Analýza má rozsah 30 strán a na jej 24-stranách sú sumarizované právne rámce nakladania s odpadmi v SR, geografické, sociálne, ekonomické a iné charakteristiky regiónu, prehľad dostupných technológii pre zhodnotenie a zneškodnenie odpadov, čo sú informácie bežne dostupné v informačných systémoch na internete resp. v databázach rôznych orgánov štátnej správy.
Analýza konštatuje vysokú mieru skládkovania odpadov (83,78%) pochádzajúcich z mesta Liptovský Mikuláš a poukazuje na fakt, že 44%-percentný podiel obyvateľov mesta na počte obyvateľov okresu Liptovský Mikuláš produkuje viac ako 55%-né množstvo odpadu.
Spracovateľ analýzy konštatuje, že mesto Liptovský Mikuláš vynaložilo v roku 2010 na propagáciu v rámci odpadového hospodárstva iba 360 eur (0,04% z celkových nákladov na fungovanie odpadového hospodárstva), čo pokladá za poddimenzované a odporúča „cielenú, dlhodobú a profesionálnu kampaň“.
Zároveň konštatuje: „... pozitívne hodnotíme kroky, ktoré už boli realizované. Napríklad kampaň „Neseparujte sa! Separujte s nami“ na podporu separovaného zberu ...“ a odporúča „Pri aktivitách zameraných na zvyšovanie environmentálneho povedomia obyvateľov odporúčame ešte vo väčšej miere zapojiť mimovládne organizácie, ktoré na Slovensku alebo lokálne, dlhodobo pozitívne pôsobia v oblasti environmentálnej výchovy.“
Toto konštatovanie je v zásadnom rozpore s pohľadom niektorých pracovníkov MÚ Liptovský Mikuláš na pokračovanie akýchkoľvek informačných aktivít a v kontraste s aktuálnymi vzťahmi medzi mestom Liptovský Mikuláš a OZ TATRY.
Analýza upozorňuje, že budovanie ďalších skládok odpadov na území SR bude, vzhľadom k európskej legislatíve, značne problematické a veľmi vecne pomenúva negatíva a neznáme pri technológii plazmového splyňovania.
Riešiteľ zadania taktiež pragmatický uvádza „Treba si uvedomiť, že aj po dosiahnutí cieľov POH bude potrebné zneškodňovať zvyškový odpad ...“ a ako riešenie skládkovania odpadov navrhuje „možné dobudovanie novej kazety na skládke vo Veternej Porube alebo Liptovskom Hrádku.“
OZ TATRY nemá informáciu o tom, nakoľko riešiteľ analýzy bol informovaný mestom Liptovský Mikuláš o situácii na skládke TKO Veterná Poruba a o dohode s Pozemkovým spoločenstvom Veterná Poruba o jej uzatvorení.
Najväčšie zadosťučinenie pre OZ TATRY predstavuje návrh odporúčaných krokov v horizonte niekoľkých mesiacov: „ihneď začať so zvyšovaním povedomia ... pre obyvateľov ako aj pracovníkov, ktorí prichádzajú do styku s odpadmi“, „nadviazať, prípadne rozšíriť spoluprácu s mimovládnymi organizáciami“, „dôsledne sledovať a vyhodnocovať úspešnosť separácie ... a pri zistení nedostatkov ihneď pristúpiť k ich odstráneniu“, „v spolupráci s mestskou políciou dbať o to, aby kontajnery na separovaný zber neboli neoprávnené vyprázdňované podnikavými jedincami ...“, atď.
Ide o obsahovo totožné návrhy, ktoré OZ TATRY dlhodobo komunikuje voči vedeniu mesta Liptovský Mikuláš, Verejnoprospešným službám Liptovský Mikuláš a Mestskej polícii Liptovský Mikuláš ... , bez akýchkoľvek následných konzekvencii.
Zhrnuté a podčiarknuté: Z analýzy, ktorá podľa dostupných informácií stála daňových poplatníkov 2 000 eur, sme sa dozvedeli len to, čo sme už dávno vedeli. A to zadarmo.
Súvisiace články:
- OZ TATRY vypovedalo memorandum o spolupráci
- A projekt za projektom sa valí
- Opäť slovný balast pána primátora
- Obchodná politika VPS Liptovský Mikuláš
- Mýty a neznáme v kauze skládky TKO Veterná Poruba:
- Ad: Návrh na zvýšenie daní môžu ľudia pripomienkovať
- Odpady: Odpoveď na žiadosť o informácie
- Odpady: Stagnácia triedenia v roku 2011



