Úspech a rekord (Zuzana a La Manche)

„Hlavne negrcaj na tú stranu, kde pláva plavec. A negrcaj proti vetru.“ Takéto rady som dostala pred tým, ako som vliezla na palubu sprievodnej lode Louise Jane. Boli štyri hodiny ráno a loď sa kývala ako list v prudkom vetre.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Vypočula som si kopec hrôzostrašných historiek o morskej nemoci na kanáli. O plavcoch štafety, ktorí vracali aj pri plávaní, o členoch doprovodu, ktorých nevoľnosť doslova paralyzovala počas celej plavby. Mne sa, vďaka dobre zvoleným liekom, podarilo tejto pliage vyhnúť. Bola som len zimomravá a spavá.

Kymácavo sa pohybujeme po palube a začína sa diať to, prečo sme sa sem všetci vybrali. Pokus prvej Slovenky preplávať kanál La Manche. Zuzana Jusková (natretá nahrubo lanolínom) lezie po schodíkoch do mora a s výkrikom „ Tá je studenáááá!“ do neho čľapne. O 4:47 hod. 16.8.2017 zahučí siréna ako štartovné znamenie. V čiernočiernej tme vidieť len blikačky, ktoré ma Zuzana pripevnené na plavkách. Dosť strašidelné...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Štart
Štart (zdroj: Andy O)

Zolo s Vladom (coach a tréner) si vybaľujú pomôcky na kŕmenie a rozkladajú, podľa rozpisu, jednotlivé tekutiny a potraviny. Mne začína byť zima a navliekam na seba všetky svetre a bundy. Vyzerám jak indiánska babička, strácam sa pod kopami textilu. Kapitán na mňa prihodí ešte aj obľúbenú deku svojej mačky, čím moje vizuálne poníženie zavŕši. Áno, tá kopa prikrývok na začiatku videa, ktoré obehlo Slovensko, som ja.

Zuzana pláva.

Nad kanálom vychádza slnko.

Svitanie nad kanálom
Svitanie nad kanálom (zdroj: Andy O)

Zuzana mala už 3x prestávku na občerstvenie. Plavec nesmie prísť do priameho fyzického kontaktu s posádkou alebo loďou. Na podávanie občerstvenia – čiže kŕmenie – sa používa špeciálna tyč a plastové poháriky. Plavec len na chvíľku preruší plávanie a hodí do seba energetický nápoj, gél či kolu alebo kúsok banánu. Každých 30 minút....

SkryťVypnúť reklamu
Kŕmenie
Kŕmenie (zdroj: Andy O)

Zuzana pláva.

Rovnomerným tempom rozráža vlny a my sa neuveriteľne rýchlo vzďaľujeme od anglického brehu. Kedy tedy musíme trochu pribrzdiť, lebo veľká loď urobí veľké vlny a to nerobí plavcovi dobre. Okolo nás začína hustnúť lodná premávka. Zastávky kvôli lodiam sú častejšie, blížime sa k stredu kanálu.

Zuzana pláva.

Na komunikáciu a obveselenie sme zakúpili tabuľu a čiernu fixku. Pomocou týchto jednoduchých predmetov sa nám darí Zuzanu zabávať a rozptýliť počas dlllhých minút a hodín vo vode. Na tabuli sa časom objaví aj takzvané „grcacie“ skóre. Zoli zvíťazil. 

Skóre
Skóre (zdroj: Andy O)

Zuzana sa rehotala do vody. A plávala, samozrejme.

SkryťVypnúť reklamu

Uprostred kanálu Zuzanu myklo a bolestivo vykríkla. Zľakli sme sa, že si vyhodila rameno alebo niečo také. Ale nie, to sa len húf nádherných tyrkysovomodrých medúz vynoril z hlbín a jedna z nich sa rozhodla Zuzanu pocitovo obohatiť. Popálila ju dvakrát na krku. Vraj medúzy vo všeobecnosti diaľkoplavcom takto výdatne spestrujú pobyt vo vode.

Zuzana pláva ďalej.

Na horizonte vidíme celkom zreteľne francúzsky breh. Ale zdanie klame, sú to ešte dobré tri hodiny plavby. Loď ide pomaly, prispôsobuje sa plavkyni a plavkyňa sa loďou necháva bezpečne viesť. Ale vždy je tu nebezpečenstvo, že ju prúd stiahne a ona nebude môcť vyjsť breh na vhodnom mieste. Musí to byť skala, za ktorou už nie je voda alebo, v ideálnom prípade, pláž. A takých možnosti okolo Calais nie je veľa. Plavkyňa, ktorú kapitán Andy King len dva dni pred Zuzanou sprevádzal, nemala šťastie/silu/výdrž a stiahlo ju prúdenie. Znamenalo to pre ňu 2 hodiny plávania navyše. Ale dnes to vyzerá, že Zuzanine odhodlanie urobilo dojem aj na prúdy v kanáli a budú k nám milostivé.

SkryťVypnúť reklamu

Zuzana pláva k francúzskemu brehu. Ona sama nevidí, kam smeruje, dôveruje kapitánovi a nášmu povzbudzovaniu.

Na lodi sa chystajú záverečné aktivity. Na malý nafukovací čln si sadá jeden z členov posádky a smeruje ním na francúzsku pláž. Voľným okom vidíme hrajúce sa deti, postávajúcich rodičov a dokonca aj ľudí na terase reštaurácie. Muž na člne dovezie Zuzanu späť na loď ale najmä dozrie na to, aby vlastnými silami dorazila na suchú zem. Krikom upozorňuje zvedavých divákov, aby sa Zuzane nesnažili pomôcť. Poklepanie po ramene, podaná ruka a vôbec akýkoľvek fyzický kontakt by zmaril takmer 12 hodín plávania. Zuzana musí svoje snaženie zavŕšiť úplne sama. Zakopáva o dno, potácavo vstáva a zas padá do vody. Opäť sa dvíha. Už len pár metrov. Všetci jačíme, hulákame a bubnujeme po zábradlí.

V cieli
V cieli (zdroj: Andy O)

ZUZANA DOPLÁVALA! JE TAM! STOJÍ NA PLÁŽI!

Húkanie lodnej sirény potvrdzuje platnosť pokusu.

Pohľad na časomieru ukazuje to, čo sme už od polovice plavby akosi tušili a v čo sme všetci dúfali – je to platný slovenský rekord! 11 hodín a 16 minút. Týmto časom Zuzana poráža všetkých päť Slovákov, ktorí kanál La Manche pred ňou šťastlivo zdolali. Kuriozitou je, že prekonáva 15 rokov starý rekord, ktorý vytvoril Zoltán Makai takmer na deň presne. Áno, ten Zolo, ktorý je tu s nami na lodi a má čierne kolená ako malý chlapec. Každé kŕmenie totiž odkľačal na palube, aby sa k Zuzane dostal čo najbližšie. Patrí k prvým gratulantom.

Zuzana berie do rúk slovenskú vlajku a dopriava si víťaznú jazdu na člne.

Triumf
Triumf (zdroj: Andy O)

Je opuchnutá, červenej tvári dominujú vytlačené biele kruhy okolo oči. Dlhé čierne vlasy sú schumlané do hniezda. Telo má olepené pieskom, ktorý sa prilepil na zvyšky lanolínu – ale je krásna. Zdobí ju šťastie a víťazstvo. Dala to.

Lezie na palubu a my ju všetci obskakujeme. Utierame od lanolínu, balíme do spacáku a ukladáme odpočívať. Nasledujúce štyri hodiny prespí a Louise Jane ju dovezie späť do Doveru, kde jej plavecká púť cez kanál začala.

Pozerám sa na biele doverské útesy a rozmýšľam, ako zlepšíť svojho kraula.... Rada by som sa sem ešte vrátila.

https://www.youtube.com/watch?v=yFU2sbwagKk

Andrea Ostrihoňová

Andrea Ostrihoňová

Bloger 
  • Počet článkov:  143
  •  | 
  • Páči sa:  40x

Som aktívna. Niekedy. Zoznam autorových rubrík:  Cool Curaçaohlavovinyknigy, knihy, booksIrečité ÍrskoNezaradené

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu