Byť obyvateľom Dúbravy, Pezinka, Rudňan, Kokavy nad Rimavicou, Dobšinej, Ľubietove a okolia Brezna tak spozorniem. Denník N priniesol informáciu o tom, akým roztúženým spôsobom vníma eurokomisár Šefčovič slovenské rudné bohatstvo.
„Ak chceme naďalej benefitovať z moderných technológií, ako sú smartfóny, roboty, batérie a obnoviteľná energia, musíme drasticky zmeniť svoj prístup ku kritickým surovinám,“ hovorí podpredseda komisie Maroš Šefčovič. A dodáva: „Musíme si otvorene povedať pravdu. Európa bude do roku 2050 potrebovať 60-krát viac lítia a 15-násobne viac kobaltu len na skladovanie elektrickej energie v elektrických autách.”
Zoznam kritických surovín podľa Európskej komisie (EÚ 2020) je rozsiahly: antimón, baryt, berýlium, bizmut, boritan, kobalt, koksovateľné uhlie, fluorit, gálium, germánium, hafnium, prvky ťažkých a ľahkých vzácnych zemín, indium, horčík, prírodný grafit, prírodný kaučuk, niób, kovy platinovej skupiny, fosfátová hornina, skandium, kremíkový kov, tantal, volfrám, vanád, bauxit, lítium, titán, stroncium.

Kritické suroviny (Zdroj: Denník N)
Za oknami vlakov a autobusov vidím zjazvenú krajinu s morovými ranami odkalísk a háld hlušiny, stoviek environmentálnych záťaží na ktoré štát zúfalo hľadá finančné zdroje, vidím unavených mužov a ženy s podlomeným zdravím dožívajúcich v tieni trvalého nebezpečenstva. Občas sa niečo prevalí - ako v Dúbrave - a pripomenie ľuďom ich minulosť.
Tridsať rokov po Nežnej sa Slovenskom túlajú zahraniční špekulanti a v prostredí zlého banského zákona a frivolných banských úradov, za asistencie úplatných lokálnych hráčov, hľadajú obchodnú príležitosť. Obyvatelia Kremnice, Detvy či okolia Košíc by o tom vedeli rozprávať.

... a vždy to napokon ostane na miestnych obyvateľoch (Zdroj: https://ziar.dnes24.sk/kremnicke-zlato-krajski-poslanci-odporcov-tazby-nepodporili-159928)
Zhrnuté a podčiarknuté - dá sa očakávať, že v najbližšom období sa výrazne zintenzívnia snahy banských lobistov a ich spojencov na mestskej, regionálnej, celoslovenskej i celoeurópskej úrovni o znovunaštartovanie procesov, na konci ktorých má byť ťažba a s ňou spojená degradácia slovenskej prírody.
Je totiž ľahké žiť v bruselskom byte a rozhodovať pritom o zdraví a životnom prostredí obyvateľov Slovenska v mene európskych snov o nezávislosti a svetovom líderstve.
Súvisiace články:
Batérie bez kobaltu? Tesla vyjednáva s čínskym výrobcom CATL