Za sedem rokov sa môže južná strana Chopku zmeniť na nepoznanie. Spoločnosť Tatry mountain resorts, a. s. (TMR) – vezúca sa na komunikačnej vlne rastúcej návštevnosti, údajne aj z dôvodu rekreačných poukazov – má záujem vybudovať dve nové zjazdovky so zasnežovaním Srdiečko-Krúpová a Jelenia lúka-Krúpová, predĺžiť zjazdovú trať Vyhliadková zo sedla Veľký Príslop a rozšíriť jestvujúcu zjazdovku Slnečná v najužšom mieste. Ďalej chce – okrem iného – postaviť akumulačnú nádrž pre zvýšenie efektivity zasnežovania, parkovisko, hotel Krupová s kapacitou 260-330 lôžok a chatovú oblasť s obslužným objektom. To všetko za cca 50 miliónov eur.



Komunikačná masáž TMR (Zdroj: Tatry mountain resorts, a.s.)
Všetky projekty sú situované do územia Národného parku Nízke Tatry v 3. stupni ochrany, budú spojené s vyrúbom drevín a rozsiahlymi zemnými prácami, napriek tomu generálny riaditeľ a predseda TMR Bohuš Hlavatý v PR výstupe si nedopustil poznámku: „Aj preto v tejto chvíli nedokážeme povedať, do akej miery dostanú projekty zelenú. Chceme však veriť, že pri ich posudzovaní zvíťazí zdravý rozum a pragmatický prístup pred pseudopopulistickými postojmi k ochrane prírody, pretože tie ju často viac poškodzujú ako chránia.”

Mapa investícií TMR na južnej strane Chopku (Zdroj: Tatry mountain resorts, a.s.)

Vizualizácia I. (Zdroj: Tatry mountain resorts, a.s.)

Vizualizácia II. (Zdroj: Tatry mountain resorts, a.s.)

Vizualizácia III. (Zdroj: Tatry mountain resorts, a.s.)

Vizualizácia IV. (Zdroj: Tatry mountain resorts, a.s.)
Spoločnosť TMR – podľa mediálnych vyhlásení – v najbližšom čase predloží zámer do procesu hodnotenia dopadov na životné prostredie (EIA).
A to je čas na občiansku i politickú mobilizáciu, veď dvaja páni nám nedávno sľúbili, že to zastavia, aby rozhorčená verejnosť následne nevykrikovala do sveta: „Kde sú ochranári!“ Stačí sledovať Enviroportál, zapojiť sa do pripomienkovania a nečakať, že pár jednotlivcov a mimovládnych organizácií urobí „špinavú robotu“ za mlčiacu verejnosť.

Enviroportál: Aj tu sa rozhoduje o tom, ako bude vyzerať vaša dedina, mesto či okolitá krajina (Zdroj: Enviroportál)
DOPLNENÉ DŇA 25.02.2020 – ZVEREJNENIE ZÁMERU NA ENVIROPORTÁLY
Zámer a výzva pre verejnosť tu.Teraz zasielajte pripomienky a žiadajte min. EIA!
Z textu zámeru: Za účelom skvalitnenia služieb strediska cestovného ruchu Chopok - Juh je navrhované vybudovať nové sedačkové lanové dráhy (LD1, LD2 vo variante I, LD3 vo variante II), zjazdové trate so zasnežovaním (vo variante I dĺžky 3 189 m s plochou 9,14 ha, vo variante II dĺžky 4 534 m s plochou 10,83 ha), prístupové komunikácie (vo variante I dĺžky 2 421 m s plochou 1,495 ha, vo variante II dĺžky 603 m s plochou 0,375 ha), akumulačnú vodnú nádrž (AVN) na zasnežovanie (na ploche 16 100 m2 o objeme približne 55 200 m3 v oboch variantoch), dobudovať nástupné miesto v Krúpovej (v oboch variantoch objekt na ploche cca 460 m2 ), rozšíriť kapacity parkovacích státí (v oboch variantoch parkovisko so 493 parkovacími miestami), vybudovať ubytovacie komplexy (Hotel Krúpová vo variante I so 130 izbami a 75 parkovacími miestami, vo variante II so 165 izbami a 100 parkovacími miestami, Chatová oblasť Krúpová – Srdiečko vo variante I s 30 objektmi a so 150 parkovacími miestami, vo variante II s 50 objektmi a s 240 parkovacími miestami), reštauračné zariadenia (v nástupnom mieste, v Kolibe Jelenia Lúka, v Hoteli Krúpová, v obslužnom objekte Chatovej oblasti Krúpová – Srdiečko v oboch variantoch s rôznym počtom stoličiek), doplnkové voľnočasové aktivity (detský park s výučbou lyžovania, bobová dráha, chodník v korunách stromov v oboch variantoch). Tieto činnosti sú v území novými činnosťami. Stredisko cestovného ruchu Jasná, časť Chopok - Juh sa nachádza v Národnom parku Nízke Tatry, v Chránenej oblasti prirodzenej akumulácie vôd Nízke Tatry – východná časť. Navrhované činnosti boli v území situované tak, aby bol minimalizovaný ich zásah do území s vyšším stupňom ochrany.
Verejnosť môže doručiť svoje písomné stanovisko k zámeru príslušnému orgánu do 21 dní od zverejnenia zámeru na webovom sídle ministerstva alebo od zverejnenia oznámenia podľa § 23 odseku 3 na adresu:
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky
Odbor posudzovania vplyvov na životné prostredieň
Námestie Ľ. Štúra 1
812 35 Bratislava