Na reťazec „Národný park Nízke Tatry" alebo jednoducho „NAPANT" by ste cez google hneď natrafili na oficiálnu stránku správy tohto národného parku.
V sekcii novinky ma hneď ohúrila aktuálna „novinka" PF 2008. Ale nevzdával som to a zistil som, že v sekcii pre turistov číhajú rok staré informácie, hoci pri nich bliká ikonka „New".

Paradoxne ide práve o informácie o zákazoch vstupov vydaných lesnými úradmi. Aktuálne tam však nenájdete. Možno o rok sa z týchto stránok dozvieme, kde sme radšej chodiť nemali.
Ak máte aspoň trochu poňatie o tom, ako u nás funguje (resp. nefunguje) štátna správa, ktorá má čo hovoriť do ochrany prírody v národných parkoch, asi by ste skúsili hľadať aj na oficiálnej webovej stránke Ministerstva životného prostredia.
Najnovšia informácia, ktorú sa vám snažia vnútiť do pozornosti je, že „10. ročník súťaže o Európsku cenu obnovy dediny sa niesol v znamení motta Budúcnosť cestou spoločenských inovácií".
V rámci stránky MŽP, by ste našli odkaz na stránku Štátnej ochrany prírody SR a na nej by ste sa medzi aktualitami dozvedeli, že je vyhlásené výberové konanie na post riaditeľa Regionálneho centra ochrany prírody v Prešove (nemáte voľakto záujem?). O postrekoch pesticídmi v národnom parku nič.
Potom by ste to možno skúsili cez rezort pôdohospodárstva (informovanejší vedia, že práve tento rezort je gestorom striekania chemikálií po slovenských horách).
Aktuálny oznam na webovej stránke Ministerstva pôdohospodárstva znie: „Pani ministerka sa bude počas žatevného obdobia zúčastňovať na žatvách vo viacerých regiónoch Slovenska".
Či sa bude zúčastňovať aj „chemickej žatvy lykožrútov" v národných parkoch, nie je z príslušnej správy zrejmé. Jej „výjazdy sa budú podľa okolností meniť, resp. aktualizovať", takže - neúnavne sledujme kroky pani ministerky. Možno nás raz zavedú aj do Nízkych Tatier a dajú nám včas vedieť (keď sa budú týkať PR pani ministerky, tak o tom nepochybujem).
Informačný servis webstránky štátnych lesov nás pozýva na súťaž v pílení stromov: „Príďte sa pozrieť a povzbudiť našich pretekárov, ktorí si zmerajú svoje sily a schopnosti s drevorubačmi z Čiech, Poľska, Nemecka, Chorvátska, Ukrajiny..". Možno nás raz pozvú aj na súťaž v boji s lykožrútom. Veď na tohtoročnom Dni stromu v Lesníckom skanzene pri Čiernom Balogu si záujemcovia z radov verejnosti už mohli vyskúšať túto nezvyčajnú PR novinku.
Hoci v posledných dňoch rezonuje problematika chemických postrekov v Nízkych Tatrách dokonca už aj v zahraničí, o tom, že v Národnom parku Nízke Tatry prebieha masová akcia „Cypermetrín" som na stránkach, kde by som očakával aspoň zmienku, nenašiel nič.
Na značnej časti národného parku vraj platí zákaz vstupu a zákaz zberu lesných plodov. Ako si to však človek, ktorý sa chystá na letnú turistiku, môže overiť?
Keďže sa v tejto problematike trochu pohybujem, viem, že tieto zákazy vydali príslušné obvodné lesné úrady. Konkrétne v Brezne, Liptovskom Mikuláši, Poprade a Ružomberku.
Uvedomujem si, že na portál lesných úradov by pri hľadaní informácií o postrekoch pesticídmi v národnom parku zablúdil asi málokto, ale faktom je, že tieto stránky by mali byť primárnym zdrojom takýchto informácií. Rozhodnutia o zákaze vstupu do lesov a zákaze zberu lesných plodov vydávajú lesné úrady, preto by ich - ak ich majú - mali zverejniť aj na svojich oficiálnych webstránkach.
Pozrime sa teda, či štyri obvodné úrady svoje rozhodnutia, ktoré ovplyvňujú a ovplyvnia život množstva ľudí, na internete zverejnili.

Obvodný lesný úrad v Brezne = nič.

Obvodný lesný úrad v Liptovskom Mikuláši = nič.

... Ružomberok = tiež nič .

Jedine webmaster stránky popradského lesného úradu sa unúval zverejniť oznam o zákazoch, ktoré sa týkajú verejnosti, ktorá by chcela navštíviť Národný park Nízke Tatry, hoci z dikcie zverejneného oznamu vám nebude jasné, či sa zákazy vstupu a zberu lesných plodov týkajú práve územia, ktoré plánujete navštíviť. Chýba prehľadná mapa.
Je to bohužiaľ tak - úrady a štátne inštitúcie, ktoré sú platené z našich daní aj za to, aby prevádzkovali funkčné webové stránky, prevádzkujú webové stránky, ktoré sú v mnohých kľúčových veciach v podstate nefunkčné, čiže nanič. U inštitúcii ako Správa NAPANTu sa to ešte dá pochopiť, pretože jej webstránka v oblasti informovania o rozhodnutiach úradov môže slúžiť len ako sekundárny zdroj informácií. U úradov, ktoré prevádzkujú oficiálne stránky, však slúžia tieto stránky zároveň ako úradná tabuľa.
Je to zámer alebo len neúmyselné pochybenie úradníkov na lesných úradoch, že v 21. storočí neinformujú verejnosť vhodným spôsobom o svojich rozhodnutiach, ktoré môžu nielen znepríjemniť pobyt návštevníkom Nízkych Tatier, ale neznalosť týchto rozhodnutí môže spôsobiť niektorým návštevníkom aj omnoho ďalekosiahlejšie následky ... ?
Najkomplexnejšiu informáciu o lokalizácii postrekov pesticídmi zostavenú na základe žiadostí štátnych lesov môžu dnes návštevníci NAPANTu získať tu.