V konečnom dôsledku však takáto vynútená povinnosť môže u mnohých detí vyvolať averziu voči štátnym symbolom. Z hymny sa stane odrhovačka. Jej text predmetom zosmiešňovania. A to iba preto, že naši zákonodárcovia nepoznajú zdravú mieru. Ako povedal kedysi dávno už múdry Aristoteles: Miera vecí je všetkým.
Chcieť v ľuďoch vyvolať úctu k hymne tak, že ju prikážu ďeťom počúvať každý pondelok na začiatku vyučovania je prejav totalitného zmýšľania. Je to podobný nezmysel ako keby niekto očakával, že deti zahoria vrúcnou láskou k Jánovi Slotovi len preto, že sa budú každý pondelok ráno aspoň dve minúty povinne pozerať na jeho fotografiu.
Láska ani úcta sa nedá nariadiť zákonom. Môžete hovoriť o úcte, tváriť sa úctivo, ale skutočná úcta vyviera zvnútra človeka. Rozumom sa dajú kontrolovať neúctivé prejavy, avšak úcta vychádza zo srdca. Rozum je len médiom, filtrom, ktorý emócie vyjadrí alebo potlačí. Ak niekto vyjadruje úctu, ale v srdci nič necíti, je to pretvárka.
Keď toto naši ctení poslanci nevedia, tak sú buď hlúpi alebo chorobne posadnutí túžbou diktovať nám, úbohym nesvojprávnym občanom, každý detail našich životov.
Láska a úcta k vlasti sa buduje dlhodobo a nie prázdnymi gestami, ale osobným príkladom. Základných prejavom úcty k človeku je, že ho nepodvádzam - základným prejavom úcty k vlasti je, že ju neokrádam. Základnou súčasťou politickej kultúry v civilizovaných demokratických krajinách je, že ak na politika alebo vysokého štátneho úradníka padne tieň podozrenia z neoprávneného obohacovania sa na úkor verejných zdrojov, celú záležitosť otvorene vysvetlí - snaží sa občanov presvedčíť o svojej bezúhonnosti. To je to najdôležitejšie, čo majú politici robiť, keď im naozaj záleží na tom, aby ľudia mali túto krajinu radi, aby sa im tu dobre žilo.