Keď o obrane vlasti rozhodujú občania

Písmo: A- | A+

Pre zabezpečenie obranyschopnosti väčšiny štátov sveta sú dôležitou, ale veľmi nákladnou položkou, bojové lietadlá. Nedávno o ich nákupe rozhodovali slovenská aj švajčiarska vláda.

O nákupe lietadiel na Slovensko rozhodla vláda na základe odporúčania ministra obrany. Švajčiarska vláda čakala kým jej nákup lietadiel schvália občania v referende.

Pri podpise zmluvy na nákup štrnástich lietadiel F-16 za 1,6 miliardy eur od americkej firmy Lockheed Martin bol v decembri 2018 osobne prítomný aj vtedajší premiér Peter Pelegríni. A to aj napriek tomu, že ešte desať dní predtým chlapácky vyhlasoval, že túto zmluvu skartuje. K zmene názoru mu zrejme pomohli zástupcovia vtedajšej koaličnej strany SNS vo vláde, najmä jej predseda Andrej Danko a nominant na poste ministra obrany Peter Gajdoš. Nuž nie je ľahké rozhodovať o enormne vysokej položke v rozpočte štátu.

Rôzne názory na danú investíciu mali aj občania Slovenska. Svedčí o tom aj diskusia pod článkom v denníku SME, ktorý informoval o podpise zmluvy na nákup spomínaných lietadiel - pod článkom bolo 222 diskusných príspevkov. Autori týchto príspevkov však nemali nijaký vplyv na tento štátny meganákup, mohli ho len komentovať.

V inej situácii sú pri rozhodovaní o nákupe bojových lietadiel občania Švajčiarska. V roku 2014 si vynútili referendum, v ktorom schvaľovali nákup 22 stíhačiek Jas-39 Gripen za 2,85 miliárd eur. Väčšina voličov zúčastnených na referende, presne 53,4 percenta, sa vyslovila proti nákupu stíhačiek. A keďže vo Švajčiarsku je každé referendum platné, aj výsledok tohto referenda musela vláda akceptovať a zrušila svoje rozhodnutie o nákupe stíhačiek z roku 2011. 

Situáciu vo vojenskom letectve Švajčiarska však bolo nutné riešiť a tak generáli ďalej presviedčali občanov o nutnosti nákupu nových moderných bojových lietadiel. Trvalo šesť rokov, kým sa im ich podarilo dostať k ďalšiemu referendu k tejto otázke. Konalo sa v septembri 2020 a občania v ňom mali schváliť nákup lietadiel do sumy 5,52 miliárd eur. V hre boli uchádzači: Dassault Rafale, Lockheed Martin F-35, Boeing F/A-18 Super Hornet a Eurofighter Typhoon. Výsledok referenda bol veľmi tesný, len 50,1 percenta voličov zúčastnených na referende (len 8 670 voličov potrebných na naklonenie názoru v prospech nákupu lietadiel), sa vyslovilo za nákup lietadiel podľa uvedených parametrov. Švajčiarska vláda teraz môže, na základe výsledkov referenda, pripravovať tender na nákup lietadiel. Mandát k tomuto obchodu dostala od občanov krajiny.

Porovnať výšku nákladov nákupu bojových lietadiel možno s výškou investície do výstavby diaľnic. Napríklad s práve dokončovaným PPP projektom D4R7. Ide v ňom o výstavbu diaľnic v okolí Bratislavy. Cena tohto projektu je 1,719 miliárd eur, teda porovnateľná s projektom nákupu lietadiel F-16. Výsledkom stavebnej činnosti v tomto prípade bude vybudovanie južnej časti nultého obchvatu Bratislavy D4 a časti južnej siete rýchlostných ciest R7 spájajúcich západ a východ Slovenska. Spolu takmer 60 kilometrov dialnic. Projekt zahŕňa aj výstavbu 14 križovatiek a 122 mostných konštrukcií, vrátane unikátneho mostu cez Dunaj a viaduktu na úrovni Slovnaftu. Oproti tomuto grandióznemu stavebnému projektu sa za približne tú istú cenu nakúpi len 14 lietadiel. O ich nákupe na rozdiel od Švajčiarov občania Slovenska rozhodovať nemohli.

Môžeme tak len závidieť Švajčiarom, ktorí vďaka funkčným nástrojom priamej demokracie môžu sami rozhodovať o tom ako sa použijú peniaze z ich daní.

Vladimír Ješko

Skryť Zatvoriť reklamu