... s biologicky rozložiteľným odpadom.
Len z Operačného programu Životné prostredie na roky 2007 – 2013 bolo na investície v odpadovom hospodárstve vyčlenených takmer 600 miliónov eur. Ďalšie stámilióny sa minuli zo štátnych environmentálnych fondov či z rozpočtov obcí a firiem. Výsledkom je nielen zúfala cca 20%-ná miera triedenia komunálnych odpadov oproti 50%-nej, požadovanej od EÚ v roku 2020, ale najmä kreatívna odpadová štatistika a vesmírna vzdialenosť „hodnoty za peniaze“ pri mnohých realizovaných projektoch.
Liptovskomikulášska radnica už roky ohlupuje vlastných obyvateľov verbalizovaným kompostovaním vyzbieraného biologicky rozložiteľného odpadu. Tento prístup je možný len v prostredí bezhraničnej dôvery a nezáujmu o veci verejné zo strany občanov mesta.
Ak by sa ktorýkoľvek obyvateľ Mesta pre všetkých aspoň na chvíľu oslobodil od každodenného životného rytmu a navštívil by zberný dvor v Okoličnom, ktorého súčasťou je aj tzv. kompostáreň, išiel by si oči vyočiť. Tam, kde by na pracovnej ploche očakával úhľadné rady technologický správne založených kompostovacích základok, medzisklady suchých a mokrých zložiek zmiešavaných následne v presne stanovených pomeroch, techniku (rezací a miešací voz, čelný nakladač, bubnovú triedičku, štiepkovač ...), tým všetkým totiž disponujú reálne kompostárne, by uvidel Mont Blanc a Matterhorn navŕšených rastlinných zvyškov.

Kompostáreň Liptovský Mikuláš
Kým produktom nevirtuálnych kompostárni je kompost – voňavá hnedá až čierna hmota, tak produktom metodický a technologický nezvládnutého procesu kompostovania, podľa vzoru Liptovský Mikuláš, je zapáchajúca, smradľavá, vrstevnatá, komunálnymi odpadmi čiastočne znečistená hmota.
Ak mesto každý rok vyzbiera 1 500 až 1 700 t biologický rozložiteľného odpadu a tento či tzv. kompost neposiela cez čiernu dieru do paralelného vesmíru, verí v zákon zachovania hmoty a energie, tak je otázne, kde predmetný odpad či nepodarený produkt jeho zhodnotenia napokon končí. 1 500 ton ročne jednoducho nesublimuje.
Mária Lošonská, vedúca oddelenia životného prostredia a poľnohospodárstva MsÚ Liptovský Mikuláš, na ostatnom zasadnutí komisie životného prostredia – ako vždy bez mihnutia oka – prehlásila: „... kompost odoberá poľnohospodárske družstvo v Smrečanoch, ktorý ho používa na hnojenie pôd, ktoré sa nepoužívajú na produkciu potravín. Uvedenú činnosť vykonáva na základe rozboru kompostu.“ A tak som sa opýtal PD Smrečany.


Záznam zo zasadnutia komisie životného prostredia a zdravia pri MsZ Liptovský Mikuláš zo dňa 04.06.2018
Odpoveď Ing. Jána Janíčka, predsedu PD Smrečany, ma po početných skúsenostiach s tvrdeniami zamestnancov mesta a zažívanou realitou už vôbec neprekvapila: „Dobrý deň, na základe Vášho dotazu (e-mail zo dňa 6. júna 2018) ohľadne skladovania a použitia kompostu z VPS Liptovský Mikuláš Vám oznamujeme, že Poľnohospodárske družstvo so sídlom v Smrečanoch na základy dohody prenajalo parcelu č. 7008/1 v katastri Okoličné na skládkovanie kompostu pre VPS Liptovský Mikuláš. Poľnohospodárske družstvo so sídlom v Smrečanoch uvedený kompost na svojich plochách nepoužíva.“

Stanovisko PD Smrečany zo dňa 13.06.2018
Napriek tomu, že značnej časti občanov asi tie státisíce eur nechýbajú, rovnako ako im nechýba kompost, je zrejmé, že v Liptovskom Mikuláši to nielen okolo tejto pračudesnej hmoty riadne zapácha.

Za sídliskom Podbreziny v smere na Veternú Porubu. Liptovskomikulášsky kompost?

Liptovskomikulášsky kompost?

Detail kompostu (???) s viditeľnými zvyškami komunálneho odpadu
Doplnené dňa 25.06.2018
Nová verzia príbehu ...

Súvisiace články:
Verejnoprospešné služby bez verejnoprospešnosti