Napriek tomu, že ohlasovanie nelegálnych skládok odpadov prostredníctvom aplikácie TrashOut nevyvoláva žiadne zákonné konzekvencie t. j. povinnosť úradov a samosprávy sa nimi zaoberať, tisíce občanov doposiaľ oznámilo 6 935 slovenských pamätníkov hanby a k dnešnému dňu z nich bolo 15% aj reálne odstránených.

TrashOut – Slovensko

TrashOut – Bratislavský kraj

Jeden z bratislavských detailov ...
Bratislavský kraj sa na tomto počte podieľa 1 762 hláseniami so 17% mierou vyčistenia lokality pričom stav jednotlivých „obvodov“ je nasledovný: Bratislava I. – 43 (26%), Bratislava II. 293 (8%), Bratislava III. 141 (28%), Bratislava IV. 349 (21%), Bratislava V. 221 (9%), okres Malacky 305 (30%), okres Pezinok 99 (9%), okres Senec 280 (8%).
Väčšina slovenských samospráv „sa tvári“, že o existencii TrashOut nevie - aj sedem rokov po jeho uvedení do života - čím sa z rezortom životného prostredia propagovaného nástroja, ktorý mal byť zásadným prelomom v boji s nelegálnymi skládkami odpadov, stala dobrovoľne akceptovaná databáza.
Aj na zaslanie konkrétnych liniek k jednotlivým hláseniam občanov buď samosprávy nereagujú vôbec resp. reagujú podráždene alebo „to nevedia otvoriť,“ nakoľko akosi zabúdajú najprv si vytvoriť prístupové konto (účet), ktoré práca s databázou vyžaduje. Nastavenie notifikácie je pre väčšiu z nich už vysokou školou informatiky.

Tu je potrebné začať ...
Rovnako ako mnohým občanom nevysvetlíte, že najlepšou formou ako sa zbaviť odpadu v prírode je ohlásenie skládky zákonným spôsobom na ktorý už úrady a samosprávy musia reagovať, tak aj mnohým samosprávam nedošlo, že ignorovanie TrashOut ešte neznamená, že pohodený problém v ich k. ú. neexistuje.
Nielen v Bratislave sa dá – v spojitosti s akýmkoľvek športovým, kultúrnym či politickým podujatím - na pár dní či tri týždne vytvoriť dojem, že sme dobre spravovanou, modernou, slušnou a v prípade životného prostredia aj čistou krajinou.
Vynovíme opláštenie železničnej stanice, pozametáme a vysadíme kvety na trase pohybu relevantnej časti návštevníkov, zriadime kyvadlovú dopravu ... a musíme veriť, že nikoho z nich nenapadne odskočiť si mimo centra diania do slovenskej každodennej reality.
DOPLNENÉ DŇA 12.06.2019


