Je chvályhodné, že ďalšia strana - konkrétne Most-Híd - je za zachovanie rezortu životného prostredia ako samostatného rezortu. Jej predseda, Béla Bugár, však dnes povedal ešte aj niečo navyše:
"Neboli by sme radi, keby boli ministerstvá jednofarebné. Budeme presadzovať krížovú kontrolu," poznamenal. Post ministra a štátnych tajomníkov úradu by podľa neho nemali obsadiť nominanti jednej strany (zdroj: sme.sk).
Každé ministerstvo by mal viesť jeden politický nominant. Krížová kontrola je nezmysel.
Štátni tajomníci predsa nie sú na to, aby kontrolovali ministra, či náhodou nekradne. Keď niekto tvrdí, že každé ministerstvo potrebuje krížovú kontrolu, tak medzi riadkami naznačuje, že ostatným koaličným partnerom nedôveruje. Mimochodom, v prípade predaja emisných kvót za polovičnú cenu bola krížová kontrola ... však viete na čo.
Opak je pravdou: Štátni tajomníci počas Ficovej vlády nielenže vyciciavali štátnu kasu, ale často poza chrbát ministra riešili svoj (rozumej stranícky) biznis. Model z jedným ministrom a dvoma štátnymi tajomníkmi veľmi dobre poslúžil nie na krížovú kontrolu, ale na krížové rozkrádanie.
Za poslednej Dzurindovej vlády (2002-2006) bol na každom ministerstve jeden štátny tajomník. Strany vo vláde boli štyri.
Dnes sa tvorí podobná vláda - tiež zo štyroch politických strán. Zrazu budú aj dvaja štátni tajomníci málo, pretože sa treba navzájom - krížovo - kontrolovať. Takýto prístup však umožňuje aj väčší prístup politických strán k rôznym kšeftom. Logika nepustí.
Z povolebných vyhlásení niektorých politikov zo štvorice víťazných strán a z toho, ako sa držia niektorých Ficových modelov, je jasné, že je po voľbách.
Takže aká zmena, ak nie zásadná?