
Štatistika ohlásených nelegálnych skládok odpadov v Bratislavskom kraji (Zdroj: TrashOut, september 2019)
Od roku 2011 občania SR nahlásili, prostredníctvom aplikácie TrashOut, cca 1 100 nelegálnych skládok odpadov nachádzajúcich sa na území Bratislavy a jej m. č. Väčšina z nich nepohnute leží na svojom mieste dodnes.
V roku 2012 mi bratislavskí štátni nímandi oznámili, že sa čiernymi skládkami ohlásenými prostredníctvom mobilu – napriek mediálnym výkrikom Ministerstva životného prostredia SR – nebudú zaoberať. Do dnešného dňa sa im všetci skladáme na ich mesačný plat.
V nasledujúcich rokoch Zelená hliadka Matúša Čupku ukázala čo sa dá, ak sa chce – vyčistili desiatky lokalít a nastavili zrkadlo efektívnosti bratislavským komunálnym službám. A narazili ...
OZ TATRY - od roku 2012 - prepisovalo hlásenia zo systému TrashOut a zasielalo informácie o skládkach príslušným obciam a okresným úradom, odborom starostlivosti o životné prostredie. Výsledok: ignorovanie, výhovorky a hnev. V roku 2019 zaslalo všetkým samosprávam v SR inštruktážny list ako používať TrashOut. Výsledok: minimálna spätná väzba. Starostovia a primátori prichádzajú a odchádzajú, ale problém ostáva.
Aj primátor Vallo – tá vytúžená zmena Bratislavy – len nadviazal na svojich predchodcov. Skoro tri mesiace leží na jeho stole list bez odpovede. Vlastne, aj neodpovedanie je odpoveď.
Bratislava, podľa blogera Petra Oravca nepríčetné mesto, ten špinavý a posprejovaný urbanistický chaos zúžený na marketingové udržanie návštevníkov v ako-tak nalakovanom centre, túži byť hrdým a dôstojným európskym mestom, ale od železničnej stanice, cez stav ciest , chodníkov a zelene, až po komunikáciu úradníkov s občanmi je pevne ukotvená v mentalite východu. Hľadanie výhovoriek a nepriateľov, nulová osobná zodpovednosť prebujneného administratívneho a výkonného aparátu úradu i mestských firiem, slabučká logistika i manažérske zručností.
Niekoľko lokalít z cca 1 100 ohlásených nelegálnych skládok odpadov (2011 – 2019) v Bratislave a jej m. č.:












