Niesli granátové jablká, v ktorých boli zapichnuté krížiky alebo košíčky so zelenými ratolesťami. Inak, mám podozrenie, že ten vážne sa tváriaci chlapček na úlohu zabudol a teraz ukazuje obyčajné jabĺčko, čo má na desiatu!


Kána Galilejská - to je dedinka, v ktorej v biblických časoch došlo na jednej dlhšie trvajúcej svadbe víno a neštastný hostiteľ sa obrátil na Ježiša s prosbou, nech spraví zázrak. V šestich kamenných nádobách sa pod rukami Ježiša zmenila voda na víno. (Taký zázrak by aj dnes uvítali na mnohých svadbách a nielen v Izraeli.) Zázračné kade ani takú vhodne meniacu sa vodu sme v Káne Galilejskej nenašli. Bol tam ale kopec obchodíkov s vínom....
V neďalekom meste Nazareth anjel zvestoval Márii, že sa jej narodí boží syn. Mária šla práve pre vodu, takže tam kedysi musela byť pôvodne studňa a asi Jozefova stolárska dielňa. Dnes je tam neuveriteľne veľká a neuveriteľne moderná bazilika Zvestovania Panny Marie. Okolo pokojne spolu žijú Židia, muslimovia i kresťania.



Ďalej vo vnútrozemí pramení troma prameňmi rieka Jordán, ktorej vody vtekajú do Galilejského jazera. Táto najväčšia zásobáreň pitnej vody v Izraeli sa tiež volá Tiberiadské alebo Genazaretské jazero. To bola oblasť, v ktorej, povedané dnešnou terminológiou, Ježiš najviac operoval ako prorok do svojich tridsiatichrokov. Tu vykonal mnohé zosvojich zázrakov ako zmnoženie rýb, nasýtenie zástupov, vyliečenie chorých. Pre mňa bolo najviac neuveriteľné, že na druhej strane Galilejského jazera sa nachádzajú Golan d ské výšiny a za nimi oná, tak často v dnešných dňoch skloňovaná Sýria. Golan d ské výšiny som si vždy, pod vplyvom médií, predstavovala ako nejaké vysoké a strmé pohorie, drsné podmienky, kúdoly dymu, míny a delá, železné zábrany a všade vojaci.

A teraz som si sedela na terase reštaurácie sv. Petra, popíjala biele víno a oproti mne veľmi príjemný výhľad. Aj z lode sa na ne (na tie Golandské výšiny) dobre pozeralo.

Dokonca môj mobil zašiel ešte ďalej cez hranice. Pípla mi sms

A na lodi na dolnom konci jazera mi prišla druhá sms

Bola som behom hodiny vizuálne alebo mobilo-signálne v troch krajinách, pričom som neopustila krajinu štvrtú.
Ja viem, aj na Bratislavskom hrade vám nabehne signál rakúskeho alebo maďarského operátora. Ale v porovnaní s virtuálnou prítomnosťou v Libanone alebo Jordánsku je to len slabý odvar.
Jordán sa nezastavil a ani sme ho neprekročili.
