Premiér Fico: Ospravedlňujeme sa Rómom z Moldavy

Písmo: A- | A+

Tak Robert Fico sa dnes odhodlal k mimoriadnemu kroku. Tohtoročný Medzinárodný deň Rómov (8. apríl) strávi s obyvateľmi rómskej osady Budulovská v Moldave nad Bodvou. Keď mesto navštívil vo februári 2014 spolu s ministrom vnútra, aby povzbudili policajtov, na návštevu osady nezostal čas. Teraz sa asi ozvalo svedomie a premiér chce ukázať, že je naozaj objektívny.

Moldava nad Bodvou sa dostala do pozornosti ľudskoprávnych organizácií doma aj v zahraničí v polovici júna 2013, keď v osade Budulovská došlo k spornému zásahu policajných kukláčov. Podľa slov tamojších Rómov mlátili policajti všetkých vrátane žien a detí. Hoci zásah nebol zdokumentovaný a vzniklo okolo neho veľa mýtov, zranenia obyvateľov a napáchané škody sa dostali do viacerých médií.

V júli 2013 zasadol k tomuto zásahu parlamentný výbor pre ľudské práva za účasti policajného prezidenta Tibora Gašpara. Ten hovoril o zlepšenej bezpečnostnej situácii a väčšom rešpekte obyvateľov voči policajtom. „Od uvedenej akcie sme nezaznamenali žiadny trestný čin, ani priestupok,“ hovoril policajný prezident o akcii, ktorú nazýval pátracou. 

Keď vo februári 2014 premiér Fico navštívil Moldavu nad Bodvou, podľa vlastných slov chcel, aby policajti vedeli, že vláda Slovenskej republiky za nimi jednoducho stojí. Dnes ale zmenil názor. Na krátkom stretnutí s novinármi vysvetlil, že išlo o politický krok. Klesajúce preferencie vládnej strany si vyžadovali vytiahnutie protirómskej karty. Tá podľa neho funguje kedykoľvek a ak to bude potrebné, vytiahnu ju aj pred parlamentnými voľbami 2016. Nateraz sú ale volebné preferencie dostačujúce a premiér, ktorý má Rómov inak veľmi rád, si môže dovoliť chvíľu byť sám sebou. Vyhlásil, že Medzinárodný deň Rómov strávi v spoločnosti obetí policajnej zlovôle a osobne sa ospravedlní všetkým obyvateľom osady Budulovská.

Takýto krok od premiéra sme naozaj nečakali. No asi ani čakať nemôžeme. Ani tohtoročný Medzinárodný deň Rómov si vládna strana nevšimne a bude naďalej hrať protirómskou kartou. Situácia bude asi stále horšia s blížiacimi sa voľbami. A tak aspoň na 1. apríla sme si takto dovolili na chvíľu sa ponoriť do sna. 

Stanislav Daniel, projektový manažér pre programovú oblasť Ľudské práva

Skryť Zatvoriť reklamu