Azbestový prach nad Liptovským Mikulášom?

Recyklácia stavebného odpadu je ušľachtilým počinom ak sa pritom neohrozuje životné prostredie a ľudské zdravie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Žijeme v tragikomickej krajine. Okresný úrad Liptovský Mikuláš, odbor starostlivosti o životné prostredie nielenže netušil o vyskladnení stoviek ton nebezpečného odpadu z celoplošného testovania na Covid-19 v objektoch kasárni Mokraď pri Jamníku, ale pravdepodobne roky – priamo pod nosom – sa mu tu odohráva príbeh recyklácie stavebného odpadu systémom kto čo prinesie, to podrvíme. Ani mestský úrad Liptovský Mikuláš, odbor životného prostredia a dopravy, nevyniká prílišnou aktivitou, ktorá by občanom mesta garantovala ústavne právo na priaznivé životné prostredie. A tak občan – aktivista skúmaj, pátraj a odhaľuj vo vlastnej réžii. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Zdroj: Zákon o odpadoch

Kým z azbestu zabudovaného do násypov diaľnice D4 a rýchlostnej cesty D7 sa stal mediálny ošiaľ, regionálna investigatíva neexistuje. V prostredí vidieckeho občianskeho zápecníctva, pevných lokálnych rodinných, obchodných a politických väzieb založených na ty mne, ja tebe, je odhaľovanie protispoločenského konania nežiaduce a starostlivo zametané pod koberec. 

Ako mi pred rokmi povedal bývalý policajt na hrebeni Západných Tatier: Akýkoľvek prípad, ktorý v regiónoch išli vyšetrovať, išiel do akejsi centrálnej kartotéky a tam rozhodli, či sa bude vyšetrovať, alebo nie. Zrejme, nejaká vyššia moc rozhodovala o tom, čo sa bude vyšetrovať.“ 

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Zdroj: Zákon o odpadoch

Stavebný recyklát sa stal hitom doby. V oceáne zhodnocovania sa plavia početné sro-čky. Seriózne i tie, pre ktoré je to otázka rýchleho zisku a následnej transformácie. V štáte, v ktorom kontrolné orgány ani netušia čo sa im odohráva za chrbtom a v kanceláriách čakajú na podnety, neexistuje efektívne sito oddeľujúce zrno od pliev. 

Už roky sa po Liptovskom Mikuláši pošuškáva, že na terénne úpravy pri rôznych stavbách, podsypy pod budúce trávniky, bol používaný materiál na ktorého zloženie by nikto nestavil ani jediné euro. 

Aktuálna odpoveď zo Slovenskej inšpekcie životného prostredia – IŽP Žilina konštatuje: zhodnocovanie bez vydaného súhlasu, preberanie aj iných odpadov než povolených, prítomnosť odpadu javiaceho znaky azbestu i skladovanie tohto materiálu v igelitovom vreci. 

SkryťVypnúť reklamu

A každý občan mesta, dýchajúci jeho vône i prach, nech si vytvorí vlastný názor

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Výsledky šetrenia SIŽP-IŽP Žilina (Poznámka: Na začiatku strany č. 2 ide o pisársku chybu, má byť Prima Slovakia, s. r. o.)

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Aké je zloženie tohto recyklátu? Liptovský Mikuláš – nová výstavba v m. č. Stošice (jar 2020)

Súvisiace články

Otázky bez odpovede

P.S:

Podporte činnosť Občianskeho združenia TATRY pravidelným mesačným darom (trvalý príkaz) a venovaním 2%-nej asignácie dane.Momentálne sa nás netýka žiadna pandemická štátna pomoc, a to aj napriek tomu, že sme dvadsať rokov platili zdravotné a sociálne odvody i preddavky na daň z príjmu. 

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 537x

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

764 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu