Ako urobiť mesto Trebišov krajším

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Výstavba v našom meste

Chaotická výstavba - jeden z najbolestivejších neduhov, ktorý kvári naše mesto. Je to nezvratný problém, ktorý sa neriešil, nerieši a sám neviem, či sa bude riešiť. Množstvo vecí je nezvratných, no niektoré sa dajú aspoň korigovať.

Svoje postrehy rozdelím do štyroch podčastí.

Skapínajúce budovy mesta

Chátrajúce mestské budovy sú v dezolátnom stave. Skúste navštíviť starú „kasku“. Zápach vám vyrazí dych, špina ochromí nepripravených a takú zúboženosť málokto čakal. Ani obchody na tzv. Severnom námestí nie sú v najlepšej kondícii. Berehovo je pozliepané a ostatné budovy (bývalá práčovňa) sa stávajú cieľom neprispôsobivých občanov. Povedzme si to na rovinu, mesto tieto budovy nezvláda. V podstate sa správalo neefektívne. Vrchnosť umožnila, aby v meste vyrástli rôzne kurníky, nesúrodé budovy , prístavby a iné architektonické „skvosty“. Podnikatelia a majitelia obchodov túto šancu využili a opustili mestské priestory. Mesto muselo vedieť, že nové a čisté priestory odlákajú nájomcov a že vlastné priestory nezveľaďuje. Teda sa ani nedivím, že každý predajca a nájomca dostal rozum a z mestských priestorov zdrhol. Pýtam sa teda, prečo mesto dovolilo nadivoko stavať rôzne stavby a do vlastných neinvestovalo? Prečo aspoň trochu nerozmýšľalo ekonomicky? Trhovo? Dnes v 21. storočí sa správalo, ako v čase treťohôr.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Východisko vidím v dvoch riešeniach. Obe sú však pre mesto problematické. Buď vlastné budovy vynoví a zvýši ich atraktivitu pre nájomcov a obchodníkov – čo však pre podvýživené mestské financie je takmer nemožné. Alebo budovy predá – po voľbách, transparentne a za čo najlepšie trhové ceny. Lenže transparentne a výhodne sú pre vedenie mesta neznáme pojmy. Po toľkých kauzách pochybujem, že to mesto zvládne. Predpokladám, že pomalý úpadok a ničenie mestského majetku bude pokračovať a nakoniec sa predá za nejakú symbolickú sumu, a za podmienok, ktoré nikdy nebudú splnené zo strany predajcu ani zo strany kupujúceho.

SkryťVypnúť reklamu

Výstavba „zlepencov“ a architektonický chaos

Je potrebné rázne zakročíť voči hyzdeniu mesta. Náš Trebišov už dávno stratil ráz usporiadaného mesta. Pýtam sa, kde je vlastne centrum mesta, kde je obchodná časť, kde je časť administratívnych služieb a kde je oddychová časť mesta? Všetko je poprelievané, pospájané, zmiešané a chaoticky rozmixované. Osobne sa mi vôbec nepáči výstavba nákupného strediska Kaufland. Prečo? Prišli sme o tenisové kurty a športoviská, ulica Komenského bola spojená so školami a službami - cintorín, športová hala, nemocnica. Táto ulica tvorila odľahčenie od upchatej hlavnej ulice. Výstavbou nákupného strediska sa ohrozuje bezpečnosť. Mnohí obyvatelia stratia pokoj a kľud , veľké prakovisko v blízkosti základnej školy nie je nabezpečnejším riešením. Myslím si, že priestor sa mal využiť na oddych a menšie obchodíky by úplne stačili. Rovnako sa obávam narastajúceho počtu prázdnych podnikateských priestorov. Každý centimeter sa môže zastavať , no ekonomická situácia a kúpychopnosť obyvyteľov nášho mesta na ponuku nebude stačiť. Už dnes je totiž priveľa obchodov, ktoré prázdno civia na okoloidúcich.

SkryťVypnúť reklamu

Cesty a chodníky

Mnohé cesty sú v dezolátnom stave, nové asfaltové koberce sa nekladú, diery sa látajú príliš neskoro a chodníky sa opravujú zdĺhavo. Menšie pokroky vidno, no je to stále málo. Hrádza na kanály Trnávka je pre korčuliarov už riziková, je deravá a vlastne veľmi nebezpečná. Cesty sa opravujú v čase desať minút po dvanástej. Veď bočná ulica medzi kostolom a mestským kultúrnym strediskom bola ako ementál – a to riadne dlho. Dodnes je zdevastovaná ulica smerom od benzínky OMV na autobusovú stanicu. Nehovoriac o vedľajších uliciach v okolí sídliska Sever. Je potrebné promntne reagovať . Ak sú na cestách výtlky a výmole, mali by byť do obdobia niekoľkých týždňov (a nie niekoľko mesiacov) opravené. Rovnako je nutné neustále pokračovať v rekonštrukcii chodníkov. Nemusia byť široké, stačia , aby boli rovné a vyspádované.

SkryťVypnúť reklamu

Zeleň

Niečo, čoho sme mali požehnane, no dnes je nedostatkovým tovarom. Chaotické budovanie v našom meste ubralo riadny kus z nášho zeleného bohatstva. Narastá nutnosť asfaltovania nových parkovísk a to je ďalší zlý signál pre zelenú plochu. Trendom v západnom svete je výsadba rôznych parčíkov, zelených námestí a oddychových zón. Pričom to vôbec nie je drahá záležitosť. Naozaj stačí prá kvetín, trochu zelenej trávy, nejaký ten strom, pár lavičiek a mesto sa výrazne okrášli. Hlavne v tzv. hluchých priestoroch. Ako príklad môžem uviesť priestor vedľa starej banky a a predajne drogérie , či trávnatá plocha oproti grécko-katolickému kostolu. O tieto plochy sa však treba starať a je potrebné ich udržiavať v čistom stave. Čo však na ich veľkosť by nebolo výrazne finančne náročné. Ich efektívnosť a efektivita sa oplatia. Môžu byť príjemnými malými oázami i priestormi na stretávanie sa . Opakujem, nemusia to byť veľké plochy s náročnou záhradnou architekturou. Stačí trochu zelene a život v Trebišove bude krajší.

Marek Oslovič

Marek Oslovič

Bloger 
  • Počet článkov:  41
  •  | 
  • Páči sa:  0x

colnik, student Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu