Mladí reportéri pre životné prostredie (Young Reporters for the Environment, YRE) je vzdelávací program medzinárodnej Nadácie pre environmentálne vzdelávanie (Foundation for Environmental education - FEE), určený mladým ľuďom vo veku 11-25 rokov.
Slovensko je do programu zapojené od roku 2009 a už od prvých rokov dosahuje v programe mimoriadne výsledky. V súťaži mladých reportérov z krajín zapojených do programu slovenskí reportéri pravidelne získavajú tie najvyššie ocenenia, v rolu 2019 získali päť prvých a jedno druhé miesto v konkurencii 40 krajín z celého sveta.
Národným koordinátorom projektu je Centrum environmentálnych aktivít – Trenčín.
Ako sa zapojiť do programu – TU.

Manuál 21 – učíme pre 21. storočie
Manuál 21 je nová vzdelávacia platforma, ktorá obsahuje päť tematických modulov s videami od Mateja Majerského a 32 aktivitami od tímu Richard Medal, Zuzana Vakošová (Zero Waste Trenčín) a Klaudia Medalová, z toho je 6 aktivít v online verzii, vhodných aj na dištančné vzdelávanie.

Príručka mladých reportérov: Ako na reportážny článok
Aké základné znaky má rozšírená správa či reportáž, ako si poradiť s hoaxmi a dezinformáciami, ale aj to, čo znamená pojem Solutions Journalism. To všetko a ešte viac sa dozviete na viac ako 30 stranách v našej novej príručke pre Mladých reportérov.
Manuál AKO NA REPORTÁŽNY ČLÁNOK vás prevedie celým procesom tvorby novinárskeho prejavu. Začína jednoduchou teóriou o spravodajstve a publicistike. Vymedzuje ich základné žánre a tiež opisuje viaceré prístupy k tvorbe a vyskladaniu textu.
YRE metodika spája prvky lokálnej, konštruktívnej, občianskej žurnalistiky, preto je dôležité, aby sa každý pedagóg aj Mladý reportér s ňou oboznámil. Autorka Adriána Henčeková v príručke zúročila svoje bohaté osemročné skúsenosti s prácou v programe.
Ďalšie návody:

Výzva OPEN III – vzdelávame pre menej odpadu
Novinkou v programe od roku 2020 je organizovanie otvorených výziev, do ktorých sa môžu zapojiť aj školy či tímy mimo programu YRE. Do výzvy sa zapojilo osem škôl z celého Slovenska. Skúmajú rôzne odpadové témy (anketa, webináre) a šíria povedomie pre správne triedenie a minimalizáciu odpadu vo svojom okolí. Okrem odborného vhľadu do problematiky si tímy zlepšujú zručnosti v oblasti žurnalistickej tvorby a komunikácie na sociálnych sieťach. Finálnym produktom výzvy bude vytvorenie osvetových videí (jún 21). CEA výzvu realizuje v spolupráci s ENVI-PAK.
Výstupy v rámci OPEN III:
Bioodpad – odpad s veľkým potenciálom
Problematické odpady – kam s nimi
Spravodlivosť v platbe za odpad
