TrashOut – priznanie impéria

Nie je tomu tak dávno, čo ministerstvo životného prostredia reagovalo na kritiku aplikácie TrashOut vetami:  „Spochybňovanie aktivity občanov, či už pri nahlasovaní, alebo odstraňovaní nelegálnych skládok, je veľmi zlá cesta.“ Odpovedalo tak na vyjadrenia OZ TATRY, že aplikácia TrashOut nemá oporu v zákone o správnom konaní a ani zákone o odpadoch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)


Dnes, potom čo poukazujeme na nečinnosť orgánov štátu vo veciach občanmi ohlásených nelegálnych skládok odpadu, potom, čo sme koncom októbra 2012 zaslali cca 1 100 skládok z aplikácie TrashOut spracovaných do podnetov miestne príslušným OÚŽP a počas apríla 2013 ďalších cca 600 skládok Slovenskej inšpekcii životného prostredia, potom, čo sme požiadali ministra životného prostredia o vydanie usmernenia pre OÚŽP, ktoré by ich zaviazalo konať, prichádza list, z ktorého citujem: „ ... Oznámenia o umiestnení opusteného odpadu zaslané v rámci aplikácie TrashOut nie je možné považovať za podanie v zmysle § 19 správneho poriadku. Oznámenie, ktoré nemá charakter podania v zmysle § 19 správneho poriadku, nemá predpísané obsahové a formálne náležitosti a taktiež zákon o odpadoch takéto náležitosti nevyžaduje.“ 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Odhliadnuc od štylistickej nezmyselnosti celého odseku, Vám, milí (aktívni) občania, MŽP SR odkazuje: „Ďalej sa hrajte s Vašim mobilom, ohlasujte skládky, ak nemáte čo iného na práci, zvyšujte si týmto environmentálne povedomie, ale nechcite od nás, aby sme sa tým zaoberali. Nemusíme!“

Mimochodom, aj zákon o odpadoch definuje konanie OÚŽP vo veci ohlásenej nelegálnej skládky odpadu inou ako povinnou osobou (vlastníkom, správcom alebo nájomcom pozemku) ako konanie „z vlastného podnetu“. Čo to znamená v ľudskej reči: úradníci sedia v kanceláriách a čakajú na podnety od občanov. A iba oni rozhodnú či vôbec začnú konať. 

SkryťVypnúť reklamu

Apropo, veľmi by ma zaujímal názor Splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti na konanie orgánov štátu, ktoré je v zjavnom rozpore s akoukoľvek občianskou spoločnosťou. Alebo aj on rieši dôležitejšie veci? 

 Súvisiace články: 

- TrashOut je zatiaľ out

- TrashOut ako od(b)raz spoločnosti

- TrashOut ako od(b)raz spoločnosti II.

- Nahlásili ste skládku cez telefón? Úrady to zrejme odignorujú

- Čierne skládky a tiež podnety na ne si úradníci často nevšimnú

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 526x

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

723 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu