Dnes, potom čo poukazujeme na nečinnosť orgánov štátu vo veciach občanmi ohlásených nelegálnych skládok odpadu, potom, čo sme koncom októbra 2012 zaslali cca 1 100 skládok z aplikácie TrashOut spracovaných do podnetov miestne príslušným OÚŽP a počas apríla 2013 ďalších cca 600 skládok Slovenskej inšpekcii životného prostredia, potom, čo sme požiadali ministra životného prostredia o vydanie usmernenia pre OÚŽP, ktoré by ich zaviazalo konať, prichádza list, z ktorého citujem: „ ... Oznámenia o umiestnení opusteného odpadu zaslané v rámci aplikácie TrashOut nie je možné považovať za podanie v zmysle § 19 správneho poriadku. Oznámenie, ktoré nemá charakter podania v zmysle § 19 správneho poriadku, nemá predpísané obsahové a formálne náležitosti a taktiež zákon o odpadoch takéto náležitosti nevyžaduje.“


Odhliadnuc od štylistickej nezmyselnosti celého odseku, Vám, milí (aktívni) občania, MŽP SR odkazuje: „Ďalej sa hrajte s Vašim mobilom, ohlasujte skládky, ak nemáte čo iného na práci, zvyšujte si týmto environmentálne povedomie, ale nechcite od nás, aby sme sa tým zaoberali. Nemusíme!“
Mimochodom, aj zákon o odpadoch definuje konanie OÚŽP vo veci ohlásenej nelegálnej skládky odpadu inou ako povinnou osobou (vlastníkom, správcom alebo nájomcom pozemku) ako konanie „z vlastného podnetu“. Čo to znamená v ľudskej reči: úradníci sedia v kanceláriách a čakajú na podnety od občanov. A iba oni rozhodnú či vôbec začnú konať.
Apropo, veľmi by ma zaujímal názor Splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti na konanie orgánov štátu, ktoré je v zjavnom rozpore s akoukoľvek občianskou spoločnosťou. Alebo aj on rieši dôležitejšie veci?
Súvisiace články:
- TrashOut ako od(b)raz spoločnosti
- TrashOut ako od(b)raz spoločnosti II.
- Nahlásili ste skládku cez telefón? Úrady to zrejme odignorujú
- Čierne skládky a tiež podnety na ne si úradníci často nevšimnú