Ako nájomcovia malého domčúrika máme tri rôznofarebné popolnice. Hnedú na bioodpad, zelenú na recyklovateľný odpad a sivú na ostatné smeti. Aj na Slovensku som sa v panelákových bratislavských podmienkach snažila o triedenie odpadu, ale až tu som tomu plne prepadla. Dôsledne poučím každú návštevu, čo kam patrí. (Len tak mimochodom, dámy, všimli ste si, že mužom na separovanie chýbajú nejaké mozgové bunky. Naučiť muža, čo do ktorej popolnice patrí, je dlhotrvajúca práca. Bez ohľadu na to, či spadá do primárnej domácnosti, alebo je len na návšteve.)
Írski smetiari sú nekompromisní. Ak nasypete smeti do nesprávnej nádoby, jednoducho ju nevynesú. Každá popolnica má v sebe čip a smetiarske auto ho prečíta, priradí k vašej adrese a zaráta váhu. Ak nemáte zaplatený účet za predošlé obdobie, smeti vám nevynesú. Ak máte vo váš smeťový deň vyloženú pred domom nesprávnu popolnicu, ani si ju nevšimnú. Napríklad, u náš sa smeti vyvážajú v piatok. Jeden týždeň ide hnedá, na druhý týždeň zelená so sivou. Ak si nie ste istí, čo máte vyteperiť pred dvere, môžete si to skontrolovať na internetovej stránke spoločnosti, ktorá vás odsmeťuje.
V Galway sú dve smetiarske spoločnosti. Jedna má popolnice oranžové s farebnými vrchnákmi, druhá má popolnice jednofarebné. Ceny majú porovnateľné. V našom prípade sú popolnice registrované na majiteľa domu, my sme si nemohli vybrať. Ale to záleží od nájomnej zmluvy. Náš známy si set registroval na seba, lebo má pohodlného domáceho, ktorému sa nechce preučtovávať poplatky nájomníkovi. Platí sa raz ročne za prenájom smetných nádob. To je 159 Eur. A ostatné účty sú už potom celkom vo vašej réžii. Cena kilogramu odpadkov je - bio/0,05 eura za kg, recyklovateľné/0,08 eura za kilogram a ostatný odpad/ 0,16 eura za kilo. Máte teda plne pod kontrolou, koľko platíte za vyprodukované smetie.
Sklo nemusíte vyhadzovať doma, ak nie ste leniví, môžete ho odviezť k najbližšiemu nákupnému centru, tam sú zberné kontajnery, ktoré ešte odlišujú hnedé, zelené a číre sklo. Tiež sú tam kontajnery na nápojové plechovky. A kde tu nájdete i špeciálne nádoby na obnosené odevy, textílie a obuv - pre charitu. Dobročinné organizácie vám tak raz za mesiac hodia i do domácej schránky platové vrece s nálepkou, že použité šatstvo a bytový textil môžete vložiť do sáčku, nalepiť nálepku a vyložiť v určený deň pred dvere. Zbierka pôjde pre chudobných tretieho sveta. Páči sa mi to. Vždy som mala zábrany hádzať ešte využiteľné šaty do kýbla.
Trochu nelogicky tu chýba kontajner na papier........ Toho máme až priveľa, lebo každý týžden v poštovej schránke nájdeme trojo miestnych bezplatných novín, každé asi 50 stránkach. Teda poriadna váha. Tie môžeme vyhadzovať len do recyklovateľného odpadu, prípadne do neho baliť šupky od zeleniny a hádzať to do bioodpadu.
Veľmi sa mi páči spôsob, akým sa tu rieši likvidácia vianočných stromčekov. Počas Vianoc sa vo všetkých bezplatných schránkových novinách zjavia veľké oznamy, kde sú vypísané miesta na zber stromčekov. Každá mestská časť má svoje. Zväčša to býva okraj nejakého parku alebo iného miesta, dostupného autom. Tam je postavená ohrádka, do ktorej svojho ihličnatého vyslúžilca odhodíte. Toto miesto funguje celý január. Raz za týzdeň tam doprdká multikára s drvičom odpadu. Požužle stromčeky a drť odvezie na ďalšie použitie. Stromček môžete, ak sa vám chce, popíliť sami a postrkať do svojej biopopolnice. Alebo, ak máte živý krb, aj spáliť. V domácom kozube však nesmiete páliť papier, ktorý by vyletoval komínom von a mohol zapáliť niečo v okolí. Ja by som skôr brala argument, že zašpiníte susedom vonku sušiace sa prádlo. (V celoročne upršanom Ísku, sú obe situácie dosť absurdnou predstavou, ale čo už!) Každopádne je za to vysoká pokuta a v okolí sa nájde vždy nejaký snaživec, ktorý vás oznámi.
Väčší šikovníci sa snažia ušetriť tak, že svoje smeti pohodia kde kade po meste do odpadkových košov, tomu sa ale mesto snaží zabrániť tým, že košov je málo, len na veľmi frekventovaných miestach a majú malé vhadzovacie otvory. Aj popri dialniciach, rovnako ako na Slovensku, možno v kríkoch vidieť nedbalo pohodené vrecia s rozličným odpadom. Prasatá sa nájdu všade.
Tento odpadkový manažment je v Galway v platnosti len druhý rok a keďže ide o Írsko, má aj svoje chybičky. Keď jeden týždeň jednoducho smetiari neprídu, máte na krku dva týždne preplnenú popolnicu (stalo sa medzi Vianocami a Silvestrom - vraj po sviatkoch nastúpilo málo ľudí do roboty !!!). Keď máte zadnú záhradku a lenivého domáceho (náš prípad), ktorý je ochotný kosiť tak raz za mesiac, vyblokuje vám jedným vrzom celý bioodpad. Keď sa pokazí čítací čip na smetiarskom aute, celej oblasti nevyvezú týždeň odpad a ulice vyzerajú ako v Harleme.
Nedomyslené je však to, že tento systém platí LEN pre rodinné domy. Apartmánové bytové domy majú veľké všehoodpadkové kontajnery a zberné nádoby na sklo. A poplatky platia každý mesiac v rovnakej výške. Sú súčasťou vopred stanoveného nájomného. Takže tu je motivácia separovať odpad nulová. V Írsku, samozrejme, prevažujú rodinné domy mnohonásobne nad bytovkami, no i tu už je trend stavať viacbytové jednotky na úkor sólo domov. Som zvedavá, ako to budú riešiť. Írsko, ako ostrov, má definitívne geografické limitácie a tým aj skládky.
Na druhej strane, hoci sa hovorí všeličo hanlivé o komplikovanom írskom daňovom systéme, chvályhodné je, že ak ste zainteresovaný platiteľ odpadu (máte vlastné popolnice, teda separujete) môžete si o zaplatenú sumu znižiť základ dane!
Takže, v Írsku si vážte svoje smeti, potešia vás vaše dane. Ja by som to určite uvítala i na Slovensku.