Trhať jarné rastliny napr. snežienku jarnú či cesnak medvedí je dovolené, ale je potrebné dať si pozor, aby pochádzali z voľnej prírody maximálne v prvom a druhom stupni ochrany územia. Zber v chránených územiach Slovenska s 3. až 5. stupňom ochrany – teda v národných parkoch, prírodných rezerváciách, ako aj v iných chránených areáloch, je zakázaný. Za ich nezákonné natrhanie hrozí previnilcovi pokuta až do výšky 3 300 eur.
Chránené územia s 3. až 5. stupňom ochrany sú označené a je potrebné v nich chodiť po vyznačených trasách. Každý, kto má záujem zbierať pre osobnú potrebu jarné kvety, by sa mal vopred informovať a ubezpečiť, na akom území tak chce urobiť a či je tam takáto činnosť dovolená.
Aktuálny zoznam chránených rastlín ako aj živočíchov je možné nájsť vo vyhláške Ministerstva životného prostredia SR č. 579/2008 Z. z. (novelizácia vyhlášky č. 24/2002 Z.z.), a to vrátane ich spoločenskej hodnoty.
Ak jarné kvety vyrástli napríklad v záhrade, je dovolené ich natrhať bez postihov. Zber týchto rastlín však patrí pod všeobecnú ochranu rastlín a živočíchov. To znamená, že by sa nemali ohroziť alebo poškodiť rastliny vo voľnej prírode ani v prvom a druhom stupni územnej ochrany. Zberači by sa preto mali vyhnúť veľkému zberu.
Majitelia pozemkov by taktiež nemali zabudnúť na povinnosti spojené s manažmentom tzv. inváznych druhov rastlín, ktorý je upravený v § 7b zákona o ochrane prírody a krajiny. Zoznam inváznych druhov rastlín a metódy ich odstraňovania nájdete tu. Za nedodržanie tejto povinnosti hrozia sankcie, právnickej osobe až do výšky 9 958,17 eur a fyzickej osobe až do výšky 3 319,78 eur. Po novom – od 01.08.2019 – invázne nepôvodné druhy bude môcť odstraňovať aj Štátna ochrana prírody SR alebo ňou poverená osoba. Pri tejto činnosti budú oprávnení vstupovať aj na cudzí pozemok.