1 592 mŕtvych ročne, bez varovania

Slovensko čelí žalobe zo strany Európskej komisie (EK) za nedostatočné prevedenie právnych predpisov Európskej únie v oblasti kvality ovzdušia a za vysokú úroveň vystavenia obyvateľstva znečisťujúcim látkam.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Dlhodobé pôsobenie prachových častíc na človeka zvyšuje výskyt astmy, kardiovaskulárnych problémov, pľúcnych chorôb a dokonca vedie k predčasnej smrti. Najvyššia koncentrácia znečisťujúcich látok v ovzduší je v okolí Žiliny, Košíc a Ružomberka, v týchto oblastiach im možno pripísať viac ako 5 % úmrtí. Podľa štúdie Inštitútu environmentálnej politiky (IEP), vypracovanej v spolupráci so Svetovou bankou (World Bank) aktuálne vysoké koncentrácie PM2,5, PM10 a NO2 sú na Slovensku príčinou asi 1 592 predčasných úmrtí ročne. Slovenský komentár Niečo je vo vzduchu sa nachádza TU.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak by sme za referenčnú úroveň považovaná nulovú úroveň znečistenia (ako sa používa napríklad v správach EEA Air Quality in Europe) celkový odhad stúpne až na 4 375 predčasných úmrtí. Takáto referenčná hodnota je však skôr teoretická, pretože koncentrácie najmä pre prirodzenú prašnosť nikdy neklesnú na nulu.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Zdroj: Niečo je vo vzduchu

Úmrtiam by sa zabránilo, ak by sa koncentrácia škodlivín znížila na hodnotu pod hodnoty akceptované Svetovou zdravotníckou organizáciou (10 μg/m3 pre PM2,5 a 20 μg/m3 pre PM10).

Ekonomické náklady predčasných úmrtí odhadujeme na 5,3 miliárd eur ročne. V závislosti od zvolenej metodiky sa náklady môžu hýbať v intervale 1,1 do 8 miliárd eur. Priame náklady obmedzenej aktivity a vyššieho výskytu chronických chorôb sa vo všetkých scenároch pohybujú okolo 549 miliónov eur. Celkové náklady spojené s nadmernou úmrtnosťou a chorobnosťou spojenou s ovzduším tak predstavujú zhruba 6,9 % ročného HDP Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčším zdrojom veľmi malých prachových častíc je vykurovanie v domácnostiach.

Národný program kontroly znečistenia ovzdušia by do roku 2030 mohol zachrániť asi 116 životov ročne a chorobnosť. Program pozostáva z opatrení na zníženie emisií PM2,5, NOx, SO2 a NH3 v odvetviach dopravy, vykurovania domácností a poľnohospodárstva do roku 2030. Hodnota týchto prínosov pre zdravie v roku 2030 môže dosiahnuť 204 miliónov až 1,4 miliardy eur ročne.

Zásadnou zmenou, ktorú v súčasnosti Ministerstvo životného prostredia SR plánuje, je novela zákona o ovzduší, ktorou upraví mechanizmus povoľovania zdrojov znečistenia ovzdušia. V príprave sú aj viaceré opatrenia na zlepšenie súčasnej situácie:

SkryťVypnúť reklamu

- Komplexná obnova rodinných domov vrátane výmeny zastaraných kotlov.

- Zvýšenie poplatkov za znečisťovanie ovzdušia pre podniky.

- Zavedenie pravidelnej kontroly kotlov v domácnostiach a zákaz kotlov nízkej emisnej triedy v novom zákone o vzduší.

 - Návrh nového indexu kvality ovzdušia pre slovenské podmienky - lepšia informovanosť občanov o aktuálnej kvalite ovzdušia (prehľadný semaforový systém).

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 538x

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

312 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Marcel Rebro

Marcel Rebro

136 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu