Od roku 2009 sa v meste Liptovský Mikuláš realizoval „nekonečný“ projekt „Zvýšenie kvality separovaného zberu odpadov v okrese Liptovský Mikuláš“. Projekt, ktorého minimálne časť týkajúca sa práce s verejnosťou bola realizovaná výsostne formálne a v informačnom pološere. Riadiaci orgán – Ministerstvo životného prostredia SR – to zjavne netrápi. Na čo si robiť starosti? Je jednoduchšie odpovedať na otázky, ktoré si Riadiaci orgán sám vytvoril, než na tie, ktoré zazneli v liste. Nielen štatistika je presný súbor nepresných čísel ... A medzitým sa nám na „stavbe roka“ zosúva svah. Všetko je však v poriadku ... manažéri majú svoje odmeny ... a karavána ide ďalej.
List z 20.1.2014:
VEC: Projekt „Zvýšenie kvality separovaného zberu odpadov v okrese Liptovský Mikuláš“
Ako občan mesta Liptovský Mikuláš, aj v mene ďalších občanov mesta, vyslovujem zásadné znepokojenie nad tým, akým spôsobom bol realizovaný projekt „Zvýšenie kvality separovaného zberu odpadov v okrese Liptovský Mikuláš“, ktorý realizovalo Mesto Liptovský Mikuláš a ktorý bol financovaný z Operačného programu Životné prostredie.
Projekt bol Mestu Liptovský Mikuláš schválený v roku 2008 a aj po predĺžení doby jeho realizácie do 31.12.2013 pokladám spôsob jeho uskutočnenia za absolútne formálny, bez dôrazu na prácu s verejnosťou, ktorá je pritom významnou cieľovou skupinou pri dosahovaní cieľov, ktoré si projekt stanovil.
Do dnešného dňa – 20.01.2014 – nie je zrejmé, či je separačná hala a jej technológia aj v reálnej prevádzke.
Nálepky (označenia) projektu boli polepené aj na nádoby, ktoré neboli zakúpené v rámci predmetného projektu, dokonca aj na nádoby zakúpené z iných projektov pri ktorých existuje povinnosť tento fakt na nádobách komunikovať.
Informačná kampaň k projektu bola absolútne nezvládnutá a mala charakter jednorazovej aktivity. Priložený informačný leták bol doručený do poštových schránok na Podbrezinách dňa 30.12.2013 t. j. jeden deň pred ukončením projektu.
PR články v rôznych médiách nemali charakter informačnej kampane – neustále komunikovali iba plánované výstupy projektu. Ich prínos pre zvyšovanie informovanosti obyvateľov Liptova o význame separovania odpadu pokladám preto za nulový.
Akým spôsobom realizátor projektu pracoval počas „kampane“ s vidieckym obyvateľstvom, nakoľko projekt bol zameraný na celý okres a nielen na mesto Liptovský Mikuláš? Koľko zberných nádob bolo umiestnených vo vidieckom prostredí?
V PR článkoch Mesto Liptovský Mikuláš komunikovalo realizáciu „informačných seminárov“ k triedeniu odpadov. Osobne som sa opýtal 43 občanov m. č. Podbreziny na tieto podujatia a ani jeden z nich nevedel kedy a kde boli realizované.
Vo všeobecnosti platí, že kampaňou je dlhodobé a systematické pôsobenie na cieľovú skupinu a nie jednorazové roznesenie informačného letáku na konci projektového obdobia a akési utajené uskutočnenie „informačných seminárov“.
Mám za to, že Mesto Liptovský Mikuláš realizáciu projektu nezvládlo a zameralo sa len na jeho technickú časť.
Mám za to, že MŽP SR by ako riadiaci orgán OP ŽP nemalo podporovať projekty v ktorých je práca s verejnosťou formálna a nedostatočná. Práve verejnosť je kľúčovým faktorom pre akékoľvek zvyšovanie miery triedenia odpadov.
Odpoveď Riadiaceho orgánu:



