Nadácia otvorenej spoločnosti OSF
Každá minca má dve strany...
Misiou programu Aflatoun je zabezpečiť pre všetky deti prístup ku kvalitnému sociálnemu a finančnému vzdelávaniu.
Nadácia otvorenej spoločnosti, Bratislava vznikla v roku 1992 s cieľom podporovať a budovať občiansku spoločnosť na Slovensku a propagovať hodnoty otvorenej spoločnosti a liberálnej demokracie. Od svojho vzniku bola NOS-OSF súčasťou rodiny nadácií známych ako Open Society Foundations, pôsobiacich vo viac ako 70 krajinách na celom svete. V roku 2013 sa Nadácia otvorenej spoločnosti osamostatnila od zakladajúcej organizácie a v rámci medzinárodnej siete OSF dnes už nemá status členskej organizácie. Nadácia sa zameriava na programy na podporu inkluzívneho vzdelávania, rast občianskej spoločnosti, podpory slobodných médií a slobody prejavu či podporu kritického myslenia. Medzi jej hlavné projekty patria Otvorené školy, Novinárska cena a Fond investigatívnej žurnalistiky, Aflatoun či program Stronger Roots for Civil Society. Zoznam autorových rubrík: Nezaradené, Súkromné
Misiou programu Aflatoun je zabezpečiť pre všetky deti prístup ku kvalitnému sociálnemu a finančnému vzdelávaniu.
Misiou programu Aflatoun je zabezpečiť pre všetky deti prístup ku kvalitnému sociálnemu a finančnému vzdelávaniu.
Áno, deti sú naša budúcnosť, ale čo ich súčasnosť? Čokoľvek chceme zmeniť a zlepšiť, teraz je ten ideálny čas začať.
O zážitkoch z ukrajinskej hranice aj o tom, ako túto krízu môžeme spoločne zvládnuť dlhodobo.
S mladými ľuďmi sme realizovali aktivitu "Generačná výpoveď" o tom, čím si ich generácia prešla za posledné dva roky.
Školský poriadok je prvý dokument, ktorý rámcuje bežný život detí a mali by sa môcť na jeho tvorbe podieľať.
Program Aflatoun realizuje OSF od roku 2015. Prinášame vám príbeh materskej školy v Raslaviciach.
Organizovať vzdelávanie v programe Otvorené školy, keď brány škôl zostali takmer celý rok zatvorené, bola naozaj výzva. Žiaci sa však chceli rozprávať o tom, ako funguje slobodná spoločnosť, aj keď sa ich svet takmer zatvoril.
Tento školský rok sa našej nadácii podarilo vytvoriť nové školské spojenectvo – deti z komárňanskej školy Rozmarínka a z Håvåsen Skole z nórskeho Haugesundu sa už niekoľko mesiacov stretávajú online a v angličtine diskutujú o zauj
V období, keď žiaci a študenti prichádzajú o hlavnú možnosť priameho kontaktu so školským prostredím, zmeškalo Slovensko jedinečnú príležitosť zapojiť ich o rozhodovania o tom, ako bude ich vzdelávanie vyzerať.
V čase pandémie sa vzdelávanie detí, zatvorené školy, dištančné vzdelávanie a jeho dôsledky skloňujú v médiách takmer každý deň. Deti sú predsa naša budúcnosť. Aká budúcnosť ich však čaká, keď bude tento stav pretrvávať?
Medzinárodný deň žien - karafiáty, estrádne akcie v kulturákoch a humor o manželkách a svokrách. Tak nám bol tento deň roky predstavovaný nielen bývalým režimom, ale aj dnešnými politikmi.
Dnes je to presne 10 rokov, čo zavraždili Daniela Tupého. Danielova vražda bola pre mnohých tou pomyselnou poslednou kvapkou.
Začiatok septembra má trpkú príchuť. Prvého septembra, v Deň ústavy, si pripomíname, že ľudia sú si rovní v dôstojnosti i v právach, a druhý septembrový deň nastúpia zástupy rómskych detí do oddelených tried a škôl.
Tak Robert Fico sa dnes odhodlal k mimoriadnemu kroku. Tohtoročný Medzinárodný deň Rómov (8. apríl) strávi s obyvateľmi rómskej osady Budulovská v Moldave nad Bodvou. Keď mesto navštívil vo februári 2014 spolu s ministrom vnútra, aby povzbudili policajtov, na návštevu osady nezostal čas. Teraz sa asi ozvalo svedomie a premiér chce ukázať, že je naozaj objektívny.
Oslobodzovací verdikt súdu s košickými policajtami obvinenými z týrania rómskych chlapcov nie je v širších súvislostiach až taký prekvapivý. Sám som ho síce nečakal, dúfal som do poslednej chvíle, že tyranov stihne spravodlivý trest. No v kontexte minulých rozhodnutí v podobných prípadoch a typických postupov polície voči Rómom naozaj nešlo o prekvapenie.
Hovorí sa, že keby k referendu šiel každý, kto o ňom napísal blog, bolo by úspešné. Z oboch táborov neustále prichádza množstvo názorov a podnetov na zamyslenie. A s blížiacim sa dátumom referenda bude pokusov ovplyvniť výsledok asi stále viac. Ako jeden z katolíkov, pre ktorých je láska najvyššou hodnotou, sa referenda nezúčastním. Aj preto, že úspech nadchádzajúceho referenda ohrozuje moju vlastnú rodinu.
Tomáš a Koloman hľadali medzi júlom a septembrom 2014 prácu. Mali podobné vzdelanie, rozdiel bol v ich menách a bydliskách. Koloman Berky pochádza z regiónu s vysokým zastúpením Rómov. Aj podľa mena by asi mohol byť Róm. U Tomáša Žilinského toto podozrenie nie je a preto sa jeho životopis páči viac. Miera pozvaní na pohovor u Kolomana nedosahuje ani polovicu. Potvrdzujú to aj ďalšie mená: Michal Kováč, Pavol Haluška, Mário Lakatoš a Dezider Oláh a ich žiadosti o zamestnanie. Nejde o skutočný príbeh, ide o experiment Inštitútu finančnej politiky (IFP).
Pred časom zverejnila verejná ochrankyňa práv správu o psychologickom testovaní detí a následnom nadmernom zaraďovaní rómskych detí do špeciálneho vzdelávania. V nadväznosti na túto správu s cieľom otvoriť diskusiu na odbornej úrovni, zorganizovala Nadácia otvorenej spoločnosti s pani ombudsmankou sériu diskusií, kde sa v paneloch predstavujú rôzne pohľady zo škôl, psychologickej praxe, či skúsenosti komunitných centier.