Reklamné spoty – platené z eurofondov – nám ponúkajú vládny pohľad na informatizáciu spoločnosti, budovanie infraštruktúry, stav zdravotníctva, školstva či životného prostredia.
Za peniaze vyplatené kreatívnym štúdiám a reklamným agentúram však nedostanete ani náznak pravdy o efektivite informatizácie, stavebnom chaose a nulovej zodpovednosti pri budovaní diaľničnej siete a k nej náležiacich tunelov, o predražených národných projektoch či ani nie 15% čerpaní európskych finančných zdrojov v oblasti školstva a vedy v piatom roku programového obdobia 2014 – 2020.
Vysokoškolská veda naďalej pracuje v nedôstojných podmienkach, kým ministerka školstva Martina Lubyová ohlupuje verejnosť nepravdivými informáciami o neschopnosti žiadateľov predkladať kvalitné projekty či o nedostatku hodnotiteľov.
Vo vetre slov – na ktorý sme si pri nominantoch SNS už zvykli – sa verejnosť , okrem iného, nedozvie, že nedostatok hodnotiteľov vyplýva aj z ich nulového finančného ohodnotenia napr. APVV totiž naďalej obdaruváva otitulovaných a vzdelaných ľudí certifikátmi namiesto finančného plnenia.
Je škandalóznym, ak vysokoškolský pedagóg dostane na vlastnú vedeckú činnosť pár tisíc eur - a za tieto peniaze má vyprodukovať svetové výstupy - pričom len účasť na kvalitnej konferencii je spojená s nákladmi v stovkách eur, ale neschopné Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu už pripravilo vedu o cca 100 mil. eur z eurofondov. Beztrestne.
Bežný slovenský vysokoškolský pedagóg a vedec v jednej osobe dnes posedáva na plytčine ilúzii i finančnej podpory, osamotený a frustrovaný, bez reálnych spojencov vo vedeniach katedier, fakúlt či top manažmente materskej vysokej školy.
Rektori, dekani, armáda profesorov a docentov, mnohí s politickými ambíciami či už aktívne pôsobiaci v regionálnej politike, neurobia nič radikálne na ochranu vlastných zamestnancov. Formálne a pre záujmy vlády neškodné vyhlásenia a zdravice len jemne štipkajú a nič ne(z)menia.
Za pár dní sa v tejto krajine ukul - v mene čerpania - Rašiho presun eurofondov na výskum a vývoj na ministerstvo dopravy a krajina nie je na nohách, pred fakultami nestoja tisíce naštvaných pedagógov a študentov, nepočujete výzvy k okupačným štrajkom.
Akási V7, Združenie výskumne a technicky zameraných univerzít, vypustí neškodný balónik: „Presun celého operačného programu Výskum a inovácie na sklonku programového obdobia pod nový riadiaci orgán vnímame ako nebezpečný experiment, ktorého výsledkom môže byť ďalšie zhoršenie už teraz mimoriadne kritickej situácie ... ,“ a stiahne chvost.
Je ťažké uskutočňovať akúkoľvek reformu v prostredí popretkávanom osobnými záujmami – politickými i vedeckými, rodinnými väzbami a podporovanou mentalitou papalášizmu, bez solidarity a úcty manažmentov vysokých škôl k vlastným zamestnancom.

Takto stroho sa oznamuje zásadná zmena financovania vedy a a výskumu (Zdroj: Internetová stránka OP Výskum a inovácie)
