Takže, čo to znamená, keď Štátne lesy TANAPu vydajú takéto prehlásenie:
Prívalová voda si v Tatranskom národnom parku a v Pieniskom národnom parku z územia v správe Štátnych lesov TANAPu po spočítaní predbežných škôd odniesla viac ako 14 miliónov korún. ...
Jednou z príčin tak rozsiahlych záplav je aj znížená vodozdržnosť lesov, v ktorých vysychajú lykožrútom poškodené lesné porasty. „Hneď po tom, ako Tatry zničila bóra, sme upozorňovali na tri možné problémy, ktoré môžu v poškodenom území národného parku nastať: kalamitné premnoženie lykožrúta, požiare a povodne. Žiaľ, naše obavy sa napĺňajú," konštatuje Marián Šturcel, námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAPu.
Aby sme presne pochopili zmysel tohto prehlásenia, nalistujeme v Ťažbársko-develóperskom výkladovom slovníku stranu 2008, kde nájdeme vysvetlenie:
(les. absurdum)
- Budeme potrebovať, aby nám štát (rozumej daňovníci) vrátil minimálne 14 miliónov korún.
- V nasledujúcich rokoch však budeme potrebovať od štátu (rozumej daňovníkov) rádovo omnoho viac peňazí na boj s lykožrútom, požiarmi a povodňami.
- Netreba upozorňovať na to, že akýkoľvek nevyťažený les má lepšiu vodozádržnú a pôdoochrannú schopnosť ako les vyťažený a náš „boj" s prírodou je
a) v lepšom prípade nezmyselným prežieraním štátnych zdrojov,
b) v horšom prípade zvyšovaním rizika premnoženia lykožrúta, rizika vzniku a šírenia požiarov a rizika prudších povodní.
Odlesňovanie, ak som štátnych lesníkov dobre pochopil, teda znižuje riziko povodní a požiarov. Nie je to však presne naopak?
Absurdná propaganda štátnych lesov mi často pripomenie výrok čínskeho mysliteľa Lao´c:
"Pravdivé slová sa podobajú svojmu protikladu."
Asi sme príliš bohatý štát, keď máme na takéto drahé, nebezpečné a falošné experimenty. A to dokonca aj v národných parkoch.