrozmerné video vytvorené prostredníctvom tohto zariadenia môžete nájsť na oficiálnych stránkach výrobcu www.immersivemedia.com (v sekcii technology & services klik na Dodeca 2360 system, tam napravo „Immersive demos“). Je to naozaj vynikajúci nápad. Video plynie a vy ho môžete akokoľvek otáčať a sledovať všetko naokolo. V jednom videu tak môžete vidieť dianie pred kamerou, za kamerou, ale aj vedľa nej alebo nad ňou.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Street View kamera
Street View kamera 

Prvé čo ma napadlo keď som si pozrel prvé demo videá, bolo kino. Obrovské 3D kino. Nikde som nenašiel zmienku o formách reprodukcie takéhoto obrazu, ale verím, že aj toto nejakým spôsobom možné je. Skúste si predstaviť obrovské kopulovité kino, kde je celá kopula zároveň premietacím plátnom. Podobne ako v planetáriu, len s rozdielom, že tu by sa premietal film. Ak by ste sa nachádzali v strede, vedeli by ste sa pozerať na všetky strany a všade by sa niečo dialo. Ak by bol takýto spôsob premietania spojený s 3D zvukom a s 3D formou obrazu, ktorú už poznáme zo súčasných kín, myslím si, že zážitok z filmu by bol viac ako dokonalý. Forma záznamu je už vyriešená. Stačí vymyslieť správny spôsob reprodukcie, tak aby bol obraz celistvý. V tom momente môže začať vznikať úplne nová filmová škola. Režiséri a scenáristi by tak museli úplne zmeniť pohľad na stvárnenie reality. Film a jeho dej by musel byť vymyslený a natočený tak, aby sa odohrával nielen pred divákom, ale aj vedľa neho a za ním. Divák by sa tak ocitol v skutočne reálnom prostredí. Dúfam, že sa niečoho podobného dočkám.

SkryťVypnúť reklamu
Planetárium
Planetárium 

Planetárium
Planetárium 


Myslíte si, že je to reálne? Ako by sa vám takéto kino páčilo?

Roman Ornst

Roman Ornst

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Moje vedomie trpí vigilitou, luciditou, idiognóziou a svedomím. Zoznam autorových rubrík:  PostrehyNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu