Ako si požičať peniaze zadarmo?

Je možné si v dnešnej dobe požičať od banky peniaze a  nezaplatiť za to  ani cent ? Áno a nejde pritom o žiaden podvod. Riešením je jednoducho využívať nástroje, ktorá nám banky ponúkajú, pričom sa však paradoxne spoliehajú, že ich dostatočne nevyužijeme.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (59)

Reč je o kreditných kartách.

 

Aký je rozdiel medzi kreditnou a debetnou kartou?

 

Debetnú kartu má v peňaženke asi každý z nás, kto má v banke bežný účet. Čerpať s debetnou kartou môžeme len prostriedky, ktoré máme na tomto účte k dispozícii. To paradoxne znamená, že hoci sa karta volá debetná, jej hlavnou úlohou je umožniť nám míňať naše vlastné peniaze.

Pri kreditnej karte nám banka schváli úver (z anglického CREDIT=ÚVER) a čerpanie prebieha prostredníctvom výberov hotovosti z bankomatov alebo platbami kartou za nákupy. Pri kreditnej karte nemusíme mať v banke ani otvorený bežný účet.

 

Ako to, že nezaplatím banke ani cent?

 

Najväčšou výhodou kreditných kariet je možnosť využívať bezúročné obdobie. Je to opakujúce sa obdobie (zvyčajne okolo 45 dní), počas ktorého nám požičané peniaze banka neúročí. V praxi to znamená, že keď zaplatíme v priebehu mesiaca za nákup kreditnou kartou a na konci bezúročného obdoba požičané peniaze banke vrátime, banke nezaplatíme ani cent. Preto, ak chceme ušetriť, mali by sme si každý mesiac  vo výplate vyčleniť čiastku na splatenie požičanej sumy. Peniaze si môžeme následne každý mesiac opätovne požičať.

 

Pozor, lebo niektoré banky limitujú bezúročné obdobie len na platby kartou, nie na výbery hotovosti z bankomatu!

 

Je jasné, že banky to nerobia kvôli tomu, aby nám dali niečo zadarmo. Samozrejme, chcú na nás zarobiť. Spoliehajú sa, že ku koncu bezúročného obdobia neuhradíme požičanú sumu a potom si už veselo inkasujú úroky. Preto pozor, lebo úroky sa bežne pohybujú na úrovni okolo 18% p.a. Takže pokiaľ by sme platili kartou mesačne napríklad 400 EUR a každý mesiac by sme banke uhradili len minimálnu povinnú splátku (t.j. zvyčajne 5% z dlžnej sumy), tak len na úrokoch zaplatíme banke za rok až 372 EUR (pri úroku 18%), čo je v starej mene viac ako 11210 Sk. Dodržaním pravidiel však banke nezaplatíme ani cent!

 

Pri kreditných kartách si banky zvyčajne účtujú poplatok za vydanie karty, resp. mesačný alebo ročný poplatok za kreditnú kartu. Na trhu sú však karty aj bez takýchto poplatkov.

Pri platbách za tovar alebo služby kreditnou kartou si banky poplatky neúčtujú. Za výbery hotovosti z bankomatov si účtujú zvyčajne až 2% z vyberanej sumy.

Bližšie informácie a porovnanie parametrov si môžete pozrieť na portáli www.FinancnaHitparada.sk.

Maroš Ovčarik

Maroš Ovčarik

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Financiám sa venujem viac ako pätnásť rokov. Po škole som pracoval postupne vo viacerých bankách. Neskôr som prešiel na opačnú stranu a začali sme finančné produkty medzi sebou porovnávať. Som spolutvorca www.FinancnyKompas.sk. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu