Na začiatku tejto úvahy bol viacvrstvový kombinovaný obal na ktorom je uvedený nasledovný text: „Tento nápojový kartón od firmy Tetra Pak je z viac ako 70 % vyrobený z obnoviteľného zdroja - dreva“.

Mgr. Lucia Lišková sa obrátila na firmu Tetra Pak, a.s., s listom, v ktorom vyslovila názor, že takúto reklamu pokladá za klamlivú.
Firma Tetra Pak, a.s., jej zaslala nasledovnú odpoveď:


Mgr. Lucia Lišková, na základe odpovede firmy, požiadala o doplnenie poskytnutých informácií.
Vyžiadala si Life cycle analysis (LCA) k predmetným obalom, ktoré sa nachádzali pod internetovými linkami, ktoré sú momentálne nefunkčné. Všeobecné informácie sú dostupné na internetovej stránke http://www.tetrapak.com/sk/Pages/default.aspx
Na otázku, či papier používaný pri výrobe obalu má FSC certifikáciu (http://www.fscslovakia.sk) dostala odpoveď: „ ... majú certifikovaných 8,5 mld. nápojových kartónov .... tieto certifikovane obaly však nie sú na slovenskom trhu .... mali by byť do dvoch rokov.“
Pri požiadavke na zdroj informácií pri tvrdení „ ...48 % obalov dovezených na Slovensko je recyklovaných“ jej bolo odporúčané obrátiť sa na Ministerstvo životného prostredia SR (http://www.minzp.sk) a Recyklačný fond (http://www.recfond.sk). Recyklačný fond odpovedal, že takýmito informáciami nedisponuje.
Branislav Moňok z Priateľov Zeme – SPZ ( http://www.priateliazeme.sk/spz) realizoval následne prepočet s týmito východiskami:
- Ročne sa na trh v SR uvedie cca 8 000 ton viacvrstvových kombinovaných obalov. Jeden obal obsahuje cca 73 % papiera, 21 % plastu a 5 % hliníka.
- Na výrobu 1 tony hliníka je potrebných cca 20 kWh energie.
- V roku 2009 sa zrecyklovalo 19 % viacvrstvových kombinovaných obalov.
- Z 1 tony biologicky rozložiteľného odpadu vznikne na skládke odpadov cca 81 kg metánu. Metán má 25-krát intenzívnejší účinok na zmenu klímy než oxid uhličitý.
- V SR sa ukladá na skládky cca 82 % a spaľuje 6,8 % komunálneho odpadu.
Z toho vyplýva:
- Na skládkach odpadov končí ročne 5 314 ton viacvrstvových kombinovaných obalov.
- V spaľovniach odpadov končí ročne 441 ton viacvrstvových kombinovaných obalov.
- Na základe vyššie uvedeného - ročne nenávratne stratíme cca 400 ton hliníka, 1 361 ton plastu a 4 730 ton papiera.
- Len na výrobu hliníka použitého vo viacvrstvových kombinovaných obaloch, ktoré spotrebujeme v SR za jeden rok, potrebujeme 160 000 kWh elektrickej energie.
- Na skládkach odpadu vznikne z biologicky rozložiteľnej časti viacvrstvového kombinovaného obalu, ktoré vyhodíme za jeden rok, cca 383 ton metánu, čo predstavuje v prepočte cca 9 578 ton oxidu uhličitého.
K tomu všetkému je potrebné pridať fakt, že ropa na výrobu plastu a bauxit na výrobu hliníka sú neobnoviteľné zdroje, spojené s mnohými sociálnymi, ekonomickými a environmentálnymi externalitami vznikajúcimi pri ťažbe, preprave, spracovaní ... týchto surovín.
1 mil. litrov nápoja Sklenená fľaša Viacvrstvový kombinovaný obal Spotreba vody (m³) 486 2 200 Spotreba energie (GJ) 1 510 2 195 Emisie SO2 550 940 Tuhý odpad (t) 17 31
Porovnanie niektorých dopadov na životné prostredie pri použití sklenenej fľaše a viacvrstvového kombinovaného obalu (Teo Wams: Packaging and sustainable development, Amsterdam, 1992)
Aká je teda miera pravdivosti reklamy?