14. novembra 2019 - počas intenzívnych zrážok -sa liptovskými obcami Dúbrava, Svätý Kríž a Galovany prehnal prúd flotačného kalu s obsahom arzénu i antimónu vyerodovaného zo skolabovaného odkaliska nad obcou Dúbrava (1, 2, 3).
Bolo krátko pred zimou a čas sa stal určujúcim faktorom.V ideálnom svete bolo nevyhnutným odstránenie naplavených sedimentov pred ich zamrznutím a následným prerastením jarnou vegetáciou.
Podľa podkladov, ktoré mám k dispozícii, prvé stretnutie zainteresovaných – okresný krízový štáb – sa uskutočnilo dňa 15.11.2019. Išlo o podanie súhrnnej informácie o udalosti a prijatie úloh na nasledujúce obdobie.Žiadny zo zúčastnených vtedy nekvantifikoval množstvo rozplavených kontaminovaných kalov.
Na okresnom krízovom štábe konaného dňa 04.12.2020 zástupca Slovenského vodohospodárskeho podniku, š. p., odštepný závod Piešťany, uviedol, že vzorky vody obsahovali nadlimitné množstvo arzénu a vysoké koncentrácie antimónu, sedimenty majú prekročený limit na arzén, antimón v sedimente nebolo možné vyhodnotiť nakoľko nemá stanovený limit.

Časť textu zo záznamu zo zasadnutia krízového štábu OÚ Liptovský Mikuláš z dňa 04.12.2019
Posledné zasadnutie krízového štábu sa uskutočnilo dňa 18.12.2019 a boli počas neho odkomunikované nasledovné informácie:
- Liptovská vodárenská spoločnosť, a. s.: Z porovnania výsledkov analýzy vody v studniach v minulosti a v súčasnosti odvodila, žehavária odkaliská nemá vplyv na kvalitu vody v studniach t. j. predtým kontaminované studne sú dnes znečistené v porovnateľnom rozsahu.
- Slovenský vodohospodársky podnik, š. p, laboratórium Žilina:Uniknuté kaly neovplyvňujú významne kvalitu vody v povrchových vodných tokoch (Paludžanka, Dúbravka) a vo VN Liptovská Mara.
- EL, s. r. o., Spišská Nová Ves (analyzoval flotačný kal pre Rudné bane, š. p., Banská Bystrica):Vzorky boli vyhodnocované z pohľadu nebezpečných vlastností sedimentu a ekotoxicity.Na základe výsledkov analýzy neodporúčajú zaradiť a definovať kaly ako nebezpečný odpad. Na základe výsledkov ekotoxicity možno konštatovať, že kaly spôsobili mechanické znečistenie vodných tokov a okolia, ako aj chemické znečistenie zvýšeným obsahom antimónu.
- OÚ Liptovský Mikuláš, odbor starostlivosti o životné prostredie: Odpad sa nedá zaradiť ako nebezpečný odpad,odporúčajú ho evidovať ako ťažobný odpad.MŽP SR si nesplnilo povinnosť t. j. neurčilo povinnú osobu na likvidáciu resp. sanáciu environmentálnej záťaže odkaliská Dúbrava.
- Rudné bane, š. p., Banská Bystrica: Odkaliská 01,02, 03 Dúbrava boli zrušené, sú nefunkčné a zrekultivované.Rudné bane nespôsobili haváriu odkaliská, voda z potoka nad odkaliskom sa nikdy nemala dostať na odkaliská. Z odkaliská č. 02 bolo vyplavených cca 9 600 m3 kalov, z čoho sa cca 5 000 m3 dostalo do vodných tokov, na pobrežné pozemky a do VN Liptovská Mara. Sanáciu územia bude vykonávať ENVIGEO, a. s., Banská Bystrica.
Rudné bane, š. p., Banská Bystrica boli zaviazané k pravidelnému dvojtýždňovému reportingu vykonaných prác.Napriek tomu, existuje len ich súpis. Z neho sa dá odčítať, že kukoncu mája 2020 bolo odstránených 4 183 t kalov z 9 600 m3 uniknutých – do medzi priestorov odkalísk a voľnej krajiny.


Ďalšie pokračovanie sanácie do krajiny roznesených kalov si vyžaduje rozsiahle odstránenie drevín pozdĺž potoka Paludžanka, v k. ú. obcí Svätý Kríž a Galovany, kde je potrebná výnimka z ochrany živočíchov (hniezdenie vtáctva), ŠOP SR – správa TANAPu údajne odporúča termín po 30.09.2020.
Na celom havárii – nech sú jej príčiny akokoľvek –je najviac zarážajúcim chýbajúci pravidelný a komplexný tok informácii smerom k miestnym obyvateľom, ktorí tu žijú a pracujú. Mnohí z nich sa dožadujú – od mojej osoby s postavením mimo štruktúry štátu či samospráv – poznatkov o kvalite vody a pôdy, postupne sanačných prác, kvalite vody v Liptovskej Mary z hľadiska vodných športov atď. Pritom včasná, úplná, pravdivá a ľahko dostupná komunikácia je tým najefektívnejším nástrojom k zabráneniu šírenia sa fám a konšpirácií či k predchádzaniu paniky.














