32-tisíc ton nebezpečného prachu na Orave, policajti obvinili štyri osoby

Písmo: A- | A+

Mäkka a tvrdá sila – sponzorské dary samosprávam a sofistikované odkazy nemnohým aktivistom – zaslepili Oravcom oči a zalepili ústa. A tak ich obklopuje špinavá krajina oligarchov.

Polícia SR zverejnila na FB strohú správu:

„Vyšetrovateľ zo Žiliny obvinil dve fyzické a dve právnické osoby za pokračovací zločin neoprávneného nakladania s odpadmi.

Obvinení mali umiestniť v areáli a aj mimo areál bývalej veľkovýkrmne hovädzieho dobytka v k. ú. Zábiedovo a v k. ú. Hladovka v okrese Tvrdošín na plochách o veľkosti spolu 6 430 m2 spolu viac ako 32-tisíc ton prachu z dymových filtrov.

Uložením nebezpečného odpadu na inom mieste, ako na mieste na to určenom, vytvorili na pozemkoch nelegálnu skládku nebezpečného odpadu, v dôsledku čoho došlo k znečisteniu horninového prostredia a k nepriaznivému vplyvu na krajinu.

Rozsah nákladov potrebných na zabezpečenie zhodnotenia alebo zneškodnenia neoprávnene uloženého nebezpečného odpadu bol vyčíslený znalcom na viac ako 5,6 milióna Eur.“

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

V kraji Babinského sa v 90.rokoch minulého storočia zrodila nová sila, tandem František Hodorovský a Vladimír Klocok ovládol Oravu, aj keď z objemného portfólia zahŕňajúceho hotely, poľnohospodárske družstvá, lyžiarske stredisko najviac vytŕča OFZ, a.s.  A tam niekde sa zrodil - či umocnil - čas mlčania a sklonených hláv. 

Polícia SR obvinila dve fyzické a dve právnické osoby za pokračovací zločin neoprávneného nakladania s odpadmi, ale morálnymi vinníkmi sú tisíce občanov Oravy, ktorí roky nevideli, nepočuli a nehovorili, samosprávy ošetrené sponzorskými darmi zrádzajúce vlastných občanov, regionálni novinári kĺzajúci frivolnými článkami po povrchovom laku problému a zjavne drukujúci fabrike, neškodná Slovenská inšpekcia životného prostredia – IŽP Žilina, oravské okresné úrady akože odbory starostlivosti o životné prostredie i ministerskí úradníci trvalo - a nezmenil to ani minister Ján Budaj - okupujúci lukratívne fleky.

Kým v Žitavciach či v Seredi sa „na krv“ bojuje za naozaj slušné Slovensko, PCB východného Slovenska neopúšťajú mediálny priestor, na Orave „ticho po pěšině“, z oligarchov sa vyrobili mediálne hviezdy – raz zamestnanosť inokedy dopad pandémie – a nepríjemné otázky zapadajú prachom, aj tým z dymových filtrov. 

Obrázok blogu

22.01.2021: Nelegálne umiestnený nebezpečný odpad v Hladovke a Zábiedove 

23.01.2021: Na viacerých pozemkoch na Orave odhalili údajne nebezpečný materiál

Súvisiace články

Na Orave už lynčujú aktivistu

Aktivista bojuje proti arzénu v rieke, žalujú ho za ohováranie

Arzén, alebo keď na aktivistu útočí verejná moc

Ochranár: Nevieme sa brániť. Ak tento súd prehrá, oligarchovia nás prevalcujú

Spor medzi OFZ a aktivistom skončil na súde. Ide o skládky

Ad: Spor medzi OFZ a aktivistom skončil na súde. Ide o skládky

Kto hazarduje so životmi Oravcov

Arzén na Orave: šachová partia pokračuje

Špina sa rozlieva aj po Orave

Čudné praktiky okolo sanácie skládky v Istebnom

atď.

Skryť Zatvoriť reklamu