Čistenie krajiny od stromov, biodiverzity i financií

Opäť tu niekto vymyslel budovateľský projekt, ktorý viac škodí než pomáha.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Pred niekoľkými dňami upozornil Alojz Hlina, v spolupráci s Patrikom Magdoškom, na čistenie odvodňovacieho kanála pri obci Bory za 156 000 eur t. j. 100 eur meter.  Taktiež .týždeň zverejnil komentár Štátny podnik Hydromeliorácie podpísal predražené zmluvy  a aktuálne aj video.          

O čo ide?

Vlčanovci si zmysleli, že v spolupráci so živoriacim podnikom Hydromeliorizácie a rôznymi vysúťaženými firmami, pod bojovou vlajkou klimatických zmien, premenia melioračné kanále, ktorým  sa roky nikto nevenoval, na infraštruktúru zachytávania vody v krajine vybudovaním systému prehrádzok.  V prvej fáze tohto zámeru by išlo o cca 300 km kanálov a pár desiatok miliónov eur v nákladoch ich čistenie.  

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Problém je vtom, že príslušné línie už začali žiť vlastným životom t. j. stali sa v mnohých prípadoch jedinými zelenými štruktúrami  v pustej poľnohospodárskej krajine.     

S ochranármi sa neformálne dohodlo, že upravovať sa budú len plochy  s veľkým množstvom nasypaného  odpadu - čo tam robí je potrebné sa opýtať na miestnom obecnom úrade- , miesta v a pri obciach, kde vznikajú po dažďoch zaplavené plochy  a v ostatných prípadoch len tie časti brehov, kde sa v druhej časti projektu úprav kanálov budú realizovať vodozádržné opatrenia.

Realita? Prvé tri lokality - podľa zdroja zo Slovenského ochranárskeho snemu - z cca 40 sú už vyčistené. A na všetkých je odstránená vegetácia z celých plôch.

SkryťVypnúť reklamu

Mimochodom, slovenská sekcia Európskej spoločnosti vedcov a odborníkov pre ochranu prírody (ESSENCE Slovakia) sa vyjadrovala aj k návrhu Strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky PP 2023 – 2027. Vedci – okrem iného – požadovali vyhodenie podpory hydromelioračných opatrení. Cez ministerstvo pôdohospodárstva táto pripomienka neprešla.   

Zdá sa, že po dotovaní odstraňovania nelegálnych skládok odpadov bývalými vládami pod heslom „Vyčistime si Slovensko“, ktoré sa zmenilo na neefektívne rozhadzovanie finančných zdrojov s pochybnými dátami na vstupe i nákladmi, si aj nová vláda – tak intenzívne sa oháňajúca hodnotou za peniaze, transparentnosťou a bojom s korupciou – si vymyslela vlastný budovateľský projekt.

SkryťVypnúť reklamu

Obec Prietrž – aj tu sa chystá „čistenie“ kanála „metódou“ odstránenia vegetácie (Zdroj: Facebook Slovenský ochranársky snem):   

Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
Obrázok blogu
       

 

 

 

Rudolf Pado

Rudolf Pado

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  1 462
  •  | 
  • Páči sa:  1 512x

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu