Ako funguje skládka

Zo štatistiky  Eurostatu vypláva,  že slovenský odpad sa ukladá predovšetkým na skládkach odpadov  (83 %), čo je o 43 % viac ako je priemer EÚ. Desať percent komunálneho odpadu sa likviduje spaľovaním (priemer EÚ 20 %), recyklácia predstavuje 3 percentá (EÚ 23 %), kompostovanie predstavuje zvyšných päť percent (EÚ 17 %).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)
Ako funguje skládka - zjednodušený rez
Ako funguje skládka - zjednodušený rez (zdroj: Rudolf Pado)


Napriek tomu, že hierarchia slovenského odpadového hospodárstva predpokladá najprv minimalizáciu množstva vznikajúceho odpadu, potom jeho znovupoužívanie, následne recykláciu a kompostovanie (tzv. zhodnocovanie) a až úplne nakoniec zneškodňovanie (spaľovanie, skládkovanie), Slovensko svojím konaním popiera vlastnú hierarchiu. 

Absolútna väčšina obyvateľov nie je ochotná zamýšľať sa nad tvorbou vlastného odpadu a možnosťami jeho minimalizácie, mnohí vytrvalo odmietajú odpad triediť, a to aj v mestách a obciach, kde sú k tomu vytvorené vhodné logistické podmienky, nikto však nechce skládku odpadov či spaľovňu v blízkosti svojho domova.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pre tých, ktorí pokladajú skládku odpadov za akési „romantické miesto“ uprostred krajiny resp. „dobrý spôsob“ nakladania s odpadmi, prinášam túto fotoreportáž. Z nej by malo byť jasné, že skládkovanie odpadov je iba riešením dôsledkov problému, nie predchádzaním jeho príčin. Spomeňte si na to vždy, keď pôjdete vysýpať smetný kôš. A ešte jedno upozornenie: Tento opis je veľmi, ale naozaj veľmi ... zjednodušený, a to tak, aby bol pochopiteľný pre každého čitateľa. 

Čo je skládkovanie odpadov?

Skládkovanie odpadov je ukladanie odpadov na skládku odpadov.
Skládka odpadov je miesto so zariadením na zneškodňovanie odpadov, kde sa odpady trvalo ukladajú na povrchu zeme alebo do zeme. 

SkryťVypnúť reklamu

Delenie skládok odpadu

- Skládky inertného odpadu – skladuje sa tu napr. suť, stavebné odpady, výkopové zeminy a pod.
- Skládky komunálneho odpadu – skladujú sa tu tuhé komunálne odpady (TKO) a niektoré priemyselné odpady.
- Skládky nebezpečného odpadu 

Základné informácie o skládke odpadu

Automatická váha

Váha odváži vozidlo prichádzajúce na skládku TKO a to isté vozidlo zo skládky odchádzajúce. Údaje automaticky odošle do počítača. Z rozdielu hodnôt je vypočítaná hmotnosť privezeného materiálu. Okrem toho sa na vstupe registruje druh privezeného odpadu podľa katalógu odpadov. 

Obrázok blogu

Automatická váha

Izolácia skládky

SkryťVypnúť reklamu

Skládky TKO sa budujú na miestach s relatívne nepriepustným podložím (íly). Toto podložie sa zhutňuje. Na ílovitú vrstvu sa umiestňuje drenážna vrstva, ďalej izolačná fólia. Na izolačnú fóliu sa ukladajú vyradené pneumatiky: čiastočne chránia izolačnú fóliu pred prerazením a bránia úplnému sadaniu zhromažďovaných materiálov – vzniknú kaverny pre gravitačné stekanie zrážkovej vody.

Skládka TKO sa rozdelí na jednotlivé kazety, ktoré sa postupne zapĺňajú. Jednotlivé vrstvy odpadu (cca 3 metre) sú prekladané vrstvou inertného materiálu (napr. stavebnou suťou). Pre každú konkrétnu skládku sa vypracuje technologický reglement (čo, kde, ako ... sa bude ukladať). 

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Izolačné vrstvy skládky  

Obrázok blogu

Izolačné vrstvy skládky a úniková studňa pre metán

Skládkové plyny

Odpad na skládke prechádza 4 fázami rozkladu (aeróbna fáza, acidogénna fáza, nestabilizovaná metanogénna fáza, stabilizovaná metanogénna fáza), počas ktorých sa uvoľňujú plynné produkty rozkladu. Ide najmä o metán (až 75 % skládkového plynu).

Metán sa môže zachytávať a využívať v energetike alebo sa voľne vypúšťa do ovzdušia cez odvetrávacie studne. Metán je skleníkový plyn s 21-násobne vyššou skleníkovou účinnosťou molekuly v porovnaní s oxidom uhličitým. Na malých skládkach (státisíce metrov kubických odpadov) sa metán vypúšťa voľne do ovzdušia, na veľkých skládkach sa zachytáva a energetický využíva. 

Obrázok blogu

Navážanie kazety  

Obrázok blogu

 Kompaktor - zhutňovanie jednotlivých vrstiev odpadu 

Obrázok blogu

Detail ukladaného odpadu

Obrázok blogu

Skládky priťahujú aj rôzne živočíchy 

Čistiareň odpadových vôd (ČOV)

Súčasťou skládky TKO je aj ČOV. Môže byť zriadená ako samostatné zariadenie resp. môže skládkové vody iba predčisťovať (dočisťujú sa potom vo veľkej, mestskej ČOV). 

Skládka TKO sa monitoruje a skládkové vody sa z nej zachytávajú a čistia po dobu min. 30 rokov po jej uzavretí.

Obrázok blogu

ČOV - čistenie priesakových vôd 

A čo bude na konci?

Po zaplnení kapacity skládky TKO sa sládka zaizoluje (ílovitá vrstva, izolačná fólia, zemitá vrstva a zatrávnenie) a min. po dobu 30 rokov sa ešte monitoruje. Nikdy však nezmizne!

Obrázok blogu

Predbežne uzatvorená kazeta s metánovou studňou

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 537x

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

312 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu