
Zástup spravodlivých je pravdaže oveľa rozsiahlejší.
Proti sú odborári, u ktorých mám dlhodobo pochybnosti, či tejto úderke ide naozaj o prácu, vytváranie pracovných miest a posilňovanie pracovných návykov u rôznych „spoločenský znevýhodnených skupín“ alebo skôr o neustále generovanie „nápadov“ s negatívnym dopadom na zamestnanosť a zodpovedné správanie sa nielen marginalizovaných skupín.
Výhrady má samozrejme aj Združenie miest a obcí Slovenska, konzorcium dobre platených a večne ufrflaných starostov a primátorov.
A tak nepracujme!

Vinohrady nad Váhom (január 2014)
Čo tam potom, že legislatíva SR determinuje mnohé činností, ktoré sú v praktickom výkone nevykonateľné alebo vykonateľné v obmedzenom rozsahu, a to práve z dôvodu nedostatku pracovnej sily pre ich realizáciu.
Aplikácia TrashOut prináša reálnu správu o stave Slovenska. „Malá, veľká krajina“ sa topí v odpade a premnožení štátni a komunálni úradníci čakajú na podnety od aktívnych občanov. „Za komunálne odpady je zodpovedná obec ...“ platí, žiaľ, iba v teoretickej podobe zákona o odpadoch. Kto by už iniciatívne a systematický odstraňoval nelegálne skládky odpadu.
Viete o tom, že SR musí do roku 2020 dosiahnuť mieru zhodnotenia komunálneho odpadu na úrovni min. 50 % hmotnosti vzniknutých odpadov a mieru zhodnotenia demolačných a stavebných odpadov na úrovni min. 70 %?
A viete aká je realita?
V rokoch 2008 až 2011 sa priemerne 77,4 % komunálnych odpadov uložilo na skládky odpadu, 8,4 % zhodnotilo materiálovo a kompostovaním, 8,8 % energetický.
Ale kto by už zapájal nezamestnaných do zlepšovania systémov triedenia a kompostovania odpadov v obciach. Rok 2020 je zdanlivo v nedohľadne a Európskej komisii to (azda) vysvetlíme. A ak nie? Pokutu zaplatíme predsa všetci a pár desiatok či stoviek miliónov eur nás predsa nezabije.
Už niekoľko rokov je zakázané zneškodňovať (spaľovať a skládkovať) tzv. zelený odpad a od 1.1.2013 sa nakladanie s biologicky rozložiteľným odpadom (BRO) musí riadiť Stratégiou obmedzovania ukladania BRO na skládky odpadu. Ohne a dymy v obciach a okolo obcí sú dôkazom toho, že mnohí si to akosi nevšimli. Ale kto by sa už babral s budovaním obecných kompostovísk do 10 t ročnej produkcie, však?

Košice – Európske hlavné mesto kultúry 2013 (január 2014)
Štát sa síce ukážkovým spôsobom zbavil zodpovednosti za tzv. invázne druhy rastlín, ale nikoho netrápi, že tieto druhy sa vyskytujú aj na obecných a štátnych pozemkoch. Kašlime na zanedbanú „otcovu roľu“, alergikov ... a nevšímajme si fakt, že zákony SR, v obrovskom rozsahu, porušuje práve štát a samosprávy. Skutok sa nestal, skutok nie je trestným činom ...
A dalo by sa pokračovať ...
Podľa Štatistického úradu SR je na úradoch registrovaných 66 000 občanov bez vzdelania a ďalšie tisíce z nich majú veľmi nízke dosiahnuté vzdelanie. Ich práca v prospech spoločnosti by však bola protiústavná.
A my ostatní? Žiaľ, vybrali sme si prácu. A kto pracuje, musí sa nechať buzerovať obrovským množstvom rôznych inštitúcií, vypĺňať rôzne výkazy, hlásenia, potvrdenia .... čeliť sankciám a v krajnom prípade exekúciám pre pár eur. To už ale protiústavne nie je.