Zúfalstvo vyvolané Linuxom (pokračovanie kvázi seriálu)

Som častým svedkom niečoho čo sa dá nazvať ako „totálne prepadnutie zúfalstvu“ na fórach a blogoch po celom anglicky, česky a slovensky hovoriacom svete. Rozhodnutie na prechod na niečo ako „alternatívny“ operačný systém môže byť vo veľa prípadoch spojené s veľkým uvoľnením emócií. Častokrát užívateľ neschopný ponastavovať bezpečnosť v MS Windows sa naštve a pozháňa si „nejaký ten Linux“. Bezpečnosť systému obyčajného užívateľa je však spojená s prezeraním stránok s nevhodným obsahom, sťahovaním nelegálnych kópií hocičoho s P2P sietí, s prílišným prístupom malých detí a „odborníkov“ ku PC a nie v poslednej rade s absolútnym ignorantstvom zachovať bežné a stále odporúčania neprezerania si neznámych odkazov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (40)

„Nejaký ten Linux“ však skrýva asi miliónúskalí, a v prvom rade je to to úskalie, že Linux nie je Windows!Tomu som sa však venoval dávnejšie. Ďalším úskalím je neschopnosť produkciekvalitných ovládačov na všetky kusy „železa“, ktoré by ste chceli v Linuxerozbehať. Jednoducho nazvyme to pravýmmenom : Linuxová komunita nestíha písať na všetko to všemožné hardwarovévybavenie ovládače a nestíha dostatočne rýchlo tlačiť na výrobcova na všetku tú komerciu okolo, aby sa vyrábali ovládače aj pod Linux. Česťvýrobcom, ktorí sa orientujú aj na túto nie malú komunitu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

No, ale pekne naspäť. Máme znechutenéhoexpoužívateľa MS Windows, to znamná, nádejného používateľa Linuxu, ktorý jezvyknutý na to, že jeho PC bez problémov fungovalo vo Windowse, len tensoftware nejako nie a nie robiť to čo od neho očakáva. Výrobcovia určiteradšej vyrobia zariadenie na systém, ktorý im zaručí, že sa bude práve to ichzariadenie vyrábať a predávať. Linux nemá v desktopových riešeniachskoro žiadnu pozíciu. Čiže je tu užívateľ, nefungujúce zariadenie a Linux.Čo sa robí v takých prípadoch? Píše sa výrobcovi, či jeho zariadeniepodporuje Linux. Ak nie, tak sa púšťa www.google.coma hľadajú sa informácie o danom zariadení, či si s ním komunitauž poradila. Ak nie tak sa skúša hocičo. Napríklad ja spustím konzolua dívam sa na ňu a snažím sa všemožne prepojiť s počítačomnejakou duševnou cestou aby som natrafil na tie správne bloky v pamätia lúštim zhluk núl a jednotiek. Zatiaľ vždy bezvýsledne. Možno, že bysom mal podotknúť, že je to dobré, že nerozmýšlam v strojovom kóde.

SkryťVypnúť reklamu

Noví a nádejní užívatelia Linuxu,existuje veľa ciest ako vás môže Linux vytočiť ešte viacej ako Windows. Môževás vytočiť aj to, že vašemu známemu bez problémov funguje najnovšia TV karta v „legálnom“ Windows, a tá vašaaj keď má už rok, tak v Linuxe nepošle na obrazovku ani jeden čiernobielyobrázok. Môže vás vytočiť aj to, že niet nikoho z komunity kto by vámniečo povedal bez toho aby nepoužil slovíčko „kompilácia“ a „pasti mi tenvýpis“. A môže vás vytočiť aj to, že neviete ako ďalej? Jednoducho. Dá sato urobiť ako nič! Keď si prestanete predstavovať, že Linux je Windows. Linuxvás začne poslúchať až, kým sa premeníte z ignoranta na „otvoreného“užívateľa.

SkryťVypnúť reklamu

Ak si všakmyslíte, že dostanete od niekoho pri nekomerčných verziách Linuxu niečo akotechnickú podporu tak potom nemáte vo veciach prehlad vy a nie ten kto siLinux zastáva. Linux pracuje sociálne, to čo vám dá on to si aj od vás zoberie.Ak vám ušetrí v budúcnosti čas pri práci so skriptami, ktoré vám rýchlovyriešia napríklad zmenu formátu obrovského množstva dokumentov, tak si nazačiatku zoberie to, že musíte venovať vela času pri skriptovaní a naučenísa ako veci fungujú. Ak ste nespokojný s tým, že vám nejde vaša grafickákarta, tak naozaj vám zostávajú iba dve veci: napísať výrobcovi a dostaťovládače, alebo zhodnotiť, že Linux nie je pre vás ak sa nechcete naučiťjednoduché zavedenie ovládačov do systému.   Autor ku tomuto dňunemá vo svojom počítači rozbehanú Wifi kartu, pretože sa mu nechce poriadnepochopiť ako pracuje ndiswrapper , ale nezúfa nad tým, že prečo by tonemohlo ísť jednoducho tak, ako to ide vo Windowse. Ono to určite raz pôjde.  

SkryťVypnúť reklamu

Peter Oslanec ml.

Peter Oslanec ml.

Bloger 
  • Počet článkov:  255
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Slon v porceláne Zoznam autorových rubrík:  LinuxPoviedky a rozprávkySloboda v ITPrírodaTechnika a technológiaHudbičkaFedora CoreHodené do kotlaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu