Referendum o segregácii Rómov

Hovorí sa, že keby k referendu šiel každý, kto o ňom napísal blog, bolo by úspešné. Z oboch táborov neustále prichádza množstvo názorov a podnetov na zamyslenie. A s blížiacim sa dátumom referenda bude pokusov ovplyvniť výsledok asi stále viac. Ako jeden z katolíkov, pre ktorých je láska najvyššou hodnotou, sa referenda nezúčastním. Aj preto, že úspech nadchádzajúceho referenda ohrozuje moju vlastnú rodinu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (38)

V diskusii o umožnení adopcií homosexuálom (teda druhej a občas mám pocit, že najpálčivejšej otázke) často zaznieva, že by to bolo nespravodlivé najmä voči deťom. Spolužiaci totiž bývajú krutí a chlapcovi s dvomi otcami alebo mamami by sa posmievali. Takéto dieťa by potom bolo vystavované neustálym posmeškom. 

Situáciu s miernymi odlišnosťami poznám dôverne. Ako rómske dieťa, hoci vyrastajúce v heterosexuálnej tradičnej rodine, som bol terčom posmeškov odmalička. Označovanie za ´cigána', teda vtedajším oficiálnym etnickým pomenovaním Rómov, bolo jednoducho nadávkou. Navštevoval som zmiešanú školu. Mnoho škôl sa však od tých čias zmenilo na etnicky segregované -- rómske a nerómske. Dnes sa často rómski rodičia rozhodnú pre segregovanú rómsku školu či triedu, aby predišli potenciálnym rasistickým postojom nerómskych spolužiakov. Pri výbere školy počujú od učiteľov, že v rómskej škole bude ich dieťaťu jednoducho lepšie. A aj ich dieťa v tom má jasno a vyberie si školu, do ktorej chodia kamaráti z osady. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pole možností pre šikanu a týranie dieťaťa posmeškami je veľmi široké. Existujú mnohé iné označenia, ktoré vo svojej podstate sú suchým konštatovaním, no pre dieťa pri vyslovení rovesníkmi môžu byť traumou. Ona má dve mamy. Oni nemajú Vianoce. On je z domova. Ona nemá mobil. Jej mama je na vozíčku. Jeho otec je smetiar. Spoločnosť je jednoducho zlá, deti opakujú to, čo sa naučili a tak bývajú často kruté.

Témy obsiahnuté v referende si zaslúžia dlhodobú diskusiu za účasti rôznych strán a názorov. Bez vzájomného osočovania a predovšetkým bez zneužívania detí. Deti v tom totiž naozaj majú jasno. Vyrastajú v prostredí, kde sa inakosť jednoducho nenosí. Deti chcú pohodlie, nechcú byť iné a čeliť narážkam spolužiakov. Zo strany zastáncov a zastánkyň referenda mám pocit, že našou reakciou by potom mala byť akceptácia tohto stavu.

SkryťVypnúť reklamu

Pár dní pred referendom sa najviac bojím toho, aby sme neprijali takéto zmýšľanie. Namiesto toho, aby sme deti vzdelávali a učili akceptácii, sme manipulovaní do referenda. A niekto sa nám snaží nahovoriť, že to je pre deti lepšie. Radšej deti naučme, že niektoré rodiny majú dve mamy alebo dvoch otcov. Alebo že niektorí rodičia majú postihnutie. A niektoré rodiny sú rómske. A že sú rodiny, ktoré nemajú Vianoce. Je to ľahšie než riešiť dôsledky rozdelenia spoločnosti. To bude totiž asi jediný „úspešný" výsledok referenda.

Stanislav Daniel, projektový manažér pre oblasť Ľudské práva

Nadácia otvorenej spoločnosti OSF

Nadácia otvorenej spoločnosti OSF

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  11x

Nadácia otvorenej spoločnosti, Bratislava vznikla v roku 1992 s cieľom podporovať a budovať občiansku spoločnosť na Slovensku a propagovať hodnoty otvorenej spoločnosti a liberálnej demokracie. Od svojho vzniku bola NOS-OSF súčasťou rodiny nadácií známych ako Open Society Foundations, pôsobiacich vo viac ako 70 krajinách na celom svete. V roku 2013 sa Nadácia otvorenej spoločnosti osamostatnila od zakladajúcej organizácie a v rámci medzinárodnej siete OSF dnes už nemá status členskej organizácie. Nadácia sa zameriava na programy na podporu inkluzívneho vzdelávania, rast občianskej spoločnosti, podpory slobodných médií a slobody prejavu či podporu kritického myslenia. Medzi jej hlavné projekty patria Otvorené školy, Novinárska cena a Fond investigatívnej žurnalistiky, Aflatoun či program Stronger Roots for Civil Society. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
INESS

INESS

108 článkov
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu